01 Haziran 2020 Pazartesi 18:17

İNTERNET SEN NEYMİŞSİN?

26 Şubat 2019 Salı 00:00

İnternet evlere girdi gireli gözümüz başka bir şey görmez oldu. Adeta hayat buna bağlı hale geldi. Cep telefonundan,bilgisayara her yerde rahatça girilebilen internet, hem kolaylık sağladı hayata hem de çok dikkat edilmesi gereken ince bir çizgi halinde. İnternette aradığınız her şeye kolayca ulaşmak mümkün. Özellikle çocukların da elinde artık.


Sınırsız bilgi dünyasında sörf yaparken gereksiz bilgi ve videolar patdiye çıkıveriyor ekrana. Özellikle küçük yaş grubu (5-6 yaş) bilmeden seçip uygunsuz videoları izleyebiliyor. Bir dönem sıklıkla ekrana çıkan spiderman-elsa karakteri kostümlü videolar atılmış, çocukların kafasını karıştıracak tarzda evlenmiş bebek bekleyen kahramanlar olarak çocukların karşısına çıkmıştır. Bunun gibi pek çok ruh sağlığı bozucu şeyler de internette karşınıza çıkabiliyor. Sosyal medyakullanımı son noktada olan ülkemizde, neredeyse özel ihtiyaçhikayeleri bile paylaşıcaz az kaldı bence. Ben sosyal medyada o kadarilginç bir o kadar da anlamsız kareler gördüm ki, kaybettikleri babasıile mezarı başında poz verenler, ameliyattan yeni çıkmış burnundahortum takılı daha kendine gelememiş hastasıyla öz çekim yapanlar dahaneler neler. Sosyal medyayı kullanmayı bile doğru bilmiyoruz.

Sosyalliğimizi kaybediyoruz hem de hızlıca. Bayram da bile el öpmeye gittik herkesin elinde cep telefonu sessizlik hakim odada. Yani bazen bir şeyleri en dibine kadar kullanmaya bayılıyoruz toplum olarak.İlerlemek için kullanılan internet bizde ilginç komik videolar falan izlemek için kullanılıyor. Eskiden kütüphanelerden araştırılan okul ödevleri şimdi 5 dakikada internet sayesinde elimizin altında. Yine mektupla ulaşmak yerine mesaj atarak anında cevap alıyoruz. İnternet televizyonu da artık revaşta. Çeşitli platformlar bu kanaldan yayın
ile izleyiciye ulaşabiliyor artık. Belki de yavaş yavaş tv yerini internet tv.culuğuna bırakacak. Hayat bilgisayarlar , telefonlar ve tv.lar da internet üzerinden devam edecek. Yani internet hayatımıza bir girdi pir girdi. Ne büyük bir eksik varmış dünyamızda. Ancak çok keskin bir çizgi var ki, interneti doğru kullanmak ile ilgili. Son derece tehlikeli bir hal alması da bir o kadar kolay.Tam bir yükleme olan internet , her zaman her yerde elimizin altında artık.
Teknoloji çağında hızla ilerlemek adına bulunan en büyük buluştur internet..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ