04 Haziran 2020 Perşembe 04:12

İNTİHAR...

18 Kasım 2019 Pazartesi 18:00

Son 1 ay içinde intihar vakalarının artması hepimizin dikkatini çekti. Bir insan neden kendi canına kıyar? akıl öyle bir pamuk ipliğidir ki bir anda kopar ve her şey biter gider. Peki insanlar neden bunalıma girer?

 

İlk sebep işsizliktir,sonrasında maddi kaygılar,çok yakınını kaybetme,ayrılık veya boşanma.Yani umutsuzluk ve dibe vurmadır intihar sebebi.

 

Psikolojiyi en çok ne bozar? Kaygı ve kayıplar. Bakalım son zamanlarda ki intihar vakalarına. sebep maddi kaygı.Yani geçim sıkıntısı,borç. İnsanın yaşayabilmesi için para kazanması lazım. Eğer para kazanamıyorsanız giderlerinizi nasıl karşılayabilirsiniz?

 

Bu noktada öfke patlamaları başlar. Asabiyet,uyku problemleri alır yerini.Özgüven kaybı ve sonuç dipsiz bir kuyu gibi karanlık umutsuzluk. Bazen de kendimizden önce sevdiklerimizi götürürüz ölüme. Boşanan eşlerin bayanları öldürdüğünü çok gördük ama tam tersini hiç duymadık görmedik. Demek ki bazı şeyleri kabullenip hayatımızı değiştirmek için çaba sarfedenler bu tarz durumları atlatabiliyor.


Hayat incecik bir saç teli gibidir. Hassas ,narin ve her an kopabilecek seviyede. İntihar edenler sadece bunalıma giren kişiler olmuyor tabi,psikolojik rahatsızlıkları olanlar da intihara meyilli oluyor.


Yaşam şartları tetikliyor.
İntihar etmek için nasıl bir sebebi olmalı insanın ? Mavi gökyüzüne bir daha bakmamak,yeşil çayırlar da koşamamak,engin denizlere açılmamak,en sevdiğin yemeği bir daha yiyememek,evladının boynunu koklayamamak ve daha nice dokunamayacağın,göremeyeceğin şeyi geride bırakıp gitmek her şeyden...
Hayatı kolaylaştırmalı...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ