30 Mart 2020 Pazartesi 06:58

KARNE

14 Ocak 2020 Salı 13:50

Ömrümüz boyunca okul hayatının tapusuydu karne.Karne adeta bir dönemin bitiş çizgisi,bir sonraki levele atlama çubuğuydu.

 

Karne alınacak hediyeler ,gezilecek yerler demekti.Tabi kırık yoksa. Kimisi için özgürlük kimisi için adeta hapis hayatı başlangıcıydı. Karne sadece öğrencinin değil,öğretmenin ve velinin de başarısıdır.

 

Başarıyı ya da başarısızlığı öğrencinin omuzlarına yüklemek son derece yanlış. Bir çocuğun dersi,durumu,sağlığı,arkadaş ve toplum ilişkileri velinin gözetiminde olmalı ,aynı şekilde öğretmenin de her öğrencinin anlama kapasitesi,başarabilme yeteneğine göre yaklaşımı ve öğreticiliği olmalı. Tüm bu koşullar sağlandıktan sonra öğrenci hala başarısız ise o zaman öğrenci uzmanlar tarafından fiziki,zeka ya da ruhsal sıkıntısı çözülmeli.


İyi bir öğretmen olmak ,iyi bir veli olmak beraberinde iyi bir öğrenciyi size getirecektir.


Anne baba hiç ilgilenmez ise,eğitim ve öğretimine destek vermez ise o çocuk ancak kapasitesi dahilinde bir şeyler yapmaya çırpınacaktır. Yine öğretmen yeteri ilgi alakayı göstermez ise,algılama ya da öğrenme sıkıntısı olan çocukları dışlar veya azarlar ise yine öğrenci kendi suyunda boğulur.


Karneler alınacak.İlk yarıyıl tatili geldi. Bu yazıyı yazmamda ki sebep de bu. Karnesi kırık olan öğrenciye kızmak yerine önce her şey yerinde yapılmış mı diye bir bakın lütfen.Ondan sonra da çocuğunuz ile iletişim kurun. Konuşun onunla. Nedenlerini anlamaya çalışın ve çözücü seçenekler bulun. Karnesi iyi olan öğrenciler için de aslında bunun kendi sorumluluğunda olması gereken bir şey olduğunu lütfen hissettirin. Abartılı bir tebrik çocuğunuzu ileri ki dönemde başarısız olduğu her hangi bir durumda ruhsal çöküntüye girmesine neden olacaktır.


Okulların tatil olduğu dönemde de umarım tatilin tadını çıkarabilecek ölçüde verilirse ödev verilmesini temenni ediyorum.


Şimdiden tüm öğrencilere güzel bir yarı yıl tatili diliyorum...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ