22 Ocak 2020 Çarşamba 12:32

KADIN-ERKEK

08 Kasım 2018 Perşembe 10:07

Yüzyıllardır süre gelen ve hep tartışmalara neden olan Kadın mı Erkek mi Üstün ? sorusu farklı cevaplar ile masaya yatırılmıştır.

Havvaannemizin Adem babamızın omuriliğinden yapılmış olması ile başlayansohbetler,Arap ülkelerinde doğan kız çocuklarının diri diri toprağagömülmesine kadar uzamış,sonunda erkeğin fiziken güçlü oluşu kadınınruhen güçlü olması ile noktalanmıştır.Biz ataerkil bir soydangeliyoruz ve ülkemizde ataerkillik saman altından da olsa devamediyor.

Kadınlar günümüze kadar dikkat ederseniz hiç en ön sırada yeralmamış aldırılmamıştır.Kadınların daha şefkatli ve duygusal olmasıbir eksiklik olarak görülmüş üzerine fiziki narinlik de eklenerek 2.plana atılmış durmuştur.Erkek ailesini korumak,geçimini sağlamak içinkadın ise ailenin iç yapısını korumak için var olmuştur.Yani aslındaher iki cinste birbirini tamamlamaktadır.

Kadınları erkeklerden ayıran en önemli özelliği ,detaycı olmasıdır.Dikkatli,unutmayan,ince ayrıntıları yakalayan,hisleri kuvvetli bir yapıdadır.Buna karşılık erkekler düz mantıkta olan ,detaylara takılmayan ve unutmaya meyilli bir yapıdadır.


Erkeklerin en önemli özelliği ise fiziken daha güçlü,dayanıklı olmasıdır.Kadın hassas bir yapıdadır ve erkeğe ihtiyacı vardır.Tıpkı erkeğin de kadına ihtiyacı olduğu gibi. Kız çocukları nedense eski çağlardan beri hep dışlanmış ve 2.sınıf insan muamelesi görmüştür. Ülkemizde hala doğuda devam eden erkek çocuk hassasiyeti,kız çocuklarının okula gönderilmemesi,erken yaşta evlendirilmesi devam etmekte.


Oysa kadın yaşamın içinde her yana kollarını uzatmış adeta köklü bir ağaç gibidir.Eşiniz,kızınız,anneniz,kız kardeşiniz kadındır.Sizleri ve tüm nesilleri doğuran dünyaya getiren yine kadındır.


Şiddet mağduru olan,cinayete kurban giden ve hor görülen kadın için değildir erkeğe verilen güç.Korumak içindir.
Umarım erkek ve kadın olmanın aslında neyi ifade ettiğini,birbirini nasıl tamamladığını,özellikle İslam dininde de bunun ne kadar hassas ve önemli bir konuda olduğunu hatırlarız...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ