24 Şubat 2020 Pazartesi 05:33

MİKROPLAR

28 Ocak 2019 Pazartesi 11:53

Kış mevsimi geldiğinde gribal enfeksiyonlar,astım ,soğuk algınlığı en sık görülen hastalıklar. Her sene farklı bir isimde yeni bir grip ile tanışıyoruz. Domuz gribi,keçi gribi,kuş gribi,gergedan gribi vs.


Hersene gripler biraz daha ağır geçiyor. Mikrop kendini geliştiriyor varolan ilaçlar etkisini tam gösteremiyor. Uzun vadedeiyileşiyorsunuz.İlaçlar yetersiz,mikroplar da güçleniyor. Her zamandoğada saklı tedavi. Bol bol c vitamini almak gerek. Portakal,mandalina hatta limon tüketilmeli. Mide ve bağırsak problemi de etkinmikroplar tarafından yine uzun vadede geçiyor. Mide gribi diye bir şeyçıktı bu sene de. Midede bulunan mikrop ishal ve kusma yapıyor.Birazda ateş. Ve sizi yatırıyor üstelik 4-5 gün de sürüyor. İnatçı yani.Şimdi bir bakalım. Bizler organik gıda çok az tüketiyoruz, hareketsizve hazır gıda ile beslenen bir toplum. Bir taraftan da sürekli gelişimve dirayet gösteren mikroplar.


Diğer tarafta daha etkin ilaç olmaması.Bütün bunları topladığımızda uzun hastalık dönemleri olmaması mümkün değil tabi. Hastanelerin acilleri grip ve ishal vakası dolu. Toplumolarak aslında çok kötü adetlerimiz var. Mesala tokalaşmak, yanakyanağa öpüşmek. Bunlar hep mikrop bulaşmasında etken. Yine toplutaşıma araçları,madeni ve kağıt paralar ,asansör düğmeleri mikropladolu. Sıkça el yıkamak varsa temizlik jeli yanınızda taşımak hiçolmadı kolonyalı mendil ile elleri dışarıdayken de temiz tutmakhastalık kapma riskinizi oldukça azaltacaktır. Hastalanmadan önce dr agitme alışkanlığını da benimsemeliyiz. Biz Türk toplumu olarakhastalanmadan dr. a gitmiyoruz hatta komşunun ilacını kullanıpiyileşmeye çalışan bir kesimimiz de var.

Beslenme,hareketlilik,temizlik ve meyve-sebze tüketimine özen gösterirsek hastalanma olasılığımız minimuma düşecektir.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ