05 Haziran 2020 Cuma 16:32

KATİL OLABİLMEK

18 Şubat 2019 Pazartesi 19:00

Bir canlının bir canlıyı öldürmesi cinayettir. Bu bir insan,hayvan ya da ağaç olabilir. İnsanların içinde bir öfke gizli. Tetikleyen sebepler bunu kolayca ortaya çıkarabilir. Psikolojik  yönden sıkıntıları olan her birey bu tehlikenin içindedir. İntihar etme eylemi. Bunun bir tık üzeri de öldürme ve kurtulma iç güdüsü. Gelmiş geçmiş seri katillerin her biri farklı bir metotla kurbanlarını öldürmüş. Ve ortak oldukları tek şey öldürmenin bağımlılık yarattığı.

İlkinden sonrasının olağan gelmeye başlaması. Güçlü güçsüzü alt edebilir. Bu mantıkla tüm erkeklerin neredeyse kadınları bastırması gerek. Baktığımızda doğru mu evet doğruluk payı çok yüksek. Neden mi?


Tecavüzler,şiddet, cinayetler genelde kadın ve çocuklara uygulanıyor.Peki gücünü kendinden daha güçsüz biri üzerinde göstermek bir insana nasıl bir duygu yoğunluğu yaşatır? Veya bir hayvana yapılan şiddet olayları. Ayağını kırmak,kafasını koparmak, tecavüz etmek vs vs vs. Nasıl bir hisle bu yapılabilir? Uzmanlar mutlaka bu tarz kişilerin geçmişte bir ezilme bir dışlanma ya da başarısız olma sonrasında dürtülerinin uygun koşullarda ortaya aniden çıkabileceğini iddia ediyor. Kişilik bozukluğu acaba genetik mi yoksa sonradan mı kazanılan bir gelişim? Çevrenin,ailenin burada ki rolü ne? Bakın araştırmalara kadına şiddet en çok okuyan ve iyi bir mesleği olan erkekler tarafından uygulanıyor. Demek ki eğitimle kültürle alakalı değil. Bir çok şey sebebi olabilir. Ama ne olursa olsun şiddet konusunda,öfke konusunda her birey kendini sınırlamalı. Yoksa her kes herkesi öldürse ya da şiddet uygulasa toplumsal birlik biter yerini sokaklarda yaralı insanlar hatta cesetler alır.
Psikolojik tedavi gören kişilerin özellikle şiddete eğilimli olan kesimden bahsediyorum tamamen iyileşme olasılığı çok düşük. Dürtüleri o kişiyi normal yaşama döndüğü anda tekrar ziyaret edecektir.
Öldürmek, yok etmek,ya da darp etmek. Hepsi toplum içinde görülen ve yaşanan şeyler. Bilhassa çocuk katilleri bence kesinlikle büyük sorunu olan hasta ruhlu insanlar. Çocuklara yapılan şiddet de bir o kadar rahatsız beyinlerin işi.
İnsanın içinde ehlileştirilmemiş  vahşi  bir hayvan var. Yakıp yıkan yok eden. Yeri geldiğinde savaş adı altında insan öldürebilen.
Tarihten bu yana,her ülkede her insan da öldürme dürtüsü var ve olacak.
Tarihte profesyonel katiller var hatta bunu meslek haline getirenler. Herkesin bildiği Hannibal . En meşhur seri katil.
Akıl incecik saç teli gibidir. Kopması kolaydır. Akıl gittiği zaman ne yapacağı belli olmaz insanın. Tıpkı karlar içinde aç kalan kurt gibi, Afrika'da üzerinize saldıran aslan gibi yırtıcı olu verir.
İnsan tehlikelidir. Hırsız olur,katil olur,iftiracı olur,yalancı olur her şey olur.Ama aynı insan kardeş olur,anne olur, baba olur, doktor olur, öğretmen olur.
İnsan doğru yoğrulunca şekillenir etrafa neşe saçar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ