24 Şubat 2020 Pazartesi 05:25

İYİLİK YAP İYİLİK BUL

20 Aralık 2018 Perşembe 12:00

İyilik nedir sizce?

Birine yardım etmek mi?

Birine sevgi vermek mi?

Birine maddi destek olmak mı? Hepsi mi?

İyilik , insanın  vicdanıyla baş başa kaldığında huzurla derin bir nefes almasıdır.İşte o zaman birine ya da birilerine yardım ettiğinizi hissedersiniz. Yıllar geçtikçe dünya gelişmeye devam ettikçe insanlar mekanikleşmeye başladı. Daha katı, daha sabırsız, daha öfkeli olduk.


Böylece iyilik yapmayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı unutmaya başladık. Oysa ki biz Türk toplumu olarak misafirperver, paylaşımcı,yardımsever bir toplumduk. Hayat koşulları bizleri değişime uğrattı. Kıyaslama yapıldığında günümüzde şiddete,cinsel istismara,darp olaylarına,cinayetlere eskiye bakış bir artış olduğunu görüyoruz. Tabi koşullar,nüfus artışı buna bir faktör. Ancak yine de bu derece iyiliklerin  azalmaya başladığı bir dönemden geçerken var olan vicdanımızın sesini duymak gerek.Eskiden yolda birbiriyle kavga eden gördüğümüzde ayırırdık,müdahale ederdik. Şimdi bırakın ayırmayı kimse kimseye karışmıyor üstelik cep telefonuyla kameraya çekiyor olduk. Komşumuzdan haberimiz yok,birinin başına bir şey gelse bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığında herkes.Otobüslerde bile yaşlılara yer verilmiyor artık. Yani bir bencilliktir gidiyor. Oysaki tüm bu olanlar bizimde başımıza gelebilir. Yardımlaşma azaldı. "Komşusu açken uyuyan bizden değildir" demiş Hz. Peygamberimiz. Biz komşumuzun kim olduğunu bile bilmez olduk neredeyse. Gelişmek yerine insani yönden geriliyoruz. İyilik çok mucize bir şeydir. Bakın size yaşanan gerçek bir kaç olay anlatıcam.


Bir yakınım anlattı.Evinde akşam yemeği saati kendilerine kadar tavuk yemeği varmış hatta adetini bile söyledi kişi başı 1 but.Oğlu arkadaşıyla gelmiş eve .Yemeğe getirmiş misafir. Annesi içinden olsun ben çorba pilav yerim tavuğu misafire veririm diye düşünmüş içinden.Sofra kurulmuş çorbalar içilmiş sıra ana yemeğe gelmiş. Anne her kese birer but yanına patates koymuş ancak bir bakmış ki tencerede 1 but daha var. İnanamamış tekrar saymış ve bir fazla but var. O kadar eminmiş ki 4 adet olduğuna oysa şimdi 5 adet but varmış. İşte o zaman bir mucize olduğuna inanmış.
İçinden  yemeğini paylaşmayı düşünmüş böylece iyilik yapmış .Ve sonucu iyilikle bir mucize ile geri gelmiş. Bir başka deyişle "misafir rızkıyla gelir " derler. Yine bir hikayem var size. Adamın biri çok zenginmiş.Ancak çok da kötü davranırmış her kese.İyilik yapmaz kimseyi düşünmezmiş. Bencilmiş.Bir gün yolda giderken hapşırmış ve eline tükürük gelmiş.Etrafa bakmış elini silecek bir şey bulmak için. Bir de bakmış ki bir kız çocuğu oyun oynuyor yolda. Gidip yanına başını okşamış tükürüklü eliyle. "Ne güzel oynuyorsun sen bakalım aferin sana kızım " demiş. Elini de temizlemiş tabi. Gel zaman git zaman adam ölmüş. Merhumu gömen hoca o gece rüyasında bu bencil,kötü adamı cennette görmüş. Nasıl olur bu kadar gaddar, kötü biri nasıl cennete gider diye düşünürken,rüyasında adamın o kız çocuğunun  başını okşadığı görüntü gösterilmiş. Meğer o kız çocuğu öksüzmüş ve adam onun başını okşayınca o kadar sevinmiş ki sırf bu sebepten kötü bencil adam cennete girmiş. Tabi bu bir hikaye ama içinde çok şey anlatıyor. İyilik  bumerang gibidir. Mutlaka size bir şekilde geri döner. Deneyin bunu göreceksiniz.İnsanlara yardım etmek, kötü düşünmemek,şiddet,öfke yerine sabretmek size iyiliği getirecektir. En büyük kazanç budur. Size taş atana siz ekmek atın. Size kötülük edene siz iyilikle yanaşın ki o yaptığından utanıp yüzünü iyiliğe çevirsin. Zaten yaşanan tüm kötü ve acı olaylar hep bu insanoğlunun kötülüğe zaafından olmuyor mu? İyilik bir gülümseme ile başlar ve hızla yayılır. İnsan ırkı olarak

bizim bize ihtiyacımız var.

Bizi biz yapan da iyilikten geçer.YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ