23 Haziran 2018 Cumartesi 00:05
 
  • 4,664 TL

  • 5,454 TL

  • 191,54 TL

  • 95.852

Öncekiler Sonrakiler

YEMEK YAPMAK ÖZEL BİR YETENEK

20 Şubat 2016 Cumartesi 16:36

Çayımdan bir yudum aldıktan sonra bu hafta ne yazabilirim diye durdum bir düşündüm.


Aslında konu bulmak, yazmak zor değil fakat beni zorlayan tek şey bu yazılara başlayabilmek.


Başlarken en samimi şekilde nasıl bunu başarabilirim diye kendi kendimi yiyorum.


Bu düşüncelerle boğuşurken hayattaki en samimi olduğumuz insanlar ailemizdir fikri gözümde canlandı ve bir sosyal medya platformunda binlerce takipçisi olan teyzemi konuk etmek istedim.

 

Ve en içten samimiyetimle sevgili teyzemle karşınızdayız.


Çok keyifli bir sohbet yaptık 


Sizlerle paylaşmak da ayrı bir keyifli olacak.

Kendi mutfağında yıllardır yaptığı lezzetleri bir gün İnstagram'da paylaşmaya karar veren teyzem Süheyla Fidangül'ün hikâyesini ve bu başarıya nasıl ulaştığını konuştum. 

Gelelim bu güzel kadını sizlere tanıtabilmek adına sorduğum güzel sorulara:Sinem Ebru Derici: Yemek stilistliğine nasıl başladın?


Süheyla Fidangül: "Herkese merhabalar ve kucak dolusu sevgiler.


Soruna gelecek olursak, önceleri zevk için açtığım bir sayfaydı, tariflerimi paylaşıyordum. Sonraları tariflerim çok tutmaya başladı. Tariflerim ve sunumlarım çok beğenilmeye başlayınca tamamen bu işe yönelmeye karar verdim ve bunun için kendimi geliştirdim, kurslara gidiyorum ve hala çabalıyorum."


S.E.D: İnstagram sayfanda binlerce takipçin var. Bu işe başlarken bu kadar büyük kitlelere hitap edebileceğin aklına gelir miydi?


S.F: "Aklıma gelmezdi demeyeceğim hedefim hep daha çok kitlelerle sunumlarımı paylaşabilmekti ve bu birden bire oldu. Bu durumdan da bir hayli memnunum yaptığınız işi seviyorsanız ve layığıyla yapıyorsanız insanlar sizi hak ettiğiniz yere getiriyorlar diye düşünüyorum."S.E.D: Örnek aldığın birisi veya bir ilham kaynağın var mıydı?


S.F: "Aslında örnek aldığım kimse yok fakat Oktay Usta’yı sürekli izler ve takip ederim. Onun kadar da ünlü olmak isterim tabi ki. İlham kaynağım annemdir, annem her zaman yanımda olmuştur. Tariflerimin çoğunu da annemden öğrenmişimdir. Allah annelerimizi başımızdan eksik etmesin."


S.E.D: Blogger olmak hayatında ne gibi değişiklikler yarattı?


S.F: "Çevrem çok genişledi, tüm etkinliklerle sosyalleştim, markalarla çalışmaya ve para kazanmaya başladım aslında bir anda iş kadını oldum diyebilirim bu durumdan oldukça da memnunum."

S.E.D: Yararları aslında tahmin edilebilir; peki bu durumun bir zararı oldu mu?


S.F: "Hayır bir zararı olmadı, fakat çok yorucu oluyor bu da bir zarar sayılır mı bilmiyorum çünkü yorgunluğu bile beni mutlu hissettiriyor. Hep aynı şeyi yapamıyorsunuz haliyle çok ilgi ve uğraş gerektiren bir iş aslında yemek yapmak ve onu en güzel biçimde sunabilmek. Sürekli de takipte olmam ve yenilikler yapmam gerek çünkü takipçi aynı şeylerden sıkılıyor ve yeni tatlar bekliyor."


S.E.D: Sürekli yenilik yapabilmek zor olmalı, yaratıcılık ve yetenek gerektirdiğini düşünüyorum. Sence de yemek yapmak özel bir yetenek mi? 


S.F: "Yemek yapmak özel bir yetenek ama sonradan öğrenilebilen bir yetenek diyebilirim. İşin içine yaratıcılık da girince ortaya güzel sonuçlar çıkıyor. Aslında okurlara küçük bir sır vereyim; ben küçüklüğümden beri yemek yapıyorum biraz da el alışkanlığı var. Tabi işin profesyonel boyutuna ulaşabilmek diye bir şey var tek isteğim de bu yönde büyük adımlarla ilerlemek."S.E.D: Belli bir takipçi sayısına ulaşan sosyal medya hesaplarının reklam alımı yaptığı bilinen bir gerçek. Sen de bu akımın içine dahil oldun mu?


S.F: "Tabiii, ama benim reklamlarım her zaman ticari amaç gütmüyor, en azından benim açımdan gütmüyor. Yeni bloggerlara yardım amaçlı yapıyorum çünkü sosyal medya paylaştıkça büyüyen bir evren. Herhalde paylaştığım sayfaya çokça faydası var keza bazen bu işi kadınlarımıza neler başarabileceğini gösterebilmek adına da yapıyorum. Büyük kitlelere ulaşabilsinler ki emeklerinin karşılıklarını alsınlar."


S.E.D: Benimde çok merak ettiğim bir soru: Kitap yazmayı düşünüyor musun?


S.F: "Düşünüyorum, şu sıralar en çok düşündüğüm şey diyebiliriz. Kurabiye tariflerimi bir kitap haline getirmeyi planlıyorum. 200’e yakın kurabiye tarifim var ve yaparken en çok zevk aldığım tatlı kurabiyedir. Kurabiye yaparken hamuruyla oynamayı şekillendirmeyi büyük bir eğlence olarak görüyorum."


S.E.D: 200’e yakın kurabiye tarifim var dedin, bu kadar tarifi nasıl keşfettin?


S.F: "Aslında 90 kadarı farklı tatlar arayışındayken benim kendi denemelerim sonucunda bulduğum tarifler diğerleri ise büyük bir birikim sonucunda toplanan tarifler."

S.E.D: Bu alanda gelecek planların var mı, ya da hedeflediğin nokta neresi?


S.F: "Kendime ait televizyon programım olsun istiyorum, insanlarla daha çok etkileşim halinde olabilmek daha büyük kitlelerle tariflerimi ve sunum taktiklerimi paylaşmak istiyorum. Gelecek planlarım, uzun ve kısa vadede kariyer düşüncelerim mutfakta sanat yapmayı ilerletmek üzerine."

S.E.D: Belki de en çok merak edilen bir konu var, Sunumlarını nasıl yaptığını anlatabilir misin? 


S.F: "Tabi hem de büyük bir zevkle bunu herkesle paylaşmak isterim. Fonları yaptığım yemeğe göre ayarlıyorum, sunumda önemli olan hem yemek hem de sunduğunuz araçların görselliği. Renkler arasında zıtlık bazen de uyum sağlamaya çalışıyorum. Ne neyle gider, hangi renkler ve tatlar birbirine yakışır. Bunlar zevklere göre değişebilen şeyler ama her zevke hitap edebilmek için uğraşıyorum. Her ay, ayın meyvesi ve sebzesi seçiyorum ve bunlarla yapılabilecek tüm tarifleri yapıp paylaşıyorum bu da benim için çok zevkli oluyor. Takipçilerime mevsimi olmayan tarifleri sunmuyorum ki takipçilerim kolaylıkla kendi evlerinde uygulayabilsin, farklı tatları birleştirip değişiklik arayanlara da yani herkese göre bir şeyler olsun sayfamda."

S.E.D: Evet sorularım burada son buluyor.. Bu güzel sohbet için sana sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu arada, beni mutfağında buram buram kekik ve limon kokan leziz bir kek ve ayrıca mükemmel sunumla ağırladığı için Süheyla Fidangül'e teşekkür edip, kendimi fazlasıyla özel hissettiğimi de söylemek isterim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET