24 Haziran 2018 Pazar 10:29
 
  • 4,679 TL

  • 5,454 TL

  • 190,62 TL

  • 95.852

Öncekiler Sonrakiler

ALKOLE ZAM UYUŞTURUCUYA YÖNELTİYOR

07 Ağustos 2017 Pazartesi 08:06

Akol fiyatlarının günden güne daha da artması, yeni uyuşturucu ve madde bağımlısı sayısını arttırmaktan başka bir işe yaramıyor maalesef.

Bu durum da insanları yeni arayışlara itiyor.
Örneğin piyasada tekel bandrollü sigaralara zam yapıldığında tiryakilerin alternatif yol olarak kaçak sigara ve tütüne yöneldiği, ülkenin mali olarak katma değer kaybına uğradığı görülmektedir.

Uyuşturucudan konu açılmışken gelecekte şeker, un ve tuzu da yasaklayacaklar. Şimdilik bu ürünlerin tam olarak insan metabolizmasına ne kadar yararlı veya zararlı olduğu araştırılıyor.

Ama bir gerçek var ki günümüzde şeker, un ve tuz; tansiyon, şeker, diyabetik hastalıklar ve kalp, kolesterol gibi hastalıkları tetikliyor. Bağımlılığa dönecek olursak, sabah uyanır uyanmaz açken sigara içenler yüksek bağımlılık derecesinde, yemekten sonra içenler bağımlı, arada bir içenler ise bırakabilir durumunda değerlendiriliyor.

Asıl sigaranın en büyük zararlarından biri, cinsel performansın yaşlılık ve sigara kullanımı ile birlikte kişiler üzerinde istek ve arzunun azalmasına ve zamanla birleşmenin dahi yaşanmamasına sebep olmasıdır.

Çünkü sigara, kanın pıhtılaşmasına ve damar sertliğine neden olabilmektedir. Açık, kesik yaralanmalarda kanayan bölgeye tütün basılarak kanın pıhtılaşmasını hızlandırmak ve kanamanın kesilmesi buna örnektir.

Şimdi buradan yola çıkarak bazı arayışlar içerisine giren ve performansını yükseltmeye çalışan kişiler piyasada özelikle internet ve TV programlarında satılan, asıl içerikleri "sinderafil" ve "viagra" olan hap, çikolata, enerji içeceği karışımlı kahveler ve macunlara  yöneliyor.

Bu maddeler devreye girdiğinde, bunların bazılarının yasal olmayan kimyasal karışımlarla yapıldığı ve son zamanlarda birçok  aktar, akaryakıt istasyonları ve  büfeler gibi halka açık alanlarda satıldığı göz ardı edilmemeli.

Bu ürünlerin özellikle yan etkilerine bakılmadan kullanılması sonucu karayollarında uzun yol şoförlerinin geçirmiş olduğu ilginç kazalar da mevcut. Bu tür enerji verici, uyarıcı gıda takviyelerinin tüketilmesi büyük risk oluşturmaktadır. Özellikle gece direksiyon başında alındığında görme bozukluğuna neden olan ve göz bebeklerinin büyümesinden ötürü karşıdan gelen araçların farlarının parlaklığından şikayet edildiği, bu ürünleri kullanan ve kazalara sebebiyet veren kişilerde tespit edilmiştir.

Yaz mevsiminde ise sıcak havaların da etkisiyle kalp krizine neden olduğundan kullanılmaması istenir. Enerji içecekleri, kullanıldıktan sonra etkisini yitirdiğinde insan yapısında bazı yan etkilere de sahiptir.

Bunların en önemlisi diz ve bileklerde ağrı, dizlerin kilitlenmesi ve neticesinde de kazalara sebebiyet verdiği söylenmektedir. İlla ki de enerji içeceği kullanılacaksa, kesinlikle yanında alkol alınmaması gerekir. Bu tür uyarıcı gıda takviyeleri tükettiğinizde, hemen üzerine yarım bardak limonata içerek kanın maddeye ve yan etkilerine karşı koruma sağlaması sağlanabilir.

Özetlemek gerekirse, devamında paylaşacağım şu küçük yazı sizlere rehber olabilir:

Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür.
Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür.
Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür.
Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür.
Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür.


Sağlıkla kalın.

Tşklerler kardeşim

Ahmet artunç
08 Ağustos 2017 Salı 19:01

Yazı çok güzel olmuş emekliye faydalı işler yapma adına mük****l devamını diler sana sağlık mutluluklar dilerim.kalemine kuvvet

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ