19 Ocak 2020 Pazar 14:50

BETONLAŞMAYALIM, YEŞİLLENELİM!

07 Ağustos 2018 Salı 10:37

Sanırım herkes benim gibi şaşkın. Son günlerde yaşanılan normalüstü yağmurlar… Sonrasında baskıcı sıcaklar… Fırtınalar, şimşekler, yıldırımlar… Sanki korku filmi gibi.


Hani küresel ısınma diyorlar ya, ben size bunun nedenlerini başka bir pencereden bakarak anlatmaya çalışacağım. Bizler yeşilin aslında insanoğlu ve canlılar için ne kadar önemli olduğunu bilmiyoruz. Kentleşme, konutlar derken yeşil alanları parselleyip toprakla irtibatımızı kopardık.


Yağmur yağdığı zaman betonun üstünde kendine akıp gideceği yer bulamıyor böylece seller oluşuyor. Oysa ki toprak olsa ağaç ot olsa zemin, o zaman yağmuru toprak emecek ve sular yer altı kaynaklarına gidecek. Yine yeşil alanları çoğaltmak ve var olanı korumak yerine cebimiz daha çok para görsün diye satıp savar olduk arsayı bağ bahçeyi.


İklimler değişti çünkü dünyanın terazisini bozduk. Bu bize düşen ve elimizde olan kısım. Diğer yandan atıklar ile denizi, havayı kirlettik yine doğanın dengesini bozduk. Dünyanın içinde adeta içini oyarak yok etmeye çalışan bir çeşit böcek gibiyiz.


Bazı ülkelerin nükleer ve biyolojik silahlar oluşturduğu ve çeşitli denemeler yaptığı bunların sonucunda da iklimlerin değiştiği iddia ediliyor. Bakın şöyle dünyaya, bir ağacın büyümesi ve gölge yapabilecek hale gelmesi kaç yıl sürer. Ama özellikle yaz aylarında büyük orman yangınlarını görüyoruz. Her yanan ağaç ile birlikte orada yaşayan ot, bitki, böcek ve hayvanlar da yanıp yok oluyor. Şimdi bizler asfaltladık betonlara çevirdik dünyayı, bir de üstüne kalan bir avuç yeşilliği de yok ediyoruz, denizlerde yaşayan canlı sayısında  atılan atıklar yüzünden müthiş düşüş var. Bu günü düşünüp yarından bana ne denilen mantık var olduğu sürece dünyanın sonunun gelmesi yakındır.

Korumadan sürekli tahribat, yanlış yapılanma ve işte sonuçları… Bu arada tabi ki alt yapı da çok önemli. Bizim ülkemiz bu konuda Avrupa'ya bakış başarılı değil. Orada da aynı şekilde yoğun yağmur yağdığında yollarda seller görmüyorsunuz. Tüm yağmur suyu yer altına gönderiliyor. Bundan sonra aşırı yağışlar, aşırı sıcaklar hatta hortum gibi ülkemizde normalde yaşanmayan şeyleri göreceğiz gibi duruyor. O yüzden tüm belediyelerin bunları göz önünde bulundurarak çalışma yapması ve yeterli gelmeyen ne varsa hızla tazelenmesi ve değiştirilmesi gerekiyor.


Ve tüm dünyaya ve her bir insan evladına düşen görev de en azından bundan sonrası için artık betonlaşmayalım. Yeşil, toprak, ağaç bunlar çok önemli. Çevremizi ülkemizi yeşillendirelim. Yoksa her geçen gün daha da enteresan şeyler göreceğiz gibi duruyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ