22 Ocak 2020 Çarşamba 12:36

“ŞEYH PİR” MASALI

04 Temmuz 2016 Pazartesi 14:50

Önceki gün Beyaz TV’de “Ramazan Sohbetleri” adı altında yayınlanan bir programda yaşananlar üzerine bu yazıyı yazmayı gerekli gördüm.


Öyle ki artık konuşulan konular her Ramazan alışıla gelmiş “hocam diş fırçalamak orucu bozuyor mu?” veya “rüyamda domuz yedim haram mıdır?” tarzındaki soruları da katlar nitelikteydi.


Tarih yazarı (!) olarak bilinen Kadir Mısıroğlu isimli bir zat’ın İngiliz şair ve sanatçı William Shakespeare hakkında söylediği sözler aklıselim insanları hem güldürdü hem düşündürdü.


Mısıroğlu: "Shakespeare İngiliz değildi. İngiltere'de bu isimde bir adam gelmemişti. Shakespeare'in aslı Şeyh Pir'dir, üstad, ihtiyar. Ve Shakespeare gizli bir Müslüman'dı. 500 yıl önce yazdığı bir tiyatro oyununu bugün İngiliz bir çocuk okusa bugün yazılmış gibi anlar" dedi.


Mısıroğlu “engin” bilgilerine dayanarak şu sözleri sarf ederken bir yanda onu ti’ye alanlar ve ne yazık ki bir yanda da söylediklerine harfiyen inanıp atıp tutanlar oldu.


Mısıroğlu’nun bu sözleri söylediği sırada muhtemelen Shakespeare de mezarında birkaç kez ters dönmüş, hatta yazdığı Macbeth, Kral Lear ve Hamlet gibi eserlerinden de utanmıştır.


Aslında bir TV kanalında bu seviyede yayınların yapılıyor olması bugünün Türkiye’sini özetler nitelikte. Çünkü ekranlarda doğru düzgün ne bir tarih programı ne de eğitimli tarihçiler kaldı.


E hal böyle olunca da şarlatanlara fırsat doğdu.


Ancak, asıl hayal kırıklığı yaratan şey ise bazı insanların Fesli Hocayı gerçekten ciddiye almaları.


Aslına bakarsanız günümüz Türkiye’sinde artık bu olaylara da şaşırmıyoruz; çünkü artık bilgisizliği, cehaleti ve şarlatanlığı kanıksıyoruz.


“Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış” misali şimdi “Şeyh Pir” masalına inanan insanlara ne deseniz boş. 


Kendisi okuyup araştırmak yerine tembellikten başkasının anlattığına itimat eden bir toplum haline gelince, ekrana çıkan 80’li yaşlarında fesli, sakallı bir hoca; elinde Kur’an dilinde İslam, bir iki de ayet patlattı mı alın size doğruluk abidesi oluveriyor haliyle. 


Şimdi bu ülkede RTÜK ne iş yapar konularına da girmeyeceğim. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim; ya birileri birilerini aptal yerine koyuyor ya da oruç çok fena kafa yapıyor ben bilemedim! 
  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ