19 Eylül 2019 Perşembe 12:37

DİN İLE DEVLET İŞLERİ

20 Mayıs 2019 Pazartesi 12:37

Laik bir ülkeyiz biz. Ne demek laik ? Yani din ile devlet işlerini karıştırmamak. Biz müslüman bir ülkeyiz. Her kes kendince ibadetini yapar kaldı ki bu Allah ile kul arasındadır. Boşuna dememiş atalarımız iman ile paranın kimde olduğu bilinmez diye. Hiç ummadığınız biri sizden çok daha fazla yardımsever, ibadet eden biri olabilir. Ya da tam tersi sürekli camiye giden, ibadet eden biri fesat,dedikoducu,iftiracı biri olabilir. O yüzden hiç kimse kimseyi

ibadet konusunda yargılayamaz. O kişiyi en doğru biçimde yargılayacak olan Allah'tır. Allah her kesin ne yaptığını, kalbinden ne geçirdiğini bilir.


Onu kandırmak mümkün değildir. İşte bu sebepledir ki mübarekRamazan ayında olmamıza rağmen sokaklarda ,cafe ve lokantalarda birçok kişi oruç tutmadan yiyip içmekte. Buna kimsenin bir sözü yok azönce de bahsettiğim gibi inanç ve ibadet Allah'ın nazarındadır vekişiyi bilen odur.Sadece saygının olmaması enteresan. Hani bizmüslüman bir ülkeyiz. Siyasi görüş ne olursa olsun, din seçimi neolursa olsun. Farklı dil,ırk veya din de olsa bile insanlarınbirbirine saygısı olmalı.

Aynı saygı siyasi görüşe de yansımalı. Başı örtülü diye hakir gördüğünüz bir gence nasıl ki saygı duyulması gerekiyorsa aynı şekilde altına şort giyen bir genç kız da kapalı kişiler tarafından zihniyette ötelenmemeli. Çocukluğumda ne açık gezen ne kapalı gezen ayrışmazdı.Bir bütün olarak toplumda huzur içinde yaşanırdı. Şimdi görüşler ayrıştı, kişiler gruplaştı. Oysa biz Türk milletiyiz.


Elhamdürillah müslümanız. Aramızda ki fark ne ? Hiç bir şey. Ötekileştirme,ayrışım ve kibir zaten müslümanlıkta  yoktur. İbadet kimseye gösterilmeden yapılmalı. Hava atmak için ya da farklı şeyler için kullanılması dinimizde  yoktur. Bunu çok değerli din alimlerimiz,hocalarımız bilmekte.Kuran da bunu söylüyor.


Devlet işi başka bir şey. İkisi birlikte zaten olamaz olmamalı da. Bir ülkeyi yönetmek bilgi birikimi, tecrübe, ön görü, kültür ile olmalı.Tabi tüm bu vasıfları  bir arada tutup bir ülkeyi yönetirken muhakkak Allah'a da sığınılmalı. Devlet işleri bilgi ve tecrübe ile yürütülürken toplumun en değerli katında bulunan sevgili din adamaları da devletimize destek olmalıdır. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Her kes birbirine saygı duymalı. Görüşü,düşüncesi ne olursa olsun. İbadet yapan yapmayana,yapmayan da yapana saygı duymalı. Biz toplumca milli değerlerimizi,inançlarımızı  kaybediyoruz. Bu noktada bulunduğumuz yere eğilip bir bakıcaz ve nedenini niçinini araştırıcaz.


Türk milleti bir bütündür ve bölünemez. İçinde her telden insanı barındırır ve kocaman büyük bir ailedir.
Biz yine eskisi gibi bildiğimiz gibi yaşayalım birlikte...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ