04 Haziran 2020 Perşembe 19:01

İSİMLERİN ANLAMI

18 Ekim 2018 Perşembe 16:00

Hepimizin bir adı var ,bazen tek isim bazen iki isim birden.
Etrafımızda tanınmamızı sağlayan,seslenildiğinde cevap vermemiz için kullanılan isimler. O kadar değişik isimler var ki sormayın gitsin.
Bir ebeveyn çocuğuna koyacağı ismi neye göre ve nasıl seçmeli?

Günümüzde 3 tip isim var. Birincisi herkesin rahatça söyleyebileceği klasik ya da bilinen isimler.İkincisi söylerken unutabileceğimiz,ya da söylemekte zorlanacağımız değişik,yabancı isimlere yatkın isimler.Ve son olarak anlamsız ya da manası komik,ilginç olan isimler. Bir anne baba  çocuğuna isim bulurken kendi aileleri de bazen işin içine girer.Ve erkek ise babanın ismini koy,kız ise annenin ismini koy gibi baskılar gelir. Sonrasında kız tarafı ve erkek tarafı arasında sen ben tartışması başlar. Bu ikiliye de yansır.


Bu gibi durumlarda en güzelikimseyi işe karıştırmamaktır. Anne baba olarak en doğal hak sizdedir.Ancak koyulacak isim ömür boyu taşınacağı için soyadının önünegeldiğinde uyumlu olabilecek,söylemesi kolay,anlamı güzel olmasınaözen gösterin derim ben. İsmin anlamı kişiliğini etkiler derler.Ayrıca eskiler konulacak isim Kuran'da geçmeli  derler.Manasınıbilmediğimiz bir ismi koyarsak sonrasında sıkıntı yaşanabilir. Bir deeşlerin farklı isim istemeleri yüzünden ya da az önce de bahsettiğimgibi aile büyüklerinin baskıcı ebeveyn ismi koydurma çabaları sonucuçift isimli çocuklar çoğaldı. Şimdilerde bakıyorum okul isim listeleriçift isimli çocukla dolmuş. Bu da çocuklarda çağrılırken sorunyaşatabiliyor. Evde tek isimle çağrılan çocuk okulda ya da farklı biryerde diğer ismi ile çağrılınca dönüp bakmıyor.Kısacası dediğim gibiisim koymak çok önemli.Size bahsettiğim isimlere örnekler vericem.

Halk arasında söylemi kolay bilinen isimlere örnek Zeynep,Ahmet mesela.Komik ya da manasız isimlere Satılmış,Hanım gibi isimler örnek verebiliriz.Bir de değişik ve ilginç isimler var demiştim.İşte örnek, Katre,Liya gibi.Soy isim ile uyumlu derken de bahsettiğimiz , Eren Eren gibi ismi soyadı aynı olanlar ya da Hüseyin Hüseyinoğulları gibi isimler.


Bir de unisex dediğimiz hem erkek hem kadınlarda kullanılan ortak isimler vardır. Bu daha büyük bir facia. Neden mi ? Bir iş yerinde telefon ile konuşurken ya da bir iş maili atarken karşınızdaki kişinin erkek mi bayan mı olduğunu bilmeden kendinizce bir cinsiyeti algılayıp hitap ettiğinizde, karşınızdaki diğer cinsiyet çıkarsa işte o zaman hoş olmayan durumlar çıkabiliyor. Bu isimlere de örnek verelim hemen,Deniz,Ümit en sık karşılaşılan.

Hayvan,doğa,tabiat,mevsim,iklim ya da bunun gibi değişik canlı ya da cansız obje isimleri de çok sık kullanılıyor.Çimen,Yağmur,Eylül,Kartal gibi isimler yine sıkça karşılaştığımız isimlerden.


Bazı anne babalarda bir de iki çocuk arasında illa uyumlu isim olma takıntısı vardır.Ya baş harfi aynı olacak ya da birbiri ile uyumlu veya son heceleri aynı bitecek. Mesela; Eda,Emre ya da Fırat,Dicle veya Ebru,Duygu.
Eski ismi yanına bir ek getirerek modernleştiren çiftler de var. Mehmetcan,Ayşehan gibi.
Bir de göbek ismi var. Ebe ya da doktor doğduktan sonra göbek bağını keserken hayırlı bir isim koyar. Bazen göbek adını ,işlemi yapan sağlıkçı bazen de anne seçer.Bu da toplumumuz müslüman toplumu olduğu için daha çok dini konuda müslümanlıkta önde olan evliya,peygamber gibi kişilerin isimlerinden seçilir.
Konulacak isim manasıyla,çocuk büyüdüğünde iş ortamında çağrıldığında ve bir kere söylendiğinde rahatlıkla akılda kalabilen bir isim olmasına dikkat edilmesi tarafımdan önerilir.Yani isim önemlidir.Hayat boyu etiketinizdir.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ