04 Haziran 2020 Perşembe 16:52

NEDEN KİLO ALIYORUZ?

14 Aralık 2018 Cuma 17:00

Kadınların bu güne kadar en büyük sorunu kiloları olmuştur. Bizler yemeyi seven,mutfağı da bir hayli karbonhidrat ağırlıklı bir milletiz.Yemek çeşitliliğimiz,ekmek tüketimimiz ve bayanların yaptığı gün olayı sayesinde bin bir çeşit hamur işi kilo almamıza son derece yardımcı oluyor.


Zaman ilerledikçe , hareketsizlik  de arttı. Teknoloji ilerledi merdiven yerine asansör ya da yürüyen merdiven kullanır olduk. Araçla her yere gider olduk. Makineler sayesinde çamaşırı,bulaşığı yıkamaz olduk. Bunlar aklıma gelen bir kaç örnek. Eskiler bizden çok daha hareketliydi.Her işi kendileri yapardı. Çeşmeden su akmazdı , tulumbadan su çekip ısıtıp yıkanılırdı. Tarla, bağ bahçe eker, sebzeyi meyveyi oradan toplardı. Odun keser,soba yakar,boru temizlerdi. Yakın yerlere yürüyerek gider, organik beslenirdi. Yani eskiler teknolojiye bizden çok daha uzaktı ama daha şanslı bir toplumdu. Hava ve çevre kirliliği neredeyse yoktu.Gıdayı sağlam alıp, işlerini kendileri yapardı. Bu sebeple daha sağlıklıydılar ve kilo gibi problemleri günümüzdeki gibi kesinlikle yoktu. Günümüze döndüğümüzde hareketsiz toplum olduk. Beslenme alışkanlıklarımız düzensiz ve dengesiz.Bol kalorili hazır gıdalar tüketiyoruz. Abur cubur dediğimiz hazır atıştırmalıklar çeşit çeşit.Hepsi raflarda renk renk ambalajları ile bizi cezbediyor.


Dünya obezite ile mücadele ediyor. Bizim ülkemizde de obezite sayısı hızla artıyor.Diyet ve spor ile verilemeyen ya da verilip tekrar alınan kilolar son çare olarak operasyonla giderilmeye çalışılıyor. Kilo yapıcı gıdaları az çok her kes bilir. Sadece bayanları değil erkekleri de oldukça yakından ilgilendiren bir konu artık kilolu olmak.


Hareketsiz ve çok yiyen bir kişilerin kilo almaması mümkün değil. Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlıyor ve alınan kiloların verilmesi iki kat daha zorlaşıyor. Bu yüzden eğer hareketsiz bir yaşamımız varsa besin dengemizi ona göre sağlamalıyız. Daha az ama sık sık ve karbonhidratlı, şekerli gıdalardan uzak durarak beslenmek gerek. Hatta bunu bir yaşam tarzı haline getirmeli. Her şeyden azar azar yemek vücudumuza da gereksiz hammallık yaptırmamayı sağlar. Topluma baktığınızda bir kısım aşırı zayıf bir kısım çok kilolu. Normal kiloda olan kişiler daha azalmaya başladı. Aşırı zayıf olanlar ya rahatsızlığı var o yüzden ya da kilo takıntısı olan kişiler var hiç bir şey yemeyen işte onlar. Aşırı kilo nasıl zararlıysa zayıflık da bir o kadar sağlıksız.


Kilo hayat kalitemizi düşürür,beraberinde kalp,tansiyon,şeker gibi hastalıkları getirir. O yüzden sağlıklı beslenmek çok önemli. Hareketli ve dengeli beslenen bir toplum olmak için kendimize dikkat edelim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ