20 Şubat 2020 Perşembe 22:45

ŞİDDET...

03 Eylül 2019 Salı 14:55

Ülkemizde bir şiddet eğilimi ve öfke patlaması yaşanıyor.Ataerkil bir toplum olmamız,ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar ya da başka sebepler olabilir.Ancak sebep ne olursa olsun şiddetin bir arka sığınağı olamaz.

Kadına karşı şiddet çoğaldı. Eski eşler gelip kadınlarımızı gayet rahat elini kolunu sallayarak yaralıyor hatta öldürüyor. Bir yerlerde bir eksik var. Bunu bulup tamamlamak gerek.Boşanan kadınların da bir hayatı var ve onlar da başka biri ile evlenebilir. Bu bir suç değildir kaldı ki , olsa bile bunun cezasını hukuk verir kişiler değil. Şiddet çoğaldıkça yolda,sokakta,evde her hangi bir yerde öfke patlamaları ile karşılaşmamak içten bile değil. Çocuklara yapılan istismarlar,kadınlara yapılan şiddet,hatta hayvanlara yapılan canice davranışlar...

 

Biz böyle bir toplum muyuz?
Biz genelinde müslüman bir millet değil miyiz?Müslümanlıkta şiddet var mı? korumasızlara eziyet var mı?
Bizim ülkemizde idam yok kaldırıldı.Neden? Çünkü biz demokratik bir ülkeyiz ve vatandaşları ceza yöntemi ile ıslah etmeye çalışırız.
Ancak şiddete eğilim arttıysa cezai yaptırımların da arttırılması yararlı olacaktır. Psikolojik destek de olmalı mutlaka.
İnsanların sabırsız,asabi olma sebepleri de bence araştırılmalı. Mutlaka tetikleyen bir şeyler var. Günümüzde çok fazla elektrikli cihaz hayatımızda. Ayrıca görsel bir çok şey de içten gelen duyguları tetikleyip ortaya çıkarıyor olabilir. Yine dediğim gibi sebep ne olursa olsun bir sığınma noktası olmayacaktır.
Kadınlar için yeterli sayıda sığınma evi yapılmalı var ama daha çok olmalı.Daha da önemlisi kadınların büyük bir kısmı çalışan kesim.
Çocuklarına ve kendine bakabilmek için.Bu noktada korunma için nasıl yöntemler oluşturulur bilemiyorum. Konuyu uzmanlarına bırakmak gerek ve en kısa sürede bir şeyler yapılmalı.
Cinayetler,tecavüzler,dayak dikkat ettiğinizde hep güçsüze yönelik.Fiziki yönden kadın,çocuk güçsüzdür. Yani erkek kendi gücünü bu yönde kullanmakta. Demek ki erkekler öncelikli araştırılmalı. Kısacası bu konuda duyarsız olmamak gerekli. Mesela cep telefonu çıktı mertlik bozuldu. Her kesin elinde bir telefon, trafik kazası,boğulma ,yangın,cinayet vs hepsine yardım etmek yerine kayıt alıyor bakıyoruz.
İnsanlık değil bu. Birinin yardıma ihtiyacı varsa yardım edin. Sizin de yardıma ihtiyacınız olduğunda size de yardım eden birileri olsun.Toplum olarak bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı ile bir arpa yol gidilemez. Birlik ve beraberlik ruhumuzu kaybederiz. Vicdan rahat vermez size.
Kesinlikle toplumsal şiddet artışı incelenmeli ve tedbirleri alınarak çözümlenmelidir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ