20 Şubat 2020 Perşembe 09:18

CEP TELEFON BAĞIMLILIĞI

19 Eylül 2019 Perşembe 11:00

Biz ülke olarak her şeyi abartılı yaşamayı seviyoruz. Mesela dünya tütün ürünlerini bırakırken biz daha da çok tüketiyoruz.

Yine cep telefonunu dünya iletişim için kullanırken biz elimizden düşürmüyor adeta onunla yaşıyoruz. Bildiğiniz telefon bağımlısı olduk.

Yolda,yemekte,sokakta,evde,işte elimizde hep telefon. Sosyal hayatı kenara itip kendi sanal hayatımızda yaşıyoruz. Öyle ki kulağımızda kulaklık dünyaya adeta kapalı bir şekilde yaşıyoruz.

İletişim tutsağı olup asıl iletişime kapalıyız. Topluma açık alanlarda cep telefonu ile yapılan görüşmeler , rahatsızlık verici. Her şeyden önce kimse başkasının bağıra bağıra konuşmasını ve özelini dinlemek zorunda değil.

Gürültü kirliliği. Sırf bu nedenden rahatsız olan kişiler tarafından ikaz edilen telefon kullanıcısı ile tartışmalar çıkıyor.

Cep telefonu kullanımında o kadar kaptırıyoruz ki kendimizi, gerek sürücü gerek yaya olarak trafik kazalarına son derece açığız.

Yine sürekli telefon kullanıcısı olarak bir çok hastalığı kendimize çekiyoruz. El ve parmak rahatsızlıkları,boyun düzleşmesi ve fıtığı, gözlerde görme bozukluğu , çeşitli tümörler ilerleyen zamanda bizi tehdit edebilir. Kullanmak kısmında abartmış durumdayız şu küçücük telefonu. Sıkıştırılmış hayatımız var sanki o kutunun içinde.

Biraz başımızı kaldırıp gökyüzüne bakalım. Etrafa,çevreye bakalım.

Dinleyelim sevdiklerimizi onlara vakit ayıralım. Mesela evimizde telefonları bir kenara bırakalım. Sohbet edelim,kitap okuyalım,tv seyredelim ama telefonu elimize almayalım. Sosyal hayatta bizi oksitliyor telefon. Algılama bozukluğu yaratıyor çünkü dinlemiyoruz çevremizi. Gözümüz hep telefonda.


Yabancı ülkelerin çoğunda cep telefonu kullanımı bir çok yerde ve dışarıda yasak. Her şeyin fazlası zarar.


Teknoloji güzel şey ancak hayatlarımızı kullanmadıkça...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ