21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:19
 
  • 4,521 TL

  • 5,311 TL

  • 186,41 TL

  • 102.410

Öncekiler Sonrakiler

TERÖRE HİZMET

28 Ağustos 2016 Pazar 14:40

Farkında olmadan, hepimiz az ya da çok teröre destek oluyoruz.
Öyle ki, bazen teröre küfretmek bile ona destek anlamına geliyor.
Nasıl mı?
Anlatayım...
***
Terör, şiddet yoluyla propaganda yapmaktır. Yani asıl amaç propaganda yapmak!
Bir yerde bir terör olayı oldu diyelim. Televizyonlarla, radyolarla, gazetelerle, hatta sosyal medya yoluyla teröre hizmetimiz başlıyor. Kendi ellerimizle oluşturduğumuz gündeme bakın;

 "Ölü sayısı, yaralı sayısı, yaralıların ya da ölenlerin fotoğrafları, ailelerinin feryat figan ağlayışları, ölenlerin dramatik hayat hikayeleri,
bu alçak terör örgütünün ne kadar tehlikeli olduğu,
olay yerinde bulunan görevlilerin ihmali,
siyasilerin ve devlet yetkililerinin sorumluluğu..."
Propagandanın boyutuna bakın...
Terör zaten bunu istiyordu!..

***
Terör uzmanlarının, tezimi doğrulayacak nitelikteki tesbiti;
"Terör örgütleri için yaptıkları eylemlerin cinsi veya çeşidi önemli değildir. Onlar için önemli olan unsur, hareketin sonucunda oluşan olaylar, karışıklıklar ve devlet ile halkın gösterdiği tepkidir. Bu durumda terör kendi davası doğrultusunda sesini duyurmuş olur. Unutulmamalıdır ki, terör eylemlerinde önemli olan husus, eylemlerin büyüklüğü değil, yarattığı veya yaratacağı etkinin büyüklüğüdür."
***
Terör toplumsal barışa, kardeşlik ve dayanışmaya karşı eylem koyar. Toplumda bireyler arasında sevgi ve saygıyı, hoş görü ve anlayış ortamını, vatandaşların devlete güven duygusunu yok etmek için elinden geleni yapar. Çünkü terör zehirinin panzehiri, toplumsal dayanışma, barış ve kardeşlik ortamıdır.
Farkında olmadan bu konuda da teröre destek veriyoruz.
Trafik polisinden emniyet müdürüne, tapu dairesinden belediyelere, elektrik ve su işlerine kadar hepimiz milleti devlete küstürecek tavırlar sergiliyoruz.
Vatandaşa karşı her türlü yetkiyi derhal ve dibine kadar kullanıyoruz.
En ufak bir esneklik yok.

Vatandaş, elektriğini kesmek için kapısına gelen görevliye küfür ederken bilinç altından, "fakirim ve kimse bana sahip çıkmıyor" diye düşünüyor ve devleti suçluyor.
Belediyede işi yokuşa sürülen insanlar da "Allah belanızı versin" derken, bilinç altından devlete küsüyor.
En basit bir park ihlalini iki dakika bile idare etmeyen Trafik Polisi, derhal tüm yetkisini kullanıp ceza yazarken vatandaş yine içinden devlete küsüyor.
Toplumun tüm sosyal dilimlerinde durum böyle. Aramızda yaşanan bu tür küçük sıkıntılar, giderek yayılıyor ve toplumda "devlete bir şekilde küsmüş" insan sayısını çoğaltıyor.
Bu insanlar sadece devlete değil, aynı zamanda bir birlerine karşı da gergin bir psikolojik yapıya bürünüyor.
"Kimse beni idare etmedi kardeşim. Ben de kimseyi idare etmem!" anlayışı gün geçtikçe yayılıyor ve toplumsal dayanışmaya büyük zarar veriyor.
Birbirlerine karşı sevgisini, barış ve kardeşlik duygusunu kaybetmiş bireylerin bir arada bulunması onları millet yapmaz!
Millet, birbirini seven, sayan, güvenen, ortak acı ve ortak sevinç duyan, birbirine kardeşlik bağı bile bağlı bulunan insanların bir arada olmasıdır.
Kardeşler birbirlerine karşı hoş görülü ve toleranslıdır.
Hata arayıp "gereğini yapanlar "kardeş olamaz."
***
Konudan uzaklaştığımız zannetmeyin. Teröre karşı en önemli panzehir, bizim bir birimize duyduğumuz sevgi ve bu sevgi sonucu oluşan hoş görü ortamıdır.
Bunu kimse ihmal etmesin...
Bunu ihmal eden, teröre hizmet eder...
***
Yedi düvelle boğuştuğumuz şu günlerde hepimiz daha dikkatli olmalıyız. Yetkili, yetkisiz herkes attığı adımın, konuştuğu sözün kimin işine yarayacağına dikkat etmelidir.
.
Terörle mücadelede devletin elini güçlendirmemiz için, biz de millet olarak terörün işine yarayacak, amaçlarına hizmet edecek pozisyona düşmekten sakınmalıyız.
***
Terör örgütleri, propaganda yapmak için eylem yapıyor.
Biz de o eylemleri anlata anlata onların propagandalarını yapıyoruz.
İstediğiniz kadar kızın bana,
Buna teröre hizmet denir!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET