09 Aralık 2019 Pazartesi 01:28

ÇÖP...

10 Temmuz 2019 Çarşamba 01:04

Bu güne dek belki farklı farklı yerlerde defalarca yazdım bu konuyu.

Düşündüm de yıllar geçse de ,teknoloji gelişse de ,değişim olsa da bizim insanımız değişmiyor. Kalıp olarak hep aynı devam ediyor. Bizimmilletimizde çöp atma alışkanlığı var. 1970 lerde ve öncesinde çöpler sokağa atılıyordu. Çöpçüler vardı. Çöpleri toplar yerleri süpürürdü.


Çöp kamyonu dolaşırdı mahallelerde sonraları. Yıllar geçti çöp kutuları, konteynır derken bu gün ki hale geldik çok şükür. Ancak halao eski alışkanlığı devam ettiren bir grup var aramızda. Apartmanda üst kattan aşağı çöp atan var. Otobüste,vapurda,trende,tramvayda çöp bırakan var. Sokağa atılan poşet,pet şişe,izmaritleri söylemiyorum bile. 1 metre ilerde gözünün önünde çöp kutusu varken yere çöp atan gördüm ben hem de çok. Sahilde kuma dondurma kağıdı gömen mi, piknik yerinde çayını çöpünü ağacın dibine döken mi arasın. Aracıyla yolculuk ederken camı açıp  bebek bezi atan gördüm ben. İnanın bunları toplayıp öğüten bir mekanizma yok daha. Yani sizin çöpünüz çevreye,doğaya hatta diğer insanlara zarar veriyor. Siz ne yaparsanız çocuğunuz da onu yapar. Nesilden nesile böyle aktarılıyor işte çöp atma alışkanlığı ve çevre temizliği. Bakın sinemalarda da yerlerde, koltuk altlarında çöpler var. Mısır patlağı en çok rastlananı.Yani bulunduğumuz bölgeyi temiz tutmak gibi bir alışkanlığımız hala oturamamış belli.


Bu konuda son derece rahatsız olan gönüllüler  (tıpkı benim gibi) yerlerden,kumsaldan,sokaklardan çöp topluyorlar. Bu bir vatandaşlık görevi aslında. Hem temiz tutmak hem korumak. Çöp atanı görünce uyarmak.

Müslüman bir ülkeyiz temizlik imandan gelir sözünü hatırlatalım kendimize.


Üstelik şehir olarak şanslıyız çünkü bizim geri dönüşüm fabrikamız da var. Her birey kendi çöpünü çöpe atsa yerde ortada çöp kalmaz. Bakınyabancılar hakkında enteresan bir şeyi paylaşmak isterim. Yabancılar evlerine genelde ayakkabı ile girip çıkarlar. Bize göre hiç de güzel bir alışkanlık değil bu. Ancak onların ilginç bir cevabı var. "Bizim sokaklarımız o kadar temizdir ki ayakkabımızın altı neredeyse kirlenmez bile"


Buyurun verilen cevap bu. Orada araç içinden çöp atanı görse biri hem o çöpü gidip atan kişinin kucağına bırakıyorlar hem de anında ceza alıyor. Geri dönüşüm makineleri var her yerde. Pet şişe ile aldığınız her içecek için depozite kesiyor.  Pet şişeyi bitince çöpe atmak yerine tekrar aynı tarz her hangi bir  makineye iade ediyorsunuz ve depozitenizi alıyorsunuz.


Gerçekten de bize göre bir çok yönden aslında pis olan yabancılar bukonuda bizden çok üst düzeydeler.Doğa kendi kendine yetemiyor artık. Nüfus çoğaldı,insanlar doğayı katlediyor,dengesini bozuyor,yeşillik alanlar betonla dolduruluyor.


Hal böyleyken yaşadığımız kocaman bu evi temiz tutsak  nasıl olur ?

Çöp ;  adı üstünde çöp işte.


Yere ,yola atmanın görsel yönden olduğu kadar, böcek, sinek oluşturma ve çevre kirliliği olarak yaşam alanınızı bozmaktan başka yaptığı bir şey yok. Bile bile göre göre yere çöp atmak medeniyetsizliktir artık.Bu konuda belediyelerimiz son derece duyarlı. Geçtiğimiz günlerde vatandaş olarak İzmit belediyesinden tramvay durağına bir çöp konteynırı talep ettim hemen yardımcı oldular getirip koydular.


Buradan ayrıca teşekkür ediyorum ilgi ve alakalarına. Bundan sonrası vatandaşın duyarlılığına kalmış. Yani bizler uyarıcaz görünce bizler çocuklarımıza da öğreticez yere,yola,denize,kumsala,çayıra,çimene çöplerin  atılmayacağını.
Temiz çevre temiz toplum.Bu kadar basit...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ