30 Mayıs 2020 Cumartesi 14:23

YIL BAŞI GELDİ ÇATTI

25 Aralık 2018 Salı 15:42

Her sene yeni umutlar yeşerir Aralık ayının sonuna doğru. İçimizde bir neşe oluşur. Hediyeler alınır, yemekler yapılır,programlar planlanır.


Yıl başı gecesi için hazırlıklar yapılır .Mağazalar,alış veriş merkezleri,dükkanlar her yer süslenir. Çeşitli menüler hazırlanır eğlence merkezlerinde. Yeni bir yılı her kes umutla, neşeyle karşılamak ister. Çok eskiden eski Türkler de aslında yıl başı zamanı geldiğinde çam ağacı alır,Allah'a şükranlarını  iletmek için ağacın altına yiyecekler bırakır bir sonra ki sene için de dileklerinin olması temennisi ile  ağacın dallarına süsler asarlarmış. Yani hıristiyanlardan önce aslında bizim eski kültürümüzde de varmış ağaç süslemek.Tüm dünya ülkelerinin farklı saat dilimlerinde değişik kutlamalar ile yeni yılı karşılaması ,dil,ırk farklı olsa da yeni yıldan beklenen güzel beklentiler içindir.Yeni yıl ile özleşmiş olan eğlence mekanlarında kutlamalar , evde olanlar için tombala,saat tam 00:00 a 10 sn kala geri sayım sonunda kucaklaşmalar ,kırmızı renk giysiler,hediye paketleri  yılbaşı gecesinin olmazsa olmazıdır.


Avrupa'dan bize geçen bazı özel günler kendi bünyemize uygun hale getirilip kutlanır.Mesela sevgililer günü, cadılar bayramı,anneler günü,babalar günü.
Yılbaşı konusunda çok ince bir çizgi vardır. Buradan onu tüm okurlara aktarmak isterim. Bizler yıl başı diye yeni bir yılın gelmesini ,tüm kötü ve hüzünlü yaşadıklarımızın eski yılda kalıp bitmesini,yeni yıl da tıpkı beyaz bir sayfa gibi her şeyin çok daha iyi,güzel olacağını ya da olabilirliğini kutluyoruz. Yeni yıla girmek biraz da bahane. Ne için mi? Tabi ki eğlenmek için. Her insanın beklentisi olur yeni yıldan. Her şeye yeni başlamaktır yeni yıl sanki. Olmayan bir şeyi yeniden denemek gibi. Sil baştan gibi.
Bu yüzden yıl başı gecesi yeni bir seneden beklenen dilekler istekler doğrultusunda kutlanır.
Ülkemize,milletimize ve tüm dünyaya 2019 mutluluk getirsin. huzur getirsin. Tüm yaşanan acı olaylar; ölen çocuklarımız, şehit evlatlarımız,doğal afetler ...

Bir daha yaşanmasın.

İşte yeni olan yeni yıl ,senden isteğimiz artık acıolmasın...Gülümseyen bir dünya olsun. İnsan olarak kardeşçe,

birbirimize saygı ve sevgiyle yaşayacağımız bir yıl yep yeni bem beyaz bir yıl istiyoruz senden...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ