19 Mayıs 2019 Pazar 20:35
 
Öncekiler Sonrakiler

BAYDAR’ IN DÜNYA İNANCI

21 Ocak 2018 Pazar 22:38


Bazı zamanlar, kimileri gözlerimizi o kadar çok kamaştırıyor ki artık onlardan başka birini seçemeyecek kadar körleşiyoruz. Algımız daralıyor. Yeni kapıları çalma merakı yitip gidiyor içimizden.
Şimdi düşününce, gençliğimde bu şekilde kör kaldığım pek çok durumla karşılaşmışım. Hayran olduğum o kişiler beni tamamen etkisi altına almışlar. Yeni insanları okuma listemealmak için korkak davranmışım. Hatta denememişim bile.
   Sami Baydar da benim için böyle arkalarda kalan bir isim olmuş. O zamanlar elimden düşürmediğim Cemal Süreya, Attila İlhan, İlhan Berk ve Edip Cansever gibi şairlerin gölgesinde kalmış.
Ta ki 2013 yılına kadar. Dünya İnancı* isimli toplu şiirlerini elime aldığımda, Sami Baydar bu hayattan göçeli tam 1 yıl olmuştu. Memleketi Merzifon’ da, 2012 yılında kalp krizi sonrası hayata gözlerini yumduğunu sonradan öğrenecektim.
Kitabı ise bir tavsiye veya duyum üzerine almamıştım. Gezdiğim kitap evinde, kitabın üzerindeki ‘Dünya İnancı’ ismi gözüme çarpmıştı. Kapaktaki fotoğraftagenç bir delikanlı düşünceli duruyordu. Bu fotoğraf, kitap içindeki şiirlerin içeriği hakkına ipuçlarını fazlasıyla barındırıyor kanımca.
Aynı zamanda bir ressamdı Sami Baydar. 50 yıllık yaşamına şiir ve öykü kitaplarının yanısıra bir sürü önemli sergiler, bienaller de sığdırmayı başarmıştı. Bu yüzden kitabın kimi sayfalarında karakalem çalışmalar, eskizler yer alıyor. Şiirleri okurken ‘İlkbahar İçin Figürler’ veya elinde bir fidan tutan ‘Peysajdaki Delikanlı’ isimli çalışmaları karşınıza çıkıyor.
Kendisini tanıyanlar Baydar’ ın kimi zaman insanlardan kaçtığını yazıyorlar. Ürünlerinde, özellikle şiirlerinde ben de bu kokuyu alabiliyorum.Şiirlerinin bütününe baktığımızda bir yalnızlık atmosferi hakim. Şair, dünyaya ait bir hesaplaşma içinde örmüş dizelerini. Fakat nedense bir karamsarlık içinde değil Baydar, olan biteni kabullenmiş ve diğer taraftan büyük bir olgunluk sergiliyor.
   “Artık Babil Kulesi Yok” şiirindeki şu dizeler şairin az önce bahsettiğim olgunluğu hakkında bana  büyük ipuçları veriyor:
   /Yeryüzüne bir daha gelebilecekmişiz gibi
   /ne kadar yumuşak topuklarımız.
  Ya da şu dizeler, derdimi anlatabilmek için bana yardımcı olacaktır.
   /Hep turuncu gizli bir çiçek olup imkânsızı dile
   /ay gelecek sene
   /belki ben olmayabilirim çok istesem de
   /tek bir düşüncede buluşmuş olabilirim
   /şimdi seni ve beni yönetmeyen başka gerçeklerle.
   Sami Baydar dünya ile arasındaki acı tatlı sürtüşmeyi her zaman diri tutmaya da çalışıyor. Pek çok şiirinde dünyaya, hayata ait sorgulamaları ve çıkarımlarını tekrarlıyor. Farklı şiirlerinden birkaç örneği burada sıralayacağım.
   /Dünyayı seviyorum
   /kalpten seviyorum.
   /Dişlerim çürüdüğü için
   /seviyorum kalbimle oynamayı.
..........
   /Dünyadaydık
   /gizlice
   /gülenler gibi
..........
   /Dünyadaki
   /yok edilen
   /resimler gibiyim.
..........
   /Sevindik dünyayla güzeldir.
   /Dünya güzel mi bilmiyorum.
   /Sevindirdik aslanları da
   /dünyanın ihtiyacı var
   /kelebeklere
   /ve sesleriyle
   Buna benzer, dünyayla uğraşan, onu deşen pek çok örnek dize sıralamak mümkün. Elbette bu dizeleri şiirin bütünlüğü içinde okuyup içselleştirmek daha anlamlı. Sizler de Baydar’ı bir gün okuma fırsatı yakalarsanız anlatmak istediğimi daha net anlayacaksınız.
   Hatta yolunuz Merzifona düşerse, Sami Baydar’ ınartık müzeye dönüştürülen ve bir zamanlar atölye olarak da kullandığı evini ziyaret edebilirsiniz.
   Baydar’ ın da, bir zamanlar gözlerimi kamaştıran diğer şairler kadar parlak olduğunu kanıtlayan şu iki dizesiyle yazımı noktalamam yerinde olacaktır:
   /Ve senin gözlerinin içinde hizmetçiler
   /bir an olsun bırakmak isterler ütülerini
______
*Dünya İnancı, Sami BAYDAR, Toplu şiirler, YKY

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ