15 Eylül 2019 Pazar 22:10

HAVUZ MEVSİMİ BAŞLADI

07 Haziran 2019 Cuma 11:20

Malum havalar ısındı yaz geldi artık. Sıcaktan bunalanlar havuzlara ya da deniz kenarında ise denize koşuyor. Havuzlar ile ilgili ilginç tespitlerimi sizlerle paylaşmak istedim.


Havuzlar bilindiği gibi sirkülasyonu olmayan klor ile mikroplardan korunmamızı sağlayan bir sistemle hizmet verir. Bayanlara bone takması zorunludur. Keza saç vs. havuza düşmesin diye ki son derece  de mantıklıdır. Ancak ilk gözlemim bu konuda erkeklere bir yaptırım olmaması. Malum erkeklerin vücutlarında da kıl bulunmakta. Ve bunlarda çok rahat suya düşmekte. Bu durumda bayanların saçlarından koruduğumuz havuz kıllara maruz kalıyor. Buna nasıl bir çözüm bulunur bilmem ama rahatsız edici olduğu aşikar.


Yine havuzlara giren yabancı uyruklu turistler. Ne kadar temizler meçhul. Bazı havuzların çocuk bölümünden büyüklerin tarafına geçen simitli veya kolluklu çocuklar,ya da altında çiş geçirmeyen bezi ile bebekler de ebeveynleri ile havuzun içinde . Ben çok enteresan şeyler gördüm inanın. Çocuk ile büyük havuzunun arasında kanallar var aynı su yani.Yine burnunu sümküren,tüküren gördüm.Şimdi havuz belli bir yapı. Boyu belli, suyu belli,klor oranı ve temizliği belli. Ancak bizim insanımız ne kadar hassas davranıyor sorun burada. Sanki kendi bahçesindeki havuz kendine ait gibi davrananlar var.


Önce kendi beden temizliği olmalı herkesin. mesela mantar gibi rahatsızlığı olan kişilerin zaten havuza girmemesi gerek. Yine çocukları kontrol altında tutmak tuvaleti geldiğinde havuz kenarlarında bulunan wc.lere götürmek gerek. Bazı havuzlarda ilaç var sırf bu sebepten. Aksırmak,sümkürmek,tükürmek bunlar normalde de

toplum içinde zaten yapılmaması gereken şeyler iken bir de havuzda yapılması çok daha enteresan. Havuz kültürümüz yok bizim. Kıyafetle havuza girenler, bombalama atlayarak çevredekileri rahatsız edenler.


Daha neler neler.

Havuzlarda bir başka sorun da yüksek rakamlarda olması ve dışarıdan yiyecek içecek alınmaması. Yani siz mekanın yiyecek ve içeceğini yine yüksek rakamlar ile alacaksınız. Mecbur böyle.Özellikle çocuklu kişilerin yanında çocuğuna uygun bisküvi gibi ,süt ,su gibi içeceği getirmesine izin verilmeli. Hatta dışarıdan yiyecek içecek alınmalı bence.

Örneğin meyve en çok yenilen şey yazmevsiminde. Kokulu ve rahatsız edici gıdalar dışında paket ürün ya da börek,kek gibi yiyecekler alınmalı. Tamamen ticaret kafasında olanbazı mekanlar var onların tavrı da hiç hoş değil.Yani havuz konusundarekabet artıyor,talep de aynı orantıda artarken mekanların daha gelişmiş hizmetler sunması beklenirken bir yandan da halkımızın havuzkültürünü öğrenmesi gerekiyor.

Havuza duş almadan  ,kremli  vücutla girmek, ayakları kirliyken havuza atlamak gibi ilginç şeyleri sıklıkla görüyorum.Deniz suyunda olan bir kaç havuz da duydum. Daha hijyenik olduğunu biliyorum. Tüm havuzların bakımlarının ve temizliğinin son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. özellikle aqua parklar tehlike açısından dikkat arz ediyor. Bu tarz işletmelerin daha da dikkatli olmasında yarar var.


Bulaşıcı hastalıklar havuzlardan kolaylıkla kapılabiliyor.Bilinen mekanlara gitmenizi önerir,güzel bir yaz dönemi geçirmenizi dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ