21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:22
 
  • 4,521 TL

  • 5,311 TL

  • 186,41 TL

  • 102.410

Öncekiler Sonrakiler

STAJYER DAVASI

23 Haziran 2016 Perşembe 00:00

Merhabalar 

Okul ve sınavlar telaşesiyle buralardan yine biraz uzaklamış oldum. Gerçekten çok yoran bir tempodayız bazen, neyse ki atlattık.

Yorucu geçen sınavlar sonrası,

Uzun bir tatil dönemi önümüzde.

Bu dönemde arkadaşlarımdan kimi staj yaparak , kimi çalışarak , kimi de tatili yatarak geçirecek. 


Bende bunların her birinden biraz yapmaya çalışıyorum. Fakat staj ve iş konusu gerçekten biz öğrenciler için büyük sıkıntı yaratıyor. 


Stajyer olabilmek için bir heyecanla her yere başvurular ve cvler gönderiyoruz , bir sürü kriterle karşı karşıya kalıyor ve türlü mülakatlardan geçiyoruz çoğu zaman. Staja başladığımız da ise büyük bir hüsran... 


Staj olayını öğrenciler çok iyi kavradı fakat iş veren şirket ve kuruluşların çoğunun stajyeri ayak işlerinde kullanmakta , ezmekte üstüne yok. 


Üstelik bir de seni işe alacağız diyen yerler görüşmeye gittiğinde ise sana stajyersin diyebiliyor. Bazen aylarca çalıştığı yerde üstlerinden stajyer olmadığı halde stajyer damgası yiyerek ezilmeye çalışanları da görmedim değil. 


Evet ne vahim bir şey olsa da durum bu. Stajyer ezilir, stajyer getir götür yapar, en saçma işlere stajyer bakar. Bazende bir köşe de bir şeyler öğretilmesini beklemek zorunda kalır.  Ve yaz dönemi büyük heveslerle başlanılan ,staj davası hiçbir şey öğrenmeden biter gider. Sonra onlarca yeni mezun tecrübesiz sayıldığı için çoğu iş görüşmelerinde listenin en altında yer alır. Ben hayatta şansınızı kendiniz yaratırsınız görüşünden yanayım fakat bazen koşullar insanı yıldırmıyor değil. Şartlar ve koşullar böyle olunca hayat gayesi , mezun olunca işsiz kalma korkusu gibi uzayıp gidiyor bu mevzular. kısacası hayat bazen gerçekten çok emek istiyor ve çok zor. Bize düşense yılmadan tüm bunlara rağmen ayakta kalmayı başarabilmek , farklılığımızı , farkındalığımızı ön plana atmak. On binlerce kişinin arasından bizi sıyıracak vasıflar edinebilmek. Çok iyi bir vizyon sahibi olabilmek. Özetle çabalamak , çabalamak , çabalamak. 


Hadi bakalım hayat bize zorluklar veriyorsa onları kolaylaştıralım. 

Elimizden gelmeyen şeylerinde elimizde olmasını sağlayalım.

Bir klişe belki ama güneşli günler görmek ümidiyle, başarılar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET