30 Mayıs 2020 Cumartesi 15:28

EVLİLİK ZOR ZANAAT

16 Temmuz 2018 Pazartesi 12:25

Evlilik farklı kültürlerden gelen iki farklı cins insanın bir çatı altında adına aşk,sevgi ya da mantık birlikteliğinden uygun olanının seçilip  ortaya çıkarıldığı,tüm dost,akrabanın onayında toplum önünde gülücükler eşliğinde atılan imzanın resmi adıdır.


Tabi ki evliliğin birbaşka tanımı da şöyle; birbiri ile anlaşabilen , aynı yuva içinde hayatını paylaşmak isteyen insanların birlikte kurduğu çekirdek aile.

Evlilik başlangıçta bizim ülkemizde bazı sıkıntılar ile başlayabilir.Nedir bunlar?Mesela aile ebeveynlerinin çiftlere karışması, düğün yapılıp yapılmayacağı,takı,mobilya ,beyaz eşya alımında yaşanan sorunlar.Bunları aşıp da evlenebilen çiftler balayı günlerini doldurduktan sonra tam olarak birbirini tanımaya işte o zaman başlar. Huyunu suyunu öğrenmeye başlanıldığında çiftlerin birbirine saygı ve yaklaşımı çok önemlidir.Farklı anne babanın yetiştirdiği iki insanın birbiri ile aynı çatı altında yaşamı tabi ki özveri ister.

Aile olmanın diğer ferdi çocuktur.Ve beklenen an gelirhamilelik,sonrasında doğum derken çiftin kendinden parçası olan minikbebek katılır hayatlarına.Bebek sorumluluktur.Eskisi gibi sosyal hayatyoktur artık.Her şey evin küçüğüne göre planlanır.

Tabi bu süreçte dedış etkenler etkindir yine.Yani anane-babanne-dedeler.Tüm budalgalanmaların arasında çekirdek aile evliliğini sarsmadan devamettirmeye çaba sarfeder. Bu süreçte sinirler gergin olabilir.Zor birsüreçtir.İşte bu zaman diliminde tartışmalar,kalp kırmalaryaşanabilir.Hatta bazı evliliklerde beyler kendilerini sıkılıp dışarı atabilir.

Dışarıda başka bayan arkadaş bulabilir veya alkol alabilir yada arkadaş ortamlarına katılabilir. Özellikle eskiye bakış günümüzdekadın-erkek çok sabırsız.Birbirine saygısı eskilere bakış çok az.Kolayyol hemen boşanmak.Tabi ki eş aldatıyor ise,alkol uyuşturucubağımlısıysa,kumar oynuyorsa ya da şiddete meğilliyse veya psikolojiksorunları var ve bunu ailesine yaşatıyorsa boşanmak en hayırlısıolacaktır. Ancak bunların bile bazılarının tedavisi ,çıkış yolu var.

Eğer boşanma olursa bu da ayrı bir sıkıntı.Boşanma süreci çok kısa ve ılımlı geçen çiftler var ancak bir bölüm tam tersi.Sorunlu,şiddetli geçebiliyor.Hele bir de çocuk varsa çok daha zor.Velayet işlemleri çiftlerin anlaşamaması ,derken zorlu bir süreç devam eder.Bu arada olan çocuklara olur.Tabiki sorunlu bir evlilik içinde büyüyen çocuk mu yoksa boşanan çiftlerin birinde kalan çocuk mu daha sağlıklı olur tartışılır.Ancak kavga gürültü her insanı rahatsız eder çocuk da bir birey olduğu için o da bu atmosferde olmaktan mutlu olmayacaktır.


Helebir de ayrılan çiftlerden biri veya her ikisi de evlenir ise işte ozaman aradaki çocuğun durumu daha da zor bir sürecegirecektir.


Basından duyuyoruz bilmediğimiz kim bilir daha nelervar.Üvey ebeveynin çocuk istismarı yaptığını,şiddet uyguladığını,anlaşamayan bireyler olarak tartıştığını hatta yaralama,darpolaylarının olduğunu maalesef biliyoruz.Yaşlılarımıza baktığımızdaevliliklerini ne kadar fedakarca saygıyla ve hürmetle yürüttüklerinikarşılıklı anlayış ve sevgi ile çocuklarını büyüttüklerinigörüyoruz.Günümüze kadar geçen süreçte o kadar çok insan yapısı

bozuldu ki değil evliliği yürütebilmek,arkadaşı ile bile birlikte çatışabilen bireyler haline gelindi.Tahammül sınırlarımız en alt seviyeye indi


Öfke kontrolü yapamaz olduk.Çabuk sinirlenip hemenpireye kızıp yorganı yakar olduk.Yani evliliğin esas temelleriniunuttuk. İşte bu noktada evlenmek için evlenmemek gerektiği son derecedoğru bir tespit oluyor.Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzdaaslında evlilik kararının ne kadar önemli olduğunu,evliliğiyürütebilmenin bir sanat olduğunu, çocuk dünyaya getirmeninsorumluluklar getirdiğini bilerek adım atmak gerekliliğinin altınıönemle çizmek gerekiyor. Bilinçli evlilikler mutlu ve huzurlu ailedemek.Her mutlu aile mutlu toplum demektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ