22 Mayıs 2018 Salı 16:56
 
  • 4,642 TL

  • 5,476 TL

  • 193,15 TL

  • 102.666

Öncekiler Sonrakiler

KAN VER CAN VER

04 Nisan 2016 Pazartesi 08:53

“Ergenlik”
Eskiden anılması pek gereksiz görülen bir kelimeydi. Şimdilerde ise öyle değil. Aksine, gençler ve aileler bu konuda bilinçlendirip zorluklarıyla baş etme yolları anlatılıyor.
 Bu dönem; Vücudun harıl harıl çalıştığı bir dönem.
Buna uyum sağlamaya çalışan motor beceriler azalır, psikoloji alt üst olur.
Çocuk desen değil, yetişkin desen değil.
Akıl bir karış havada
Gece yatmak, sabah kalkmak bilmez,
Burnunun ucunu göremez,
Üşenmelere ertelemelere doymaz
Her şeye ‘gıcık ’olmaya başlar….vs.vs.vs!
Bu kadar mı? Hep mi kötü bu ergenlik. Hiç mi iyi bir yanı yok.
Var elbette.( İyi tarafını arayanlar için, her dönemin iyi yanları vardır.)
Bu dönemde gençler, doğru kanalize edilirlerse bir değer, bir ideal uğruna canla başla çalışırlar. Doğru olduğuna inandıkları amaç uğruna arkadaşlarıyla çok kolay bir biçimde bir bütün olurlar. (Misal; hepimizin lisede arkadaşını ispiyonlamamak uğruna acı çektiği bir anısı vardır)

İşte bunu olumlu alana uygulamayı başarmış bir okuldan bahsedeceğim size.


BURAK BORA ANADOLU LİSESİ
İstanbul Kartal’da bulunan ve hatırı sayılır TEOG puanıyla öğrenci alan bu lise, öğrencilerinin sadece ne kadar bilgi depoladıklarıyla ilgilenmiyor, gençleri sosyal sorumluluk projelerine de yönlendiriyorlar. Öğrenciler burada hem LÖSEV e destek oluyorlar, hem küçük şehirlerdeki ihtiyaç sahibi okullara Kardeş Okul Projeleri ile malzeme (kıyafet ,kitap, kırtasiye malz…vs) gönderiyorlar hem de KIZILAY’la işbirliği yaparak KAN BAĞIŞI KAMPANYASI düzenliyorlar.
Haftalar öncesinde kan bağışı kampanyasını duyurmak için, çevredeki tüm okulları, esnafı, camileri, önemli merkezleri gezip insanları bu kampanyaya davet ediyorlar. Yağmurda, soğukta sokaklarda gezip tanıtım yapıyorlar. Sosyal medyada TT olmak için çabalıyorlar, TV programlarına, haberlere konu oluyorlar…  Yani çok iyi organize olup, fedakarca çalışıyorlar. (Kim demiş Ergenlik kötüdür, diye)
5 Nisan 2016 da üçüncüsü düzenlenecek kampanyada hedefleri 5000 bağışçıyı okullarında ağırlamak. Geçen yıl 2000 kişi Burak Bora Anadolu Lisesi öğrencilerinin çalışmaları sonucu okula gelip kan bağışında bulundu. Bu sayede İTÜ nün rekorunu kırdı gençler
Etkinlik bir bayram havasında geçiyor. Okula girerken her yere donatılmış bayraklar  ve kırmızı tişörtlü güler yüzlü çocuklar sizi karşılıyor. (Bu yazıyı okuyan liseliler, çocuk dedim diye alınmasın, ‘evlatlar her yaşta anneler için çocuk kalır’ klişesini hatırlatırım) KIZILAY okulun spor salonuna bol doktorlu, hemşireli ve teçhizatlı bir sistem kurmuş oluyor. Doktor ve hemşirenin genel kontrolünden sonra bağışta bulunup ardından bisküvi ve maden suyu ile enerjinizi geri kazanabiliyorsunuz. Bu yıl çocuklar bağışçılar için el emeği maskotlar ve kitap ayraçları da hazırlamışlar. Unutmadan, bir de ortalıkta dolaşan maskot Damlacan var. Ona sarılıp fotoğraf çektirebilirsiniz

Geçen yıl bu etkinliğe katılarak ben de hayatımda ilk kez kan bağışında bulundum. Bir kişinin kan vermesinin 3 hayat kurtarabileceğini orda öğrendim. Hatta hemşireye “ benim kanım da pek kıymetli değil canım, A rh pozitif. Herkeste var” dediğimde, o da bana “herkeste bulunan bir kan olduğuna göre belki de en çok ona ihtiyaç oluyordur” deyince şok olmuştum.
Çocukların, “Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır” sloganını düşünüce tekrar tekrar hayret ediyorum.
Gerçekten sosyal medyada, radyolarda her gün yüzlerce kan ihtiyacı duyurularına şahit oluyoruz. Herkes o duyuruya nasılsa biri gitmiştir gözüyle bakıyor. Ya herkes bizim gibi düşündüyse ve kimse gitmediyse?
 Bir gün o duyuruyu yapıp umutla bekleyen biz veya çok sevdiğimiz bir yakınımız olabilir. Bazen hiç tanımadığımız insanlara da faydalı olmak, insanın gönlüne huzur verir. İnsan olmanın gereğini yerine getirdiğini hissettirir. Kan bağışını hayatımızın bir parçası haline getirip zor durumdaki insanların sağlıklarına kavuşmasına sevdiklerinin yüzünün gülmesine vesile olmak bir insanlık görevidir.
5 Nisan 2016 Salı günü Kartal Burak Bora Anadolu Lisesine misafir olarak hem 3 kişinin hayatının kurtulmasına vesile olabilirsiniz hem de ortalıkta bu kadar kötülük kol gezerken, “iyi insanlar da var, bu ülkede iyi şeyler de oluyor, gelecek nesiller hem donanımlı hem erdem sahibi olabilir” mesajını canlı  canlı, emek emek veren bu gençlere, onları yönlendiren öğretmen ve idarecilerine omuz verebilirsiniz.
Sizden ricam gelemeyecekseniz bile bu yazıyı sayfanızda paylaşın ki, belki  “Nasılsa birileri gider” diye bahsedilen o kimsenin bilmediği  5000 tane altın kalpli birileri okulumuza gelsinler.
Kampanya ile ilgili videolar
https://www.youtube.com/watch?v=ja44LJi79oM
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET