izmit belediye 15 temmuz
16 Temmuz 2020 Perşembe 07:00

DOKTORLUK ZOR MESLEK

14 Mart 2019 Perşembe 12:00

Çocukluğumdan beri oku da büyük adam ol,doktor ol,mühendis ol,avukat ol derlerdi büyüklerimiz. Tüm mesleklerin kendine has zorlukları var.


Ancak doktor olmak çok farklı bir meslek. Doktorların özel hayatıbizler gibi değildir. Elleri ve gözleri hep telefonundadır. Gece gündüz ,bayram seyran demeden aranabilir,hastaneye çağrılabilir.Hayatını insanlığa adamıştır onlar. Cerrah olsun olmasın hep bizler için çırpınırlar. Doktor olmanın pek çok dezavantajı vardır aslında.
Hasta iyileşmezse, bir operasyon esnasında ex olursa hep doktor zan altında kalır. Özellikle kayıplarda doktor da bir insandır her şeyden önce ve o da sizinle birlikte üzülür hatta ağlar. Bir yere gezmeye gitse mesleğini duyan ağrısını,sancısını anlatır durur. Muayene isteyen bile olur hazır doktoru bulmuşken.İlaç soran,akrabasını
anlatan bir dolu sohbetle tatilde bile rahat edemez doktorlar. Gittiği bir yerde tam eğlenemez ya da oturamaz bile hep diken üstündedir.
Hastalık bu ne zaman olur belli olmaz. Bütün bunları bir kenara koyup görmezden gelen bir grup asabi insan, hastanelerde doktorlara,sağlık çalışanlarına şiddet uygulamaya kalkar. Doktorluk kutsal birmeslektir. Yaşamla ölüm arasında ki bağdır. Memnun olmayabilirsiniz ozaman başka bir doktor tercih edin ama darp nedir. Çok yazık. Bir kişi doktor olabilmek için kaç sene okur,kafa patlatır biliyor musunuz?
Ortalama 8-10 sene. Bu kadar yıl insanlığa hizmet için,can kurtarabilmek için çalışıp dururlar. Her meslekte olduğu gibi bu mesleğin içinde de mesleğini kötü kullananlar vardır olacaktır da. O zaman bunu darp yoluyla değil de kanuni yollarla halledebilirsiniz.
Düşünün bir kalp cerrahı. En az 5-6 saat süren bir ameliyata giriyor.Ayakta pür dikkat operasyon gerçekleştiriyor. Üstelik gelen acil bir vaka ise gece yarısı saat 03:00 de bile yatağından kalkıp hastaneye gelip ameliyata giriyor. Kaç kişi bunu yapar? Doktor olan her kes yapar. Fark bu. Yine bir doğum düşünün gece ya da hafta sonu farketmeden  doktor doğumu için gelir ve bebeğini sağlıkla annesinin kucağına verir.İşte bu kadar özverili ve kutsal bir meslektir doktorluk.
14 Mart Tıp Bayramınız Kutlu Olsun Sevgili Doktorlarımız... İyi ki varsınız ve daima var olun...


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ