kg polis haftası
08 Nisan 2020 Çarşamba 11:23

VİRÜS'ÜN PSİKOLOJİK YÖNÜ

24 Mart 2020 Salı 14:00

Dünya daha önce hiç görmediği bir virüs ile savaşıyor adeta. Binlerce kayıp,binlerce hasta vaka. Türkiye'de maalesef nasibini aldı. Sokağa çıkılmaması konusunda,hijyen ve insanlar ile aramızda 1,5 metrelik mesafe olması konusunda sıkça uyarılar haber kanallarından,radyolardan,sosyal medyadan ve her türlü kişiye ulaşılabilecek yayın ve duyuru organından yapılıyor.

 

Ancak bunun bir de psikolojik yönden bir baskı ve beraberinde gelen korku,sinir bozukluğu,asabiyet,yeme içmeden kesilme veya tam tersi sürekli bir şeyler yeme gibi , yaptığı etkiler var. Eğer çalışmak zorundaysanız dışarı çıkıyorsunuz ve her akşam eve geldiğinizde ailenize ola ki virüs taşıyorsam korkusuyla bulaştırmamak için alınan tedbirler var.

 

Yine de aile risk altında. Bir taraftan maddi gelirin kaybedilme korkusu bir taraftan dışarısı ile muataplık sebebiyle virüse yakalanma korkusu. Yaşlılarımız en büyük risk altında olanlar. Neden ? Çünkü bağışıklık sistemleri yaş itibariyle daha düşük olduğundan bu hastalığa yakalandığında kurtulamama riski yüksek.

 

Şimdi onların da psikolojisini bir düşünelim. Bir taraftan çocuklar ve gençler okullar kapalı olduğu için evde sıkıldılar. Her ne kadar teknoloji çağında olsak da bir yere kadar. Sonrasında yaşıtları ile olmak dışarı çıkmak istiyorlar. Ancak evde kalınmalı. Her kesin sağlığı için. Bu da bir baskı tabi üzerinde. Orta yaş grubu bana göre en zor durumda olan. Hem kendi çocukları hem de aile büyükleri arasında korunmaları için çırpınıyor.


Bir yandan temizlik ve hijyen konusunda her kes neredeyse kendini kaybetmiş durumda. Yan yana bile geçmiyor kimse. Kısacası yeni bir hayat şekli yaşıyoruz hepimiz.


Bu noktada birbirimize destek olmalıyız. Çünkü var olan alışkanlıklarımız,özgürlüğümüz kısıtlanmış durumda. Buna alışmak ve atlatmak hiç kolay değil biliyorum. Ancak başarmak için yapmak gerekiyor.Psikolojik olarak da yıpranmamak için mümkünse müzik dinlemek,film izlemek,kitap okumak ya da çocuğunuzla vakit geçirmek size iyi gelecektir.


Umudumuz en kısa sürede bu virüs salgınını atlatıp yine güzel günlere erişmek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ