27 Mayıs 2018 Pazar 06:34
 
  • 4,707 TL

  • 5,492 TL

  • 196,80 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

SOKAKTA MÜZİK VAR

06 Nisan 2016 Çarşamba 14:46

Sokakta yürürken bile insanları müziksiz bırakmayan sokak müzisyenleri.

Her yaştan insana ve her zevke hitap edebilen sanatçılar onlar.

Sokakta yaşadıkları oldukça garip şeyler var. Tanık olmak, dertlerini dinlemek lazım. Her şeye rağmen müzik ve sanatı yaşatıyorlar.

Turgut ve Görkem Sokak sanatçılarının en güzel örneklerinden.

Turgut 19, Görkem ise 21 yaşında ve Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencileri.

Birbirlerini okulda bulmuş, müzik çantalarını görüp tanışmışlar ve beraber müzik yapabilmek için sokağa çıkmaya karar vermişler.

O gün bu gündür İzmit sokaklarına neşe saçıyorlar. Görkem saksafonuyla, Turgut ise muhteşem sesiyle ve gitarıyla sokakları şenlendiriyor.

Ben de hazır bu iki genci bulmuşken sorularımı sormaya başlıyorum...


***

Sokakta müzik yapmaya başladığınızda neler hissettiniz?


Sokağa indik çok sevdik, çok başka insanlar, çok tatlı tepkiler vardı. Alkışlayan da oldu destekleyen de gelip kutluyorum deyip öpen de. Yanımızdan geçerken "inşallah öbür tarafta da böyle oynarsınız" diye beddua eden de oldu. Alıştık artık tabi her gün farklı bir olayla karşılaşıyoruz.


Hangi saatlerde sokaktasınız?


Bizim saatimiz öğlen 1-2 arası çünkü o saatte her yaştan insan sokakta oluyor ve her yaşa hitap eden şarkılar çalıyoruz. 

Akşamları insanlar işten çıktıkları için yorgun oluyor ve çocuklar da sokakta olmuyor, tepkiler ne kadar kötü olursa bizde o kadar çok etkileniyoruz o yüzden saatimiz öğlen saatleridir. 


Çünkü sana bakan gözler gülmüyorsa sende gülemiyorsun güldüremiyorsun.

Aileleriniz sokakta müzik yapmanıza ne tepki veriyor?


Tabii ailelerimiz hayattaki en büyük destekçilerimiz ve bu konuda hep yanımızda oldular. Şu sıralar fazlaca kendinize dikkat edin demeye başladılar Ankara’da ve İstanbul’da ki patlamalardan sonra durum böyle oldu. Patlama olduğu zaman 2 hafta sokağa çıkmadık herkesi etkilediği gibi bizi derinden sarstı, o acıyı dindirmek gerçekten zor. Sokağa çıktığımız zaman ise siyah kurdelelerimiz takılıydı yakamızda. Bir yerlerde çıkıp söylemek yerine neden sokak?


Çünkü sokak en samimi yer, kendimizi en mutlu hissettiğimiz yer ve bu işi çok seviyoruz. Maddi beklentilerimiz yok, yaptığımız iş gururumuz. Sokakta hayat var ve biz bu hayatın içindeyiz. Başımıza gelen ilginçlikler bile bizi bu işe daha çok bağlıyor.

***"Modern Dilenciler"


Bir sokak müzisyenin başına en ilginç ne gelebilir ki ?


Bir keresinde zabıtalar bize gelip siz "dilencisiniz" dedi ve hakaret etmeye başladı, biz de tabi ki şaşkınlık içerisinde karşı çıktık ve hakaretlerini konduramadık kendimize, ceza yazmaya kalktılar ve bizi zabıta genel müdürlüğüne götürdüler. Etrafımızda seksen doksan tane dilenci, benim elimde saksafon, Turgut’un elinde gitar dilenciler bize şok içerisinde bakıyorlar.


Çok karmaşık bir andı. Zabıtalar bize sizin yaptığınız modern dilencilik dedi.


Sokakta kazandığınız parayı nasıl değerlendiriyorsunuz?


Biz zaten ailemizden maddi destek alıyoruz onun dışında ekstra bir kazanç oluyor bize.

Bazen harici durumlar da olmuyor değil. Biz yapılan iyiliklerin gizlenmesi taraftarıyız her zaman fakat insanlar örnek almalı diye düşündüğümüz için paylaşmak isteriz.


Bir gün sokakta müzik yaparken yanımıza birkaç çocuk geldi ve o gün kazandığımız tüm parayla o sokak çocuklarını toplayıp yemeğe götürdük, denk geldikçe yardımcı olmaya çalışıyoruz. 


Para kazanmak için yaptığımız bir iş sayılmaz yeri geldiğinde ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz yeri geldiğinde başkalarının ihtiyaçlarını karşılıyoruz.


Yine garip bir olay ; Bir gün yine müzik yapıyoruz yanımıza melodika çalan bir çocuk geldi ve "oturabilir miyim abi?" dedi. Tabiki dedim ve benim elimdeki saksafonu hayranlıkla izlemeye başladı.


"Arkadaşım Eşek"i istedi ve ona o parçayı çaldık, sonra  bir teyze bize para attı ve ona da para vermek istedi fakat o: "hayır abiler çalıyor onlara ver teyze" dedi ve reddetti.


O an karnı çok aç da olabilirdi ve ona rağmen böyle çok gururlu bir hareket yaptı ve etkiledi bizi. Sonra onu yemeğe götürdük ve başından geçenleri bize anlattı. Yemekten sonra bile bize yüzlerce kez teşekkür etti ve bizi kendisine hayran bıraktı. Hayat hikâyesiyse çok acı. Abisi Suriye'de savaşta ölmüş ve bir odalı evde 5 kişi kalıyorlarmış. Kardeşlerine bakmak için sokakta melodika çalıyormuş, ondan sonra onun arkasındaki gözü olduk ve ne zaman görsek en büyük destekçisi olmaya çalışıyoruz ve onun için bir şeyler yapabilmek adına planlarımız da var.


***

İşte sokak müzisyenlerinin hikayesini dinlediniz. Onlar öğrenciler; hayalleri var, farklı hayatları ve aynı işte emekleri var. Onlar yine de çoğu insanda kaybolan merhamet duygusunu kaybetmemişler. Ellerinden geldikçe insanlara yardım etmeye ve insanları mutlu etmeye çalışıyorlar. Sokakta ki binbir farklı insanı bir müzik tınısında birleştiriyorlar. Yaptıkları iş eğer maddi kazanç için olsaydı yılmadan hiç insan bile geçmezken sokakta şarkılar çalmaya devam etmezlerdi. Onlar güzel yürekli müzisyenler…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET