Ana SayfaGündemKarakolSiyasetEkonomiYaşamEğitimTeknolojiMagazinSpor
Arşiv: Git
Çocuk her yerde çocuktur
18 yaşındaki genç öldürüldü
Yine iş kazası yine ölüm
Türkkan 'Çapsızsınız'
RSS ile takip et

Nazan YAVUZ

11 Mayıs 2012, Cuma nazanyavuz@kocaeligazete.com
Nazan YAVUZ

Suça sürüklenen çocuklar

Karakter Boyutu Karakter boyutunu büyütKarakter boyutunu küçült

Ülkemizde ve ilimizde son yıllarda giderek ‘Çocuk Suçlular’ Hukuk dili ile ‘Suça sürüklenen çocuklar’ hızla artıyor.
Sokaklarda dilendirilen ve çalıştırılan çocuklar, kısa sürede suçla ve madde bağımlılığıyla karşı karşıya gelebiliyor. Son 2 yıllık bazı verilere göre bu çocuklardan neredeyse yarısına hırsızlık, yüzde 20’ye yakınına Uyuşturucu yüzde 10’nuna ise yaralama ve darp hadiselerinden yasal işlem yapılmış.Bu istatistiklere ellerine taş ve molotof verilerek şiddet eylemlerine yönlendirilen ve kullanılan çocuklar dahil değil.

Kanunun suç sayması çocuklarını sokakta çalıştıran ailelere yaptırımlar uygulanacak olması ne yazık ki çocukları sokaktan kurtarmaya yetmiyor. Kolay para kazanma amacı ile duygu sömürülerine alet edilen bu çocuklar ilk önce ellerinde kâğıt mendil tutuşturularak sokaklara salınıyor. Yaşları biraz büyümeye başladığında sokaklara alışmış bu çocuklar eğitimden de uzak kalınca sokaklarda ki kötü niyetli insanların ağına düşmekten kurtulamıyorlar.

Elbette sadece sokaklarda çalıştırılmıyor çocuklar. Ailelerin geçim sıkıntısı ya da toplumsal nedenlerle bazı çcocuklar daha küçük yaşlarda bedenlerinin ezildiği çok ağır işlerde de çalıştırılıyorlar ne yazık ki. İşte bu çocuklarla ilgili 2004 yılında SHÇEK öncülüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)  işbirliği ile Sokakta Çalıştırılan Çocukların İş Yaşamından Çekilerek Eğitime Yönlendirilmesi Projesi” aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu pilot illerde hayata geçirilmişti. Bu Proje ile halen içinde bulundukları çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinden çekilirken, risk gurubunda kabul edilen kardeşlerden 4000’inin de çalışma yaşamına atılmalarının önlenmesi hedeflenmişti.

Proje 2007 yılı Haziran ayında tamamlandığında çalıştırılma riski bulunan 4915 çocuğa ulaşılarak eğitime yönlendirilmiş olup 3257 çocuk ise çalışma hayatından çekilerek eğitime kazandırılmıştır. Toplam 8172 çocuk eğitime kazandırılmış ve 3500 aileye de danışmanlık ve sosyal destek hizmeti verilmişti.

Ancak çocukların dilendirilmesi veya çalıştırılması konusunda alınan tedbir ve kararların yetersiz olması çocukların sokaktan çekilmesine engel oluyor. Polisiye tedbirlerle sokaklardan alınan çocuklar üç defa işleme tabi tutulduğunda idari para cezası uygulanıyor. Üçüncü defadan sonra çocuk aileden alınıp Sosyal Hizmetler kurumuna veriliyor.'

Sokağa alışmış çocuğun aileden alınarak yurtlara yerleştirilse de ne yazık ki sorunlar istenilen oranda çözülmüyor. Oldukça sıklıkla yurttan kaçan çocukların anonsları polis telsizlerine yansıyor. Suça sürüklenme ihtimali çok yüksek olan ve daha yeni sokağa çıkartılan bu çocukları yolun başında çok etkili bir mücadele ile sokaktan kopartmak gerekiyor. Aksi halde sokakta geçirilen her dakika çocuğun aleyhine işlerken gelecekte birer suç makinası haline dönmelerinin de yolu ne yazık ki açılmış oluyor.

Son birkaç gündür Kocaeli’nde de sokak çocuklarının içinde bulunduğu cinsel istismar ve hırsızlık olayları ne yazık ki kayıtlara geçti. Bir köşe başında belki acıyarak para verdiğimiz o çocuklara hiç iyi bir şey yapmadığımızı  düşünmüyoruz.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünün yürüttüğü ‘Beni de kazan’ projesi çok güzel. Ancak sadece polisiye önlemler ve polislerin çabaları ile sokak çocuklarının kurtarılması mümkün değil. Yetkililerin bir an önce bu çocuklara yönelik daha etkin mücadele ve kurumların sorumluluklarının çok net ifadelerle belirleneceği bir düzenleme yapması kaçınılmaz. Aksi takdirde suç işleyen, suça maruz kalan çocuk sayısı her gün katlanarak büyümeye devam edecek.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Türk Ceza Kanununda Yaş küçüklüğü

MADDE 31 - (1) Fiili işlediği sırada oniksi yaşını doldurmamış olan çocukların ceza sorumluluğu yoktur. Bu kişiler hakkında, ceza kovuşturması yapılamaz; ancak, çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanabilir.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 08.07.2005 RG NO: 25869 KANUN NO: 5377/5) (KOD 1)
(2) Fiili işlediği sırada oniki yaşını doldurmuş olup da on beş yaşını doldurmamış olanların işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamaması veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olması hâlinde ceza sorumluluğu yoktur. Ancak bu kişiler hakkında çocuklara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur. İşlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin varlığı hâlinde, bu kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde oniki yıldan onbeş yıla; müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde dokuz yıldan onbir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Diğer cezaların yarısı indirilir ve bu hâlde her fiil için verilecek hapis cezası yedi yıldan fazla olamaz.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 08.07.2005 RG NO: 25869 KANUN NO: 5377/5) (KOD 1)
(3) Fiili işlediği sırada onbeş yaşını doldurmuş olup da onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde onsekiz yıldan yirmidört yıla; müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde oniki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Diğer cezaların üçte biri indirilir ve bu hâlde her fiil için verilecek hapis cezası oniki yıldan fazla olamaz.

Bu haber 2625 defa okundu
Bu yazıyı oyla 1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 5 / 5.0
 

Yorumlar

1 Yorum
Güvenlik Kodu< Resimdeki sayıyı kutucuğa giriniz.

Uyarı: T.C. yasalarına aykırı, hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorumlarla ilgili hukuki yaptırımlardan Kocaeli Gazete sorumlu tutulamaz. Yazılan her yorumun yayınlanacağı garanti edilmemektedir.

1

Benide kazan

11 Mayıs 2012, Cuma - 14:30:40
Evet gerçekten tespitleriniz çok doğru. Son yıllarda giderek artan ve bir türlü önü yeterince alınmayan sokak çocukları hemen her yerdeler. Gruplar halinde dolaşarak birbirlerinden öğrenerek ve görerek ne yazık ki suça bulaşıyorlar. Daha henüz yolun başında bu çocuklar suça bulaşmaktan bir an önce kurtarılmalı. Aksi halde gelecekte çok daha ağır suçlara karışacaklarını tahmin edememek aptallık olur.
 

Haber ve Yazı Arama

 
 

Köşe Yazarları

 
 

Anket

 

Genel Seçimde hangi partiye oy vereceksiniz?

AKP
CHP
MHP
BBP&SP
HDP
DİĞER
OY KULLANMAYACAĞIM