24 Mayıs 2018 Perşembe 05:25
 
  • 4,575 TL

  • 5,358 TL

  • 200,52 TL

  • 101.892

Öncekiler Sonrakiler

ÇEVRİMİÇİ KÖLELİK

22 Ağustos 2016 Pazartesi 11:02

Ana akım medya köleliği bitse, sosyal medya başlıyor; o bitse bir diğeri... 


Kapitalist sistemin çevrimiçi köleleriyiz.


Bir hortum ki bu içinden çıkabilene aşk olsun. 


Bizi günlük hayatımızı derinden etkileyen, adeta kölesi haline geldiğimiz bir sistemden bahsedeceğim. 

Teknoloji ve internetin mükemmel birlikteliğinin yorulan bağımlılarıyız.


Hepimiz fark etmişizdir ki günümüzün çoğu sosyal medyada geçiyor. Vazgeçilmez hale gelen sosyal medya bir sürü eksileriyle hız kesmeden bütün günümüzü esir almaya devam ediyor. 


Ne kadar iyi yönde kullanılmaya çalışılsa da reklam üzerine reklam ve tıklanma oranı arttırma çabaları ile kullanıcıların dikkati başka yerlere çekiliyor.


Üstelik sizi bir aptal yerine koyup aslında istemediğiniz bir şeyi göstererek tıklamaya zorluyor ve kendinizi birden çok başka alemlerde bulabiliyorsunuz. 


Kendi iradenizi ve zekanızı bir kenara bırakıp internet aleminin sizi yönlendirdiği başka bir aleme doğru yol alıyorsunuz.


Tüketim üzerine kurulu şu dönemde insanların ilgilendikleri tek şey yaşadıklarını başkalarına gösterme çabası ki bazıları için inanın yaşadıklarını gösteremeseler çatlarlar. 

Bütün bunların yanı sıra, siber zorbalığı da bir kenara atamayız.


İnternet ortamında herkes özgürce fikirlerini paylaşırken başkalarının hayatları hakkında da ölümüne ön yargılar sallanabiliyor. 


"İnternet id için çevrimiçi bir otoban" sözünü siber zorbalık hakkında yapılan bir konuşma içinden itinayla kapmıştım. 

İnsan eğitemediği eğitilemediği için mi id duygularını internette çayıra salıyor bilinmez. Belki de anonim olabilmek bunu coşturuyordur, içerlerde yok edilemeyen idi gün yüzüne çıkartıyordur.


Bütün bunların yanında çok hızlı iletişim , aradığına kolayca ulaşabilme , üretebilmek adına enformasyona hızlı ulaşım vs vs saymakla bitmez faydaları da var ama kötü yönleriyle iyi yönleri bana sorarsanız kıyasıya yarışırlar. 


Demem o ki internetin hem kölesiyiz hem de sahibi. 


Sosyal medya öyle bir yer ki vezir de olabiliyorsun rezil de.


Çözüm odaklı bir yazı değil de sitem yazısı aslında bu. Çünkü çözümü kendimde bulabilmiş değilim; uzak kalayım diyorum bu da bir türlü olmuyor... 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET