17 Kasım 2019 Pazar 09:10

YAŞAMAK İÇİN YAŞATALIM...

10 Ağustos 2019 Cumartesi 13:30

Son günlerde bir çok haber arka arkaya basına ve sosyal medyayayansıdı. Dünya kendince bir savaş veriyor. İklimlerin değişmesi,aşırı yağmurlar,hortumlar,kasırgalar,sıcaklar hep dengenin bozulmasından.


Dünya kendi kendini temizleyebilen bir oluşum. Biz insanlar ekolojik dengeyi bozduk. Nasıl derseniz kirleterek,katlederek,yok ederek. Temiz hava için oksijen lazım,oksijen doğada saklı yeşilde...Yeşil toprakta yetişir.Toprak yağan yağmurla birleşir hayat olur can olur. Şimdi yağan yağmurlara bakın seller götürüyor her yeri. Neden ?

Çünkü suyun akıp emileceği toprak yok. Her yeri beton yapıyoruz. Kesilen her ağaç,yakılan yıkılan her orman ve beraberinde ölen bir çok canlı .İşte denge böyle bozuldu. Kurulan fabrikalar çevreye uygun atık çıkarmalı, denizlere giden su kanalları arıtılarak verilmeli. Her bir birey geri dönüşüme duyarlı olmalı ve çevre kirliliğine izin vermemeli. Kutuplar sürekli eriyor. Tarımsal alanlar kuruyor.


Özellikle bizim ülkemiz verimli topraklara sahip.Önümüzdeki süreç çok daha ciddi doğa olaylarını getirecek. Şimdi DUR demek gerek bu bile bir süreç alacak. Yani eskiye dönülmese de en azından durdurulacak.


Peki gelişmiş ülkeler bununla mücadeleye başladılar bile ,biz ne yapıyoruz? Ağaçlandırma yapıyor muyuz? Çevreye zarar veren bacalara gereken tedbirleri alıp filtreliyor muyuz? Var olanı koruyor muyuz?


Önce kendimizi sonra ailemizi ve çevremizi bilinçlendirmezsek yok olmamıza çok da uzun bir zaman kalmadı. Para ,mal,mülk her şey değildir. Gün gelir göçer gideriz bu dünyadan hem de yanımıza hiç bir şeyi almadan. Savaşlar,hastalıklar hep olmuş tarih boyunca .Olmaya devam ediyor. Neyi paylaşamıyoruz bilmiyorum.Ancak İnsan denen varlık o kadar egolu ve bencil ki, tüm oluşumun şirazesi böyle oynadı yerinden .

 

Son günlerde çıkan haberler,Kaz Dağları. O kadar ağaç o güzelim yeşillik gitti. Ne için ve ne uğruna? Yazık değil mi? Bir ağaç kaç senede büyüyor ? Gölgesinden,meyvesinden,oksijeninden faydalandığın bu canlıyı nasıl kıyıp da kese bilirsiniz? İnanın ülkemiz cennet gibi. Bazı ülkelerin ağzının suyu akıyor. BU kadar şanslı bir ülkede doğmuşuz da niye her şeyi yok etmeye çalışıyoruz
anlamıyorum ben. Çocuklarımız her şeyimiz doğru mu? Yüzüne toz değse içimiz titrer. Biz onlara nasıl bir hayat bırakıcaz hiç düşündük mü?

 


Su yataklarına rezervler kuruluyor,toprağı besleyen su kuruyor. Su kaynakları yok oluyor. Bakın lütfen araştırın,ülkemizde rant uğruna,para için nereler yok edilip binalara teslim edilmiş? Bir de
dünyaya bakın. Mesela Japonya. Sırf ağaçları kesmemek için maliyetinin 3 katına köprü yol yapmışlar. Bir bildikleri vardır her halde değil mi? Yoksa deli mi bu adamlar 3 kat maliyete inşaa yapsınlar. Bizim ülke insanımız maalesef bu güne bakıyor,çıkarlarını gözetiyor ve bir şey olmaz mantığı ile yaşıyor. Bir şey olmaz mı sizce ? Oldu bile daha da olacak. Seller,yıldırımlar ve daha neler neler olacak.

 


Lütfen artık doğaya zarar vermeyelim,lütfen artık gözümüzü açalım,lütfen ağaç kesmeyelim,ormanları katletmeyelim . Başka dünya yok inanın.Bu dünyayı yok edip uzayda yeni gezegen aramak mı mantıklı olan? Yoksa zararın neresinden dönsek kardır diyerek başlasak mı ?

Ne dersiniz?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ