19 Eylül 2019 Perşembe 18:49

ENGELLER ENGEL DEĞİL

03 Aralık 2018 Pazartesi 12:18

Yazıma "hepimiz birer engelli adayıyız" diyerek başlamak istedim.

Çünkü gerçekten de bu doğru. Kimse kimsenin başına ne zaman ne geleceğini bilemez. Bir kaza , yangın,deprem her şeyi değiştirebilir. Her hangi bir uzvumuzu kaybedebilir sonrasında bu şekilde yaşamak durumunda kalabiliriz. Ülkemizde pek çok kullanım alanı engelli vatandaşlara uygun  değildi. Şimdi şimdi bu eksiklik giderilmeye başlandı yenilendi bir çok şey. Asansörler,merdivenler,otobüsler engelli vatandaşlara uygun kullanılır hale getirilmeye başlandı.


Toplum içinde engelli olan vatandaşlara karşı duyarlı hatta destek olmak bence çok önemli. Gözünüzü kapatıp,kulağınızı tıkayıp geçmeyin lütfen. Geçtiğimiz günlerde otobüse bindim. Bildiğiniz gibi belediye otobüslerinde engelli,yaşlı ve hamile bayanların oturması için ayrılan koltuklar var. Bir duraktan görme engelli bir bey bindi. Ben ayaktaydım ancak o koltuklar da doluydu üstelik eli ayağı tutan genç ve orta yaş grubu kişiler oturuyordu. Kimse yer vermedi. Son derece rahatsız oldum. Ve müdahale ederek gençlere çıkıştım yer vermeleri gerektiğini bilmiyorlar mı diye de sordum. Hemen kalkıp 2 si yer verdi. Ancak göreme engelli bey o kadar kırılmış ki verilen yeri istemediğini belirtti. Bir şekilde ikna edip oturttum. İşte böyle duyarsız olursak bir gün bizim ya da yakınımızın başına benzer durum geldiğinde ne yapacağımızı düşünüp  bu konuda hassas olmalıyız. Engelli doğan kişi sayısı sonradan engelli olan kişilere göre çok daha az sayıda. Bu önemli bir sonuç. Ancak özellikle son yıllarda spor,sanat gibi dallarda engelli vatandaşların performansı ve iradesi alkışlanacak boyutta. Yani engeller engel değildir. Bunu bizlere çok güzel ispatlıyorlar. Yine çeşitli dernekler bu konuda oldukça aktif çalışmalar yapıyor. Etkinlikleri oldukça güzel. Hayata sımsıkı tutunan insanlar onlar. Her şeyin kıymetini bizden çok daha iyi biliyorlar.


Kazanmanın güzelliğini kaybetmenin hüznüne gömmüyorlar. Elimizde kalanlarla yetinmeyi ve o ölçüde yaşamayı bizden çok daha iyi biliyorlar. Toplum olarak engelli vatandaşlara destek olalım. Yardımlaşmak insanın özünde var zaten. Dönüp içinize bakmak yeterli olacaktır. Bu konuda belediyeler de duyarlı. Konuşan trafik lambaları, tırtıklı kaldırımlarda yürüme yolları, köprülere asansörler,devlet dairelerinde merdiven yanı özel çıkış yolları gibi bir çok hayatı kolaylaştıracak çalışmalar yapıldı yapılmaya da devam ediyor. Engelleri kaldırmak bizim elimizde.
 Birlikte nefes aldığımız bu dünyada engelli ya da engelsiz birlik içinde paylaşarak yaşamamız gerek.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ