24 Nisan 2018 Salı 00:26
 
  • 4,109 TL

  • 5,017 TL

  • 174,92 TL

  • 110.932

Öncekiler Sonrakiler

EN İYİ REKLAM: “SOSYAL MEDYA”

16 Mayıs 2016 Pazartesi 13:02

Sosyal medyanın yeni fenomeniyle tanışma şansı buldum desem ne dersiniz?


Kendisi sosyal medyada bir yemek sayfasına sahip ve bu sayfa en çokta muhafazakâr kesimin ilgisini çekiyor. Bu yemek sayfası B.Fatih Güllü’ye ait.


Güllü, 150 yıldır süregelen Güllüoğlu markasının sosyal medyadaki büyük patlamasının başrolünde. 


Kendisi psikolojik danışman ve bunu Güllüoğlu markasıyla özdeşleştirmiş, markanın sosyal medya da kendi adıyla beraber fenomenleşmesini sağlamış.


Yaptıklarını gerçekten takdir edilesi ve akıllıca buldum.


Fatih Güllü’yle yaptığımız sohbette hem kendisini tanıma fırsatı hem de İzmit şubesi ve Güllüoğlu markasıyla ilgili konuşma fırsatı yakaladım.


Gelelim hoş sohbetimize;


Sinem E. Derici: "Fatih bey sosyal medyada çok meşhursunuz ve gözlemlerime göre oldukça iyi yönetiyorsunuz, yaptığınız işler güzel, sosyal medya hesabınızda yazdığınız yazılar da bir o kadar eğlenceli.  Sosyal medyaya ilk adımınız nasıl oldu?"


Fatih Güllü: "Ben işe ilk önce fotoğraf çekmeyi öğrenmekle başladım, fotoğraf çekmeyi bir video kanalından videolar izleyerek öğrendim. Çektiğim fotoğrafları büyük bir özenle sunuyorum ve sunarken de en ince ayrıntısına kadar düşünerek altına yazılarımı yazıyorum. Sosyal medyada ki benle gerçekteki ben arasında bir fark olmaması benim en dikkat ettiğim konular arasında. Filtreleri bile kullanmamaya çalışıyorum ki olduğumdan farklı biriymiş gibi gözükmeyeyim."


S.E.D: "Sanırım bunu başarıyorsunuz da. Yaptığınız işe çok önem veriyorsunuz bu çok belli. Peki, bu mükemmeliyetçilik mi yoksa elimden gelenin en iyisini yapmalıyım mı?"
F.G.: "Mükemmel olamayacağımı biliyorum, fakat elimden geleni daha geliştirebilmek için kendimi zorluyorum. Elimde olmayan şeylerin de elimde olması için çalışıyorum. Kafayı taktığım zaman bir şeye onu yapmam gerekiyor. En son kilo vermem gerek dediğimde 20 kilo verdim. Beni babam asker gibi yetiştirdi, kendimi kendime bıraktırmadı o yüzden kişilik zayıflıklarına karşı alerjim var, yemek yemeye karşı zaafım varsa bunu hemen düzeltmem gerek diyorum ve yemek yemeyi hemen kesiyorum. "


“Yaptığım her şey eksiksiz olmalı”

S.E.D: "Bunu nasıl başarıyorsunuz, insanın kendine hâkim olabilmesi gerçekten en zor şeylerden birisi?"


F.G: "Bunun için kendinden giden zevk yerine başka bir zevk koymak gerekiyor, sigarayı da böyle bıraktım. Sigara içme zevkinin yerine sağlıklı olma zevkini koydum ve kendi kendime konsantre olarak başardım. Mühim olan hayatından çıkardığın zevkin yerine başka zevkler koymak. Hayatından zevklerini çıkarttığın zaman zevklerin azalır o yüzden yerini doldurarak ilerlemek gerekiyor.  Bu kararlılığım ve en iyisini yapabilme arzum aynı şekilde kendi markamız olan Güllüoğlu’nda da aynı istikrarla sürüyor.


Üretimde gördüğünüz her şeyin %99’unu kendim yapabiliyorum aynı zamanda yemek ustasıyım. Bu baklavayı güzel yapmamanın elli milyon tane yolu var o yüzden benim ustam bu baklavayı kötü bir şekilde bana sunamaz çünkü her şeyin başında duruyorum ve yanlış gördüğüm zaman bunları düzeltiyorum.  Yaptığım her şey eksiksiz olmalı ve tam anlamıyla yapabilmeliyim.                                                                          

                                                                                                     Fatih Güllüoğlu ve İzmit Şube Müdür Yard. Hüseyin KarabacakS.E.D: "Sizinle ilgili yazılan yorumlara derinlemesine baktım ve çoğu insan sizin yardım severliğinizi konuşuyor siz bu algı hakkında ne düşünüyorsunuz?"


F.G: "Bu algı doğru bir algı, demek ki kendimi doğru paralelde doğru açıda yansıtabilmişim. Zaten siz yardım sever bir insan olmasanız yardım severmiş gibi yapsanız dahi insanların gözünde eğreti durur. Bana baktığı zaman insanlar evladının yerine koyuyor, erkek kardeşinin yerine koyuyor bende böyle olmasından çok memnunum."Gelelim Güllüoğlu’yla ilgili en çok merak edilen konuya;


S.E.D: "Türkiye’de ki insanlar Güllüoğlu Karaköy Şubesi yani ilk şube hariç diğer şubeleri daha fabrikasyon görüyor bu önyargıyı nasıl kırmayı düşünüyorsunuz?"


F.G: "Karaköy’ü kuran benim dedem.  1949 yılında İstanbul’a geliyor ve o şubeyi kuruyor, 1976 yılında da şu an bilinen şubenin olduğu yeri babam tutuyor,1985’de babam şubeleşmek için çıkıyor. Bu baklavanın yapımı her yerde aynı, fabrikayla üretemezsiniz bu elle açılan bir şey, her yer de baklavanın tadı aynı. Orda üretilen baklavayla bizim ürettiğimiz baklavanın arasında parmağımın ucu kadar fark yok. Her şeyi aynı, bizim farklılığımız birçok yerde şube açarak Türkiye halkına istihdam sağlama noktasında bir amacımız var."


 

 

Fatih Güllüoğlu ve Satış Temsilcisi Tanju Türkyılmaz


S.E.D: "Yani şubeleşmenizin tek amacı daha fazla kazanç değil öyle mi?"


F.G: "Tabi ki de bizi bu günlere taşıyan Türkiye halkına ve devletine kendimizi borçlu hissediyoruz , öncelikli amacımız istihdam ve sonrasında herkesin baklavamızı tadabilmesidir. O kadar dükkân kirası veriyoruz ve yeni şubeler için masraf yapıyoruz yoksa biz de bilirdik bir şube açıp orada bekleyip müşterinin bize gelmesini, ama biz müşterinin ayağına gitmeyi tercih ettik. Onlar tek şubede kalmayı seçiyor onların tercihine de saygı duyuyoruz.  Kimsenin başarısızlığından veya başarısından rahatsız olmuyoruz ve herkesin başarılı olmasını isteriz.  Pozitif algı benim prensibim, ona sorsanız tek şube iyidir bana da sorsanız şubeleşmek iyidir. İnsanlar yaptığı işleri savunurlar onların da kararlarına ve bakış açılarına saygılıyım."


S.E.D: "Şubeler açılıyor baklava ve Antep mutfağı Dünya’ya yayılıyor fakat insanlar şerbetli tatlıları dışarıda yemeyi sevmiyorlar, dışarıda yemektense evde alıp yemeyi tercih ediyorlar bunun fiyatlarından dolayı olduğunu söylüyorlar katılıyor musunuz?"


F.G: "Tüketici Güllüoğlu’na geldiği zaman oturup yiyeceği de var eve götürüp yiyeceği de, biz bütün bunları sunduğumuz için bizim bir sıkıntımız yok istediği her şeyi yapabilir. Hangi yönü de tercih etse biz hepsini Premium kalitede sunuyoruz.  Yaptığımız her şeyde en kalitelisini yapıyoruz. ""En iyi reklam Sosyal Medya"

S.E.D: "Ana akım medyada neden reklam vermiyorsunuz ?"


F.G: "Daha önce reklam vermeyi denedik ve anket sonuçlarında Güllüoğlu’nun rakibi olmadığı düşünüldüğü için bize bir faydası olmadı. Reklama bir ihtiyacımız yok çünkü 150 yıllık bir markayız ve bizi ve kalitemizi herkes biliyor. Ben zaten sosyal medya üzerinde de aktifim ve yeni medya üzerinden yaptığım bu çalışmaların bize olumlu dönüşü çok daha fazla oldu."


"Temel kural mahremiyete saygı "

S.E.D: "En çok muhafazakâr kesimin ilgisini çekiyorsunuz bunun nedeni sizce nedir?"


F.G: "Güllüoğlu olarak birinci temel kuralımız insanların mahremiyetine saygıdır. Biz şubelerimize gelen insanların ilk önce mahremiyetini koruma altına alıyoruz, bizim hedef kitlemiz muhafazakâr kesim diye bir şey yok bizim hedefimiz herkes. Güllüoğlu şubelerinden birine geldiğinizde üstünüzde sizi rahatsız eden bakışlar olmaz herkesin özel alanı koruma altındadır insanlar da bunu bildiği için bizi tercih ediyorlar."S.E.D: "İzmit şubeniz yenilendi ve konumu değişti Yeni Cuma parkı ve kafelerin ortasında bulunuyor. Bu dezavantajı nasıl avantaja çevireceksiniz?"


F.G: İzmit Şubemiz şu anda test sürecinde zaten henüz açılışını yapmadık, yeni açtığımız şubeleri ilk önce test sürecinden geçiriyoruz. Bu bağlamda her ne kadar dezavantaj gibi gözükse de çok donanımlı bir şubeyle İzmit halkının tekrardan karşısındayız. Çok fazla açık alana sahibiz ve yeni şubemiz çok fazla kata sahip, en üst katımızda da toplantı odamız bulunmakta. Özel günler içinde aynı şekilde fazlasıyla tercih ediliyoruz. Menümüzse oldukça zengin. Burada fırınımız bulunuyor ve ekmeği dahi kendimiz yaparak insanlara fırından yeni çıkmış haliyle sunuyoruz. Ustalarımız çok yetenekli ve kullandığımız malzemelerin hepsi çok özenle seçilmiş kaliteli malzemeler.Burada röportajımızı bitirirken B.Fatih Güllü’ye bu hoş sohbet için tekrar teşekkürlerimi iletiyorum ve kendilerine İzmit'teki yeni şubelerinde bol kazançlı başarılı günler diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ