19 Ocak 2020 Pazar 14:52

ŞEHİRİÇİ OTOBÜSLERİ...

20 Kasım 2018 Salı 11:15

Şehrin en çok yollarını kullanan şehir içi toplu taşıma araçları bize günlük kısa yolculuklarımızda hizmet vermekte.

Ancak bir kaç nokta vargözüme çarpan onları sizinle paylaşmak istedim. İlk olarak bazıhatlarda yer alan otobüs sayısının son derece az olması mesela YahyaKaptan -Ordu evi arası giden araçlar özellikle hastanelerin,mağazaların  ve alışveriş merkezinin bulunduğu bu mevkidesirkülasyonun ne kadar çok olduğunu tahmin edersiniz.


Bu araçlaryetmiyor. Başka otobüslere de binilmiyor. Yetkililere bu konu ileilgili talepler iletildi ancak değişen bir şey olmadı. Diğer bir konubelediye otobüsleri. Bu daha da ilginç. Bom boş gidip gelen belediyeotobüsleri var. Halbuki yolunun üzerinde indi bindi yapacak onca yolcuvarken o yolcuları almadan direk noktadan noktaya yolcu taşıyor. Oysabir çok yolcu aynı istikamette hınca hınç dolu otobüslere binerekyolculuk ederken belediyeler boş gidip boş geliyor. Hınca hınç dolulukderken hemen söylüyeyim gerçekten de otobüsler inanılmaz dolu. O kadarçok yolcu alıyorlar ki nefes alınamıyor. Kapıların önü basamaklarınakadar insan dolu. Hem tehlikeli hem de rahatsız edici. Üst üste yolcualmak niye? Arkaya doğru ilerleyelim cümlesi bir yerden sonra anlamınıyitiriyor çünkü arka diye bir alan kalmıyor.


Geçen gün duraktayımönümden bir yeşil otobüs geçti. İnanın yana doğru eğilmiş içinde gerçekten iğne atsanız yere düşmeyecek bir doluluk vardı. Allahkorusun bir kaza olsa kurtuluş yok. O derece dolu.Hastalıkların bulaşma özelliği yakın temastır bilirsiniz. Otobüslerdebin çeşit insan var. Hastası var. Öksüreni , hapşıranı var. Bu dahastalıkların bulaşmasına sebep oluyor tabi.Bu kadar dolu olanotobüslerin içinde çorabı takılıp kaçan,saçı başı bozulan da bir çokinsan gördüm.O derece sıkışık yani.Bir başka konu da otobüslerin hız yapması. Ve duraklara yanaşıpkalkarken yol kendininmiş gibi hareket etmesi. Bunlar yolcularıtehlikeye atan davranışlar. Bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz.Toplu taşıma araçlarının bir de yolcu kısmına bakalım. Yolcuların dagerçekten diğer yolcuları rahatsız eden davranışları yok değil. Meselacep telefonu ile bağıra bağıra konuşmak. Ya da uzun süren konuşmalar.Bir başka sıkıntı bebek arabası veya pazar arabası ya da valiz ileotobüse binip özellikle ayakta yolcuların durabileceği yeri işgal etmeleri.

Yine ağır kokulu gıdalar ile otobüse binmek. Bunlara dikkat edilmesini buradan önemle rica ediyoruz. Şehir içinde belirli dönemlerde hatları değişse de genelde aynı yolu günde defalarca gidip gelmek kolay bir iş değil. Özellikle trafiğin günümüzde oldukça yoğunlaşması ile bir yerden bir yere eskiye bakış daha uzun sürede gidildiğini göz önüne alırsak şoförlerin işi hiç de kolay değil.


Trafiğe çıkan araç sayısının artması, yolların değişmesi, tecrübeli tecrübesiz araç kullananların trafikte yer alması hele bir de mevsimindeyiz yağmur çamur oldu mu trafik gerçekten çekilmez hale geliyor.


Yolculukların daha sağlıklı olabilmesi için en azından bahsettiğimiz konulara biraz daha eğilir ve çözümlersek sanırım şehir içi yolculuğu daha olumlu geçecektir.  
   
   

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ