05 Haziran 2020 Cuma 12:25

VİRÜS GİDİNCE HAYAT NASIL OLACAK?

09 Nisan 2020 Perşembe 15:10

Tüm dünya virüsle mücadele ediyor.Bazı ülkeler çok ağır kayıplar veriyor. Dünyanın net anladığın sandığım bir şey var. O da bir virüsün tüm yaşamı etkilediği ve buna ne kadar hazırlıksız olduğumuz.

 


Sevdiklerimizle yüz yüz görüşemiyoruz,dışarıda gittiğimiz bir çok yer kapandı. Okullar kapalı.Fabrikalar duruşa geçti. Esnek çalışma sistemi geldi. Bir çok ülkede OHAL ilan edildi,sokağa çıkma yasağı geldi. Ev içinde daha güvenli olduğumuz kesin. Ancak özgür değiliz. Yüzümüzde maske,elimizde eldivenler.Kolonya ve dezenfektanlar vazgeçilmezimiz oldu. Ellerimizi sıkça yıkamaktan tahriş oldu hatta yara olanlar bile var.Psikolojik baskı da artısı. Bir çok kişide kaygı problemi başladı. Bunalma,depresyon,gelecekten umutsuzluk gibi.

 


Tüm bunlar elbet bitecek,ne bitmedi ki bu kalsın.Ama 2 ay ama 5 ay ama 1 yıl.Eninde sonunda normal rutin hayata dönücez. Peki sizce her şey normale döndüğünde biz normale dönecek miyiz?

 


Hijyen takıntısı olacak mı acaba? Sevdiklerimize sarılacak mıyız? Yoksa uzak mı durucaz? Ya kapanan iş yerleri ya da işten çıkarılanlar ne olacak? Ülkemize ve tüm dünyaya maddi külfet getiren bu virüsün enkazı ne olacak? Ekonomik dengeler değişecek mi? Yoksa farklı yeni bir dünya mı olacak?

 


Örneğin mikrop taşıyan kağıt ve maden paralar kalkıp yerine kart mı kullanılacak? Tüm dünya da para birimi aynı mı olacak? Dünya virüs sayesinde yardımlaşmayı öğrendi yani konu can olunca ülkeler arası kardeşlik oluştu adeta peki bu böyle devam edecek mi? Bilim insanları bundan sonra neleri keşfetmeye çalışacak?

 


İnsanlar daha mı asabi olacak ya da tam tersi daha mı hoş görülü ?


Aynı kalmayacağı belli bir şeylerin. En basiti Çin artık egzantirik canlı hayvan pazarını kapatmalı.Dünya Sağlık Örgütü bundan sonrası için çok daha fazla önlem almalı yatırım yapmalı. Kısacası eğer bu yaşanandan ders alınmayıp her şey unutulursa , gelecekte yaşanabilecek çok daha farklı hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabiliriz.

 


Virüs tehlikesi bittiğinde ,yeni bir düzenin geleceğini düşünenlerdenim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ