22 Ocak 2020 Çarşamba 12:33

NEDEN GERİYE GİDİYORUZ?

03 Ocak 2019 Perşembe 14:42

Şöyle bir bakıyorum etrafıma bazı şeylerin hiç değişmediğini,gelişmediğini görüyorum. Yıllar geçse bile. Mesela çöp atmak. En basiti. Hala çöp kovasına yakın olmanıza rağmen kova yerine yere atmak çöpü.Bu beni gerçekten üzüyor.
Yabancı ülkelerde yaşayıp ta , ülkemize dönen ya da  tatil zamanlarında ülkesine ziyarete gelen Türk vatandaşlarının hepsinden aynı şeyi duydum. Millet olarak,ülke olarak Avrupa'nın gerisindeyiz.
Neden peki? Avrupalı da insan Çinli de.Biz de insanız Amerikalı da. Ne farkımız var? Gelişimi, değişimi çok sevmiyoruz biz galiba. Biraz bencil, biraz saygı eksikliğimiz var. Oysa Avrupa'da birbirine saygı var. Bencillik yok. Toplum olarak düşünme farklılığı var. Biz hep dış dünyanın nedense kötü taraflarını örnek almışız. Oysa ki iyi tarafları bize gerekli olan. Bir şeyleri yapmak isterken eksik kalıyoruz.
Gelişen ülkelerde bizde olan bir çok şey yok. Mesela, trafik ihlali yapmak,yere çöp atmak,cep telefon bağımlılığı bunlar ve aklıma gelmeyen bir çok şey yabancı ülkelerde  olmayan şeyler.Biz hem Asya
hem Avrupa kültürünün birbirine karıştığı otantik bir ülkeyiz. Bunun artıları da eksileri de var tabi. İnsanın önce kendini geliştirmesi gerekli. Yoksa çevresini nasıl geliştirebilir ki?Bakın geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşılan Norveç'te olan ve orada normal olarak rutin yapılan bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Okul servisi öğrencileri evlerine getirdiğinde öğrenciyi indirmek için durduğunda hem arkasında ki hem de karşı şeritten gelen araçların hepsi duruyor. Öğrenci evine teslim edilince yol akışı tekrar başlıyor. Bir de bizim ülkemize bakalım. Böyle bir şey olması mümkün mü? yaya geçitlerinde bile yayanın üzerine doğru sürüyoruz aracımızı. Biz empati yapmıyoruz. İnsana,canlıya saygımız yok.
Yiyecekler de bile biraz hormon olduğunu düşündükleri sebzeyi meyveyi ülkelerine sokmuyorlar. Bizde ise ;  bize bir şey olmaz, bu kadar ürün boşa mı gidecek mantığı ile atmayıp tüketiliyor. Sigara dünya ülkelerinde yasaklanmış durumda insanlar içmemek bırakmak için çaba sarf ediyor, bizde ne kadar yasak konsa da delmek için her kurnazlık yapılıyor,sigara bağımlılığı bir marifetmiş gibi bir de "bırakamıyorum napıyım, sinir yapıyor" gibi anlamsız bahaneler üretiliyor. Kız çocuklarının özellikle doğuda 13-14 yaşında evlendirilmesi yerine okutulması gerektiği için hala çaba sarf ediliyor. Kitap okuma alışkanlığımız ülkece binde 1. Beyin göçü en çok olan ülkelerdeniz maalesef. Zeka üstünlüğü olan çocuklar,gençler için özel okullar yok. Hala yere tüküren bir toplumuz. Eğitime neden bu kadar kapalıyız?
Kökeninde dinsel baskı mı var bilemiyorum. Ancak bildiğim tek şey var ki , o da Türk milletinin aslında son derece zeki olduğu. Bir toplumun gelişebilmesi için katı kurallar, yaptırıcı cezalar gerekiyorsa bu da olsun. Ancak eğitim önce ailede başlar. Siz çocuğunuza arkadaşına yumruk atmasını öğretirseniz, o çocuk büyüdüğünde trafikte neden korna bastı diye diğer aracın şoförüne de yumruk atacaktır.
Paylaşmayı,karşısındakine saygıyı, sevmeyi,öğretmezseniz,bencil olmayı , şiddet ile sorun çözmeyi gösterirseniz büyüdüğünde de öyle bir birey olacaktır . Bu bireyler de toplumu oluşturacaktır. Eğitim sistemimizi kesinlikle değiştirmeliyiz. Gelişen ülkeler de okul sistemi de çok farklı. Kişiye ,becerisine, algı kapasitesine,zekasına ve başarabileceği dallara göre okul davet ediyor öğrenciyi. Böylece daha başarılı bireyler oluyor. Çünkü kabiliyetine göre branş seçiyorlar. Mutlu oluyorlar. Sevdikleri işi yapıyorlar çoğunlukla. Biz de puanın nereye yeterse ,yeter ki bir yere kapak atalım mantığı var.Böyle olunca da istediğiniz ve başarılı olacağınız iş yerine yapmak zorunda
kaldığını sektörde çalışıyorsunuz. Yani toplum ve yaşam tarzı olarak çok farklıyız. Yabancı ülkelerde sistem yerine oturmuş. Alt yapı,köprü,yol ,elektrik,su kesintisi gibi sorunları  yok. Tıkır tıkır işliyor her şey.
Bence aramızda ne fark var,onların yapıp bizim yapmadığımız ne bunları irdelemek gerek. Bizden hiç bir üstünlüğü olmayan Avrupa 'nın bizden önde gelişmesi üstelik pek çok şeyi ilk bizlerden öğrenmelerine rağmen ilerlemesi bir Türk vatandaşı olarak benim kabul edeceğim bir şey değil. Kendimizi geliştirmek,eğitmek  durumundayız.Saygı ve sevgi her şeyin anahtarı. Önce ben değil biz demeyi öğrenmeliyiz.O zaman bir şeyler yeni başlayacak... 
   

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ