01 Haziran 2020 Pazartesi 07:07

TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ DEĞİŞİM

21 Ocak 2019 Pazartesi 19:03

Eskiden radyo vardı iletişim kurulan,temsiller dinlenen,haberler alınan. Sonra siyah beyaz tv.lar çıktı. Tek kanal vardı ve belirli saat aralığında yayın yapılırdı. Ardından renkli tv.lar siyah beyazların yerini aldı. Radyolar sadece araçlarda dinlenir oldu.


Çokkanallı yayınlar başladı beraberinde ve daha uzun yayın saatleri.Sonrasında 24 saat yayın devamı geldi. Antenler söküldü uydular geldi.Bu arada ev telefonları çevirmeliydi ardından tuşlu sonrasında telsiztelefonlar çıktı. Daha sonra da cep telefonları. Bu arada çağrıcihazları ve telsizler de bir dönemin geçiş süresini doldurdu.


Daktilonun yerini bilgisayarlar aldı. İnternet tam bir çağ atlamaydı.Mektuplar gitti mesajlar geldi, ziyaretler bitti  yerine telefonla aramalar geldi. Sosyal medya inanılmaz bir yer kapladı hayatımızda. Hatta bağımlılık yaptı. Eskiden basın sektörüne reklam veren firmalar şimdilerde sosyal medyayı kullanır oldu. Robotikleşmeye başladık aslında. Sohbetler azaldı,misafirlikler azaldı,duygular körelmeye başladı.Benzinli araçların yerini öncesinde  gazlı sonrasında  elektrikli araçlar almaya başladı.Müstakil evler azaldı apartmanlar çoğaldı. Bulaşık elde yıkanır çamaşır kazanlarda kaynatılırdı. Sonra merdaneli çamaşır makinesi çıktı ardından otomatik.Bulaşık makinesi çıktığında hanımların ne kadar sevindiğini hatırlıyorum. Ultrason diye bir cihaz çıktı bebeğin kız mı erkek mi öğrenir olduk. Sürprizi kalmadı. Tabi tıbbi bir sorun olduğunda bunu önceden görmemizi sağladı bu cihaz.


Şimdilerde tv kanallarının yerini yavaş yavaş internet tv.ları almayabaşladı. Film platformları da bu yönde gelişiyor zaten. Her şey şekilleniyor,değişiyor. Çağa ayak uydurarak gelişim bizi de içine aldı diyebiliriz. Son günlerde konuşulan yapay zeka ve robotlar acaba bize destek için mi yoksa tüketmek için mi? Bir insanın yaptığı iş gücü ve tüketici formunu düşündüğümüzde robot çalıştırmak çok daha elverişli ve karlı bir iş. Bu durumda gelecekte insana ihtiyaç olmayacak mı?


Chipler mi yönetecek dünyayı. Asker orduları.İnsanda olan bir tek şeyi hiç bir metale yükleyemezsiniz. DUYGU.
Duygular hayatı yönlendirir kaderiniz için seçenek sunar. Teknolojiyi yapan da insandır uygulayacak olan da. Bakalım önümüzde ki yıllarda daha ne gibi hayatı kolaylaştıracak buluşlarla karşılaşıcaz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ