hyundai
15 Ekim 2019 Salı 08:20

TATİL ZAMANI

14 Haziran 2019 Cuma 15:11

Evet işte yaz geldi çattı. İzinler ,planlar yapılmaya başlandı.Ülkemiz coğrafyasıyla tam bir tatil merkezi. Her yerin kendine has güzelliği var. Bir çok firma otellerden kontenjan odalarını alıp rezervasyonlara başladı. Hatta kış mevsiminde başlayan erken rezervasyonlarla tatilciler yerlerini ayırttı bile.


Kendi ülkemizdeolan bir vatandaş olarak fiyatlara baktığınızda rakamlar erkenrezervasyonda bile yüksek. Bir ailenin gideceği bir haftalık bir tatilortalama 4000 tl.lar civarında. Yol ve gittiğiniz yerde yapacağınızekstra harcamalar hariç. Son dönemde yaşanan zamları da göz önündebulundurursak , bir çok kişi bu sene tatile gidemeyecek.

Yazlıkçılar,devre mülkçüler  için aynı şey geçerli değil tabi. Bir de çadırcılar var. Tatilin bir kaç çeşidi var tabi. Bana göre tatil yaşadığınız çevreden uzaklaşmaktır. Telefonu kapamak ve kuş seslerini dinlemektir. Deniz kenarındaysanız suyun sesini dinleyip kumsala uzanmaktır. Kafanızı güncel hayatınızın rutininden çıkarmaktır. Bir haftalık bir tatilde bir kaç gün alışma süresi olur sonra tam alışırsınız tatile dönme vaktine bir iki gün kalmıştır. Tekrar geri dönüş.


O yüzden tatiller 10-15 gün olmalı. Tek seferde. Anca uyumsağlayıp kötü enerjiyi ve yılın yorgunluğunu atabilesiniz  diye.Çalışanlar için sabahları uyumak, günü tembel tembel geçirmek en güzel tatil.Hanımlar için tatil hazır yemek yemek,iş güç yapmamak ve dinlenmek .

Yani tatil her haliyle güzeldir.
Ve her insanın bir molaya ihtiyacı vardır. Bu 5 yıldızlı bir otel de olur, Karadeniz'in mis kokulu bir ağacının altında kitap okuyarak da. Hiç biri olamıyorsa evinizi tatil merkezine çevirebilirsiniz. Vücut yorgunluğu kadar zihin yorgunluğu da önemlidir. Beyni baştan başlatmak için ortam değişikliği ve sakin bir süreç en güzel çözüm.

Kimi insana göre tatil demek, gezmek ,eğlenmek,koşturmak demek. Dolu dolu yaşamak yani.


Kimisi de tarihi yerleri gezmekten keyif alır. Kimisi deniz kum güneş olsun yatsın bütün gün ister,kimi memleketine hasrettir tatilini oraya saklar. Kimisi de evinde rahattır. Vaktini evinde  geçirmek ister.


Nasıl isterseniz isteyin fark etmez. Dinlenin yeter.
Tatil güzeldir her anın tadını çıkarın ...


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ