21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:10
 
  • 4,550 TL

  • 5,345 TL

  • 186,41 TL

  • 102.410

Öncekiler Sonrakiler

EĞİTİM NEDİR?

09 Ekim 2015 Cuma 15:47

Bu kavramı özellikle okulların açılmasına bir gün kala ve bunu takip eden bir ay boyunca anahaber programlarında sıkça duyarız.


 “2015-2016 Eğitim öğretim yılı yarın başlıyor. Bu yıl ilköğretime şu kadar bin çocuk kaydoldu.”
“Yeni eğitim öğretim döneminde hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.Maddi durumu iyi aileler alışveriş için avm'leri tercih ederken gelir seviyesi düşük vatandaş, uygun fiyatlı yerleri (ekranda eminönü manzarası) tercih ediyor.”
Arada bir kaç röportaj : “Kolay gelsin. Fiyatlar nasıl? Eğitim için harcanan para aile bütçenizi etkiliyor mu?”soruları ve alınan cevaplar.

Aslında hayatımızın her döneminde okulların açılması yani Eğitim öğretim yılının başlaması bizi bir şekilde etkiler. Çocukken;yeni alınan veya bazısı alınamayan kitap, defter, kıyafet heyecanı ya da üzüntüsünü, eve konan kuralları; saatinde yatma-kalkma,eve gelince ödev yapma zorunluluğunu, pazar günü banyo ve tırnak kesme seronomisini yaşamayanımız yoktur. Büyüyüp genç olma yolundayken ise bu ritüellerden ziyade, arkadaşlara kavuşma heyecanı, biraz evden (anne baba dırdırından?) kurtulma hevesini, kimimize göre şöyle bir dersleri ucundan takip edip, yetecek kadar not alma çabası,kimimize göre ise anne babamızı onulandıracak,öğretmenlerimizin takdirini kazanacak hırsı hissedenimiz olmuştur.

Aradan yıllar geçip çoluk çocuğa kavuştuğumuzda ise kendimizi aynı ritüelleri çocuklarımıza uygularken buluruz. Bu sefer roller değişmiş; kitap kaplayan, öğüt veren, kural koyan taraf olmuşusuzdur.

Eğitim öğretim döneminin başlamasından bu durumla ilişkisi olan; kırtasiyeci, kıyafetçi, servisçi,pastaneci,kantinci,bakkal vb den başka bu durumla hiç ilgisi olmayan da etkilenir. Okullar açıldığında tatilciler döner, şehirler biraz kalabalıklaşır, trafik artar. Özellikle büyük şehirlerde sabah erkenden işe yetişmeye çalışan insanlar için okul servisleri büyük bir kalabalık niteliğindedir. Trafik polisleri servislerin gerekli evraklarını sorgular. Sağlık ocaklarında bolca okul kıyafetli çocuk muayene eder olur doktorlar, eczacının bile işleri artar.Pazarcı daha fazla portakal, mandalina özellikle muz satar.
Kısacası Eğitim; psikolojimizi hislerimiz açısından, sosyolojimizi toplumsal rol ve statülerimiz açısından, ekonomimizi gelir gider döngüsü açısından etkiler durur. Halbuki az önce bahsettiğimiz bu etkiler, eğitimin asli hedefleri arasında bile değildir. Bu kadar güçlü bir sistem yan etkileri ile tüm yaşamımızı bu kadar değiştirebilirken asli amaçlarını hakkıyla yerine getirebilirse kimbilir neler değişir? Bir dahaki yazıda bunlardan bahsedeceğiz.
   
Nedir bu eğitim? Eğitimin amaçları nelerdir? Türk Milli Eğitiminin Amaçları nelerdir? Eğitimin toplumsal,ekonomik,siyasal .... işlevleri nelerdir? Anlamaya çalışacağız.
   
O zamana kadar biraz gecikmeli de olsa yeni eğitim öğretim yılınızı kutlayıp çocuklarımızın görevlerini üstlendiğimiz değil onlara  el verdiğimiz bir yıl olmasını dileyerek Einstein ın bir sözü ile bitirelim.

“Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız, hayatınızı bir amaca! bağlayın, kişilere veya eşyalara değil.”

 

Hülya Gürbüzer

Rehber Öğretmen

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET