22 Ocak 2020 Çarşamba 12:36

NOTER NEDEN VAR?

27 Kasım 2019 Çarşamba 01:00

2001 yılında damacana su, pet su, meşrubat ve soda gibi ürünlerin toptan satışını yapmak üzere, bir arkadaşımla birlikte Onuralp Gıda ûnvanlı bir limited şirket kurduk. Aynı yıl ülkemizde yaşanan ekonomik krizden dolayı işlerimizden verim alamayacağımızı anlayarak şirketimizi kapatma kararı aldık. Aynı günlerde yeni bir ticarete atılacak olan tanıdığımız yatırımcı arkadaşlarımız, şirketimizi kendilerine devir etmemizi istediler. Biz de tek kuruş borcu olmayan şirketimizi, hiç bir bedel talep etmeden( ki yeni bir şirket kurmak önemli bir para ama devir almak daha az maliyetti.) devretmeye karar verdik. Türk Ticaret Kanunu'nun ve diğer yasaların bizi yönlendirdiği adres olan notere giderek hisselerimizi arkadaşlara devir ettik. Bizim artık Onuralp Gıda şirketi ile bir bağımız kalmamıştı...Bize göre tabi...

 


Meğer şirket hisselerini sadece noterden devir etmek yasalar önünde bir anlam ifade etmiyormuş. Sonrasında muhakkak Ticaret Odası'ndan tescil ettirilmesi gerekiyormuş ki bu tamamen şirketi devir alanların yapmakla yükümlü oldukları bir iş.


Uzatmayalım, yapmamışlar.
2001 yılından 2012 ye kadar bu şirket üzerinden ticaret yapmışlar. Vergi ödememişler, beyanname vermemişler, onlarca usûlsüzlük cezası almışlar. Ee tabi bunları da bilerek yapmışlar. Ben eğer bu Ticaret Odası tescilinin elzem olduğunu bilseydim benim sorumluluğum olmasa da muhakak gider, masrafını öder ve tescilini yaptırırdım...


Sonuç olarak hiç bir faaliyetimin olmadığı bu şirketten, sırf Ticaret Odası tescili yapılmadığı için 100.000 TL civarında bir borç yüküne maruz kaldım.


Ve bu borçtan beklemediğim ters bir zamanda, bütün banka hesaplarıma, gayr-î menkûllerime ve araçlarıma haciz konulunca haberdar oldum. Şimdi mecburen, benim olmayan o borçları taksitlendirdim ve ödüyorum.


Süreç içerisinde ticaret mahkemesine de gittim fakat bir sonuç alamadım. Davayı kazansak da ödediğimiz paralar devletimiz tarafından geri ödenmiyor yada başka bir vergimize mahsup da edilmiyor. Ancak muhataplara alacak davası açma hakkı doğuyor.


Adamlar zaten sahtekâr ve batık...
Alabileceğimiz bir imkân olsa biz zaten arkadaşlardan paramızı alırdık.
Kanun niye var?
Kimin için var?

Hülasa;
Dün, bu bir işe yaramayan vergi rekortmeni noterlere, parmak izi tanıma ve noter masraflarını da kredi kartı ile tahsil etme olanağı verilmiş.
Hayırlı uğurlu olsun.
Yetmez tabi..
Ticaret ve Sanayi Odaları'na da benzer yetkiler ve olanaklar verilsin.
Nasıl olsa her iki kurum da para almaktan başka hiç bir halta yaramıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ