20 Haziran 2018 Çarşamba 19:52
 
  • 4,740 TL

  • 5,492 TL

  • 194,62 TL

  • 94.552

Öncekiler Sonrakiler

EĞİTİM NEDİR (2)

15 Ekim 2015 Perşembe 10:52

“Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız hayatınızı bir amaca bağlayın kişilere ve eşyalara değil” diyerek, geçen haftaki yazımıza ara verip,  eğitimin amaçları üzerinden yaşamımıza etkisine değineceğimizin sözünü vermiştik.

Bu hafta Einstein ‘ı haklı çıkaran bir Türk ile bu diziyi tamamlamak istedik. Lakin hayatını bir amaca bağlayıp sonunda hem kendini hem ülkesini mutlu etme onuruna sahip olan bir isim duymuştuk: Aziz Sancar!

 Kimya dalında Nobel Ödülü’nü alan bir Türk olarak dünya basınında kendinden ve çalışmalarından bolca bahsettiren Sancar’da, eğitim adına okunacak mesajlar var.

 Aziz Sancar’ın çalışmalarını Amerika’da sürdürebiliyor olmasını, ülkemizde bilim ve teknolojiye yeterince destek olmadığı gibi negatif durumları birçok kişiden duyacağınıza eminim. Sadece, Amerika’ya TUBİTAK’ın! karşılıksız başarı bursuyla gittiğini belirtip benim bahsetmek istediğim ve asıl ders alınacak durumun Aziz Sancar örneğinden eğitimin insan yaşamı üzerindeki değişime etkisi olduğunu belirtmek isterim.

Malumunuz Aziz bey, okuma yazma bilmeyen bir ailenin sekiz çocuğundan yedincisi. Ailesinden bahsederken “okuma yazma bilmiyorlardı ama eğitimin önemini biliyorlardı” diyor. Mardinli ve ilköğrenimini Mardin’de geçiriyor. Ve eğitim hayatından bahsederken sık sık “ Fedakâr Öğretmeleri”nden bahsediyor. Bir ailede okutulmaya çalışılan sekiz çocuk varsa ve imkânların kıt olduğu uzak memleketlerde kırık dökük okullar varsa orda fedakârlık sözü yerine rahatlık sözünü aramak, abes olurdu zaten.

Eğitiminin İstanbul Üniverstesi’nde geçtiği yıllardan bahsederken ise; İstanbul’u fazla gezememiş, tanıyamamış olmaktan  söz ediyor. Burada da okunması gereken bir nokta yokluk?sa da diğer nokta zamanın çoğunu kütüphanelere laboratuvarlara ayırmakta sakınca görmeyen bir gençtir. Nitekim ABD’deki çalışmalarından bahsederken de laboratuvarda yatıp kalktığından, yangın hortumuyla duş aldığından söz eden birinde yine aynı izleri görüyoruz. Biraz kısıtlı imkân, biraz merak ve azim.

O yıllarda üniversitede yaşadığı sağ/sol zıtlaşmaları nedeniyle yaşanan acılardan, o zamanki duygu ve eylemlerinden (ki kimseye zarar vermediğini söylüyor) oldukça pişman. Röportajlarında gençlere “Zamanınızı siyasete ayırmayın, bilime ayırın. Ülkeler bu şekilde ilerliyor, birbirinize düşmeyin” mesajları da veriyor.

BBC ile yaptığı telefon konuşmasında “Nerelisiniz?” sorusuna verdiği Türk’üm sorusunun devamını getirmek isteyen muhabirden de şikâyetçi. “İngiltere’de kaç etnik grup var ? Burada da(ABD’de) soruyorsunuz “Amerikalıyım” diyor. İstersen kökenini söylersin Ben Mardinliyim diyorum, Türk’üm diyorum Sen: Arap mısın Kürt müsün diyorsun yazık kardeşim” diyor.

Aziz Sancar ödül alan bu çalışması için 35 yıldır uğraştığını söylüyor. Ve deneylerden bahsederken '%99 u başarısız olur ama biz tekrar deneriz' diyor. Aziz Sancar’ın verdiği röportajları, orijinal tivıtır hesabındaki mesajlarını okuyup, Anadolu öğretmenlerine gösterdiği vefayı, gençlere verdiği “Türkiye’de okullar bedava ABD’de ise para ile. Okuyun, lisan öğrenin, dünya insanı olun, burs kazanın” derslerini, Ankara’daki patlama anında yazdığı “Ankaralılar hastanelere koşun, önce insanız, siyaset sonra” bakış açısını gördüğümüzde Eğitimin bir insanı nasıl bir yere taşıdığını canlı canlı görebiliriz.

Bu arada Eğitim neydi? Eğitim; bir Anadolu öğretmeninin veya fedakâr bir ailenin denizin kenarına vurmuş binlerce denizyıldızından birini daha suya atmasıydı. Birileri çıkıp  onlara “Ne değişecek ki binlerce denizyıldızı var. Hepsini yaşatmanıza imkân yok” dediğinde onlar işlerine devam etti. “Bak O’nun için çok şey değişti” dediler.
Belki de o küçük yıldız bir Aziz Sancar’dı.  Ve O’nun için çok şey değişti.

eğitim

kasım şener
22 Ekim 2015 Perşembe 13:10

kulaktan dolma bilgilere körü körüne inanmamaktır. sürekli araştırma isteği ve bilime duyulan güvendir. bayanların gece bile sokaklarda rahat gezmesini sağlayan şeydir eğitim. arap kültürünü islamiyet sanmamaktır. bugün Türkiye televizyonlarını açtığınızda gördüğünüz her şeyin tersidir eğitim.

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET