04 Haziran 2020 Perşembe 17:36

ACI GERÇEK

11 Temmuz 2016 Pazartesi 00:00

22 Ekim 2012 tarihinde yani yaklaşık 4 yıl önce aşağıdaki yazıyı kaleme almış ve Suriye konusundaki yanlışlıklara dikkat çekmiştim.

Aradan koskoca 4 yıl geçti ve o 252 kişilik Suriyeli sığınmacılarının sayısı 3 milyona dayandı.

Hala akın akın gelmeye devam ediyor.

Ve bu gidişlede bu sorun daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor.

Suriye konusunda yapılan yanlışlıkların fatutrası ileride karşımıza çıkacak.

Üstelik şimdi birde bu Suriyelilere vatandaşlık verilmesi tartışılıyor.

Daha doğrusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriyelilere vatandaşlık verileceğini açıkladı.

Bu Türkiyenin Üniter yapısının dibine dinamit koymasından korkuyorum.

Umarım Suriye konusundaki yanlış politikadan bir an önce dönülüp, Suriye'de kalıcı bir barışın hayata geçmesi için politikalar üretilir ve ülkemize sığınan Suriyeliler kendi ülkelerine geri döner.

*******************************************************************

İŞTE O YAZIM

Suriye‘de fitili ateşlenen iç savaşın ardından 29 Nisan 2011 Cuma günü akşam saatlerinde, 252 kişilik Suriyeli bir grubun Hatay‘ın Yayladağı sınırındaki tel örgüyü aşarak Türk topraklarına girmesi ve akabinde sığınma talebinde bulunmaları ile başlayan sığınmacı sorunu gittikçe büyüyor.


Resmi rakamlara göre Türkiye‘ye sığınan Suriyeli sayısı 100 bini geçti.

Yine Resmi verilere ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay‘ın açıklamalarına göre Suriyeli sığınmacılara bugüne kadar 380 milyon lira para harcandı.

Basit bir matematik hesabına göre bir Suriyeli sığınmacı için 3 bin 800 TL para harcandığı anlamı çıkıyor ki bu hesap bana pek inandırıcı gelmedi.

Sığınmacılar için bir yandan kış hazırlıkları çerçevesinde konteynır kentler hazırlanıyor. Konteynırların maliyetleri ile sadece Haziran ayı içerisinde Hatay‘daki hastanelerde tedavi edilen 2500 sığınmacının olduğu düşünülürse bu rakamın gerçekleri yansıtmaktan uzak olduğu görürsünüz.
 
Suriye‘deki iç karışıklık öncesi ilişkilerimizin normalleşemeye başladığı Suriye ile şimdi kanlı bıçaklı düşman haline geldik.

877 kilometrelik Suriye sınırımız adeta kevgire dönmüş durumda. Bir yandan Suriye‘den gelen sığınmacılar diğer yandan sınırlarımıza yakın Suriye sınır kapılarının teröristlerin kontrolüne geçmesi güvenliğimizi daha da tehdit eder hale geldi.

Terörle mücadele için 30 yıldır mücadele eden ve bu uğurda çok sayıda vatan evladını şehit veren ülkemiz ne yazık ki terör sorununa bir türlü çözüm bulunamıyor. Derme çatma Karakollarda Terör örgütünün baskınlarına maruz kalarak şehit olan askerlerimiz için güvenlik önlemleri istenilen düzeye getirilemedi.

Adına karakol denilen güvenliği yüksek karakolların inşaatı beklenenden daha zor ilerlemesi şehit haberlerinin her gün gelmesine neden oluyor.

Terörle mücadeleye kararlılıkla devam edilmesi ve teröre taviz verilmemesi herkesin beklentisi.  Yapılan bu mücadelede alınabilecek parasal önlemlerle acı olayların önüne geçilmesi ya da en aza indirilmesi gerekirken bu konuda ileri adımların ne kadar atıldığı tartışılır.

Terör eylemlerinin yoğun olduğu bölgede görevli Valilerin ardından Emniyet Müdürlerine de 4x4 zırhlı makam aracı için 5 milyon liralık ödenek ayrıldığı haberine bakınca 5-10 bin liralık hasar nedeni ile garaja çekilen ve Bingöl‘ün Karlıova ilçesinde zırhsız araç ile görevden dönerken 8 gencecik polisimizi şehit olması bu acı gerçeği yüzümüze çarpıyor.


Şimdi dönelim Suriyeli sığınmacılara harcandığı açıklanan 380 milyon liraya;

Bu para ile tanesi 700 milyon olan ve Valiler ile Emniyet Müdürlerinin hizmetine verilen 4x4 zırhlı Jeepten 542, Adedi 247 bin 500 Euro'dan 700 adet Kirpi isimli zırhlı personel aracı alınabilirdi.

Demek oluyor ki Suriyeli sığınmacılara harcadığımız parayı kendi askerimize polisimize harcasak yaşadığımız bu acılar belki de hiç yaşanmayacaktı.

Şimdi bir kez daha düşünelim.

Suriye‘nin iç karışıklığının zararı bizden başka kime?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ