02 Haziran 2020 Salı 02:34

KADIN...

07 Mart 2019 Perşembe 16:51

Kadın; ne onlarla oluyor ne de onlarsız demiş şair. Erkeklerin yanında,arkasında hep bir destek, bir yoldaş olmuştur kadınlar. Bir çok vasıf taşırlar sırtlarında. İlk önce annelik özelliği kutsal kılar kadını. Sonrasında eş olmak, kardeş olmak. Kadın hayatın her noktasında var. Bazen görünmez olur bazen de göremezsiniz. Eski çağlardan bu yana kadın genellikle ezilmiş, horlanmış. Erkeğe göre daha narin olan fiziksel özellikleri erkeğin güç göstergesinin karşısında ikinci sınıf kalmış. Kadınlar itelenmiş. Üzerine kuma getirilmiş, tarlada bağ bahçede çalıştırılmış.


 Küçücük yaşta kendinden yaşça oldukça büyük erkeklerle evlendirilmiş.Hatta hala günümüzde böyle evliliklere rastlanıyor.Tecavüz,şiddet kadınlara en çok yapılan şey. Yani her şey kadına yüklenmiş. Kadınlar iş hayatında da başarılı olmuş. Yükselmiş,üretmiş,paylaşmış. Erkeklerin yapabildiği pek çok işi kadın da yapabilmiş. Spordan sanata, fabrikadan sahaya pek çok alanda kadın da kendini hissettirmiştir. Yani kadın olmak yemek yapmak,çamaşır yıkamak değildir sadece. Hepsini birlikte yürütebilen bir yapısı vardır. Gerektiğinde çok duygusal olur gerektiğinde taş gibi sert.


Omzunuza başını da yaslayabilir , başınızı da yaslatabilir.Kadın yıllarca zayıf,çaresiz görülmüş. Cinsel obje haline getirilmiş. Oysa bir kadın her şeyi değiştirebilir. Her şey güç değildir. Beceri,zeka bir çok şeyi daha kolay çözüme ulaştırır.


Kadının girdiği iş yerlerinde dikkat ederseniz beyler daha bakımlı,çalışma şartları daha yumuşak ve daha sakin bir ortam mevcut.Askeriyeden,polis akademisine,pilotluktan,futbolcuya pek çok meslekte kadını görebiliriz. Başarılı pek çok kadın gelişime imza atmıştır. Anne olmak zaten başlı başına bir meslek bence. Üstelik karın tokluğuna. Hamilelik süreci sonrasında doğum ve bebeğin büyütülmesi uzun zamana yayılan ve asla sorumluluğu bitmeyen bir şey. Kaç yaşına gelirseniz gelin annenizin eli hep sırtınızdadır. Evi çekip çeviren de yine kadındır.
Kadın olmak zordur. Hem de çok zor.Daha küçücükken korumaya ihtiyacı vardır kötülüklerden kötü niyetli insanlardan. Büyüdükçe çevresindeki gözler de büyür. İlerledikçe yolları kesilir önü kapatılır. Okuyan kişi kendini geliştirir,söz hakkını alır,bileğine mesleğini takar. Söz hakkı olmasın diye okumasına izin verilmemiş. Üniversite kazanmış gönderilmemiş. Hatta neden sınava girdin diye dayak bile yemiş. Bazı doğu  illerimizde erkek çocuk kıymetlidir. Kız çocuk olunca hiç çocuk derler.Saymazlar. Sadece erkek çocuk adetini söylerler. Buradan bile kadına ne kadar değer verildiği aşikar. Oysa ki anneniz de kardeşinizde kadın. Ve sizin kız çocuğunuz da anne
olacak, eş olacak.Kız kardeş olacak,can olacak. Zihniyet çok eski çağlara dayanıyor. Taaa Arabistan'a kadar gidiyor bir ucu. Kız çocuklarını diri diri doğunca gömerlermiş. Ne akla hizmet bunu yaparlarmış hiç anlamadım. Lanetli gibi görülen kadın , kendisinin annesi,eşi,kız kardeşi.
Yine günümüzde belirli makamlara kadınların gelmesi engellenmiş .Kadın doğru karar veremez onlar duygusaldır mantıklı düşünemez denmiş ve erkeklerin yolu açılırken bayanlar bir alt kademede takılıp kalmış. Karmaşık ruh yapısı var kadın da buna kabulüm. Ancak eminim ki kadınlar da erkekler kadar doğru kararlar alabilir.
Cinsiyetçilik olmamalı zaten,insan olarak bakılmalı erkeğe de kadına da.Tüm bu darbelere,yaşanmışlıklara rağmen hala kadınlar çabalıyor ve artık kadınlar her yerde,her işte, her tarlada,her fabrikada,her yolda...
Bir kadın tüm dünyanın kaderini değiştirebilir.Tarihte örnekleri var.
Mustafa Kemal Atatürk mesela,tarih yazdı .
Kadınlara gülümseyin,onları koruyun,onları dışlamayın. Yine bir kadın tutacak  ellerinizden bunu unutmayın...


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ