bil anakolej
04 Temmuz 2020 Cumartesi 15:37

ORDAN BURDAN BİR TABLO

04 Ocak 2020 Cumartesi 11:19

Ülkemizde şiddet olayları,gasp,darp,tecavüz her geçen gün artarak devam ediyor. Sadece bu değil tabi geçtiğimiz günlerde yemek ücretleri yükseldiği için orta gelirli ailelerin bin emekle üniversiteye okumaya gönderdiği gençlerimiz yazık ki polisler tarafından itilip kakılıyor. Oysa bizim ülkemiz demokrasi ülkesi değil miydi? Demokrasi, ne demekti peki? Halkın da söz söyleme hakkının olmasıdır. Eşitliktir,adalettir demokrasi.

 


Güçlü olanın zayıf olanı ezmesi dinimizde de yoktur, demokratik ülkelerde de yoktur.

 


Avrupa bunu aşmış.Yani önce insana insan olduğu için saygı ve önem veriliyor. Bizim ülkemizde neden gelişime bu kadar uzaktan dokunuyoruz anlamış değilim. Dini inançlar farklı da olsa her kesin kendine göre bağlılığı ve ibadeti var. Ancak soyut şeylerin somut şeylere karıştırılmaması gerekliliği bazı ülkelerde önemsenmiyor.

 


Yıllar boyunca dış ülkeler ülkemiz üzerinde türlü oyunlar yapmış , halkımızı birbirine düşürmeye çalışmıştır.

 


Birlik ve beraberlik bu yüzden çok önemlidir. Kazanılan tüm savaşlarda dikkat ederseniz birlik ve beraberlik ruhu vardır. Yani kimse kimseyi küçümseyemez kimse kimseden de üstün değildir.
Sonuçta her kes bir gün toprağın altına girdiğinde yalnız girecektir ve sadece beyaz bir kefenle.
Hak ve hukuk Allah katında çok önemlidir. "Komşusu açken uyuyan bizden değildir." Bu cümle müslümanlık dininin ne kadar alçak gönüllü,paylaşımcı ve vicdanlı olduğunu anlatır.


Günümüzde ise olay tam tersine döndü. Hep bana hep bana zihniyeti yerleşti. Bencillik baştan aşağı kadar her kesi sardı.


Para için, rant için hiç düşünmeden nice insan,yaşam katlediliyor dünyada.Kaç nefes için kaç gün için? Kim sonsuzluğa erişmiş ?


Genel anlamda dünya sona doğru hızla ilerliyor ve bunu insanlar kendi yaptı. Ülkemizde de şiddet olayları ve ekonomik krizin artması hiç de güzel günlere götürmüyor bizi.
Yavaş yavaş eriyoruz.Doğal kaynaklarımızı yok ediyoruz. Göz göre göre ilkel insanlar gibi yeşil alanları yok ediyoruz. Çocuklara göz diken bir toplumun içinde yaşıyoruz.


Yemek pişmeyen evler çoğaldı.Çöplüklerden ekmek toplayan insanlar arttı.Hastalıklar arttı.
Gençlerimiz,çocuklarımız bizlerin nesilleri,umutları. Yapılan hataları düzelmek için dönüşümü başlatmak için son çıkış.


Biraz karamsar bir tablo çizdim sizlere sevgili okurlar,ancak durum maalesef böyle.
Umarım renkli boya fırçaları ile yeşillenir her yer,her ülke,her şehir,her insan...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ