20 Mayıs 2018 Pazar 15:04
 
  • 4,490 TL

  • 5,287 TL

  • 186,41 TL

  • 102.410

Öncekiler Sonrakiler

DAHA NE KADAR İLERİ GİDECEK?

26 Ocak 2016 Salı 13:01

Türkiye’de yıllardır aşılamayan bir algı var: Eğer özel okulda okuyorsan “zengin”sin; ve zengin değilsen de devlet üniversitesinde okumak zorundasın.


Öyle ki vakıf üniversitelerinin kuruluş ilkeleri bile amaçlarından saparak adeta “özel ticarethane kurumlarına” dönüştü. Buna en güzel örnek ise sayısı her yıl giderek artan, akademik kaliteden uzak, eğitimle yakından uzaktan alakası olmayan marka üniversiteler.


“Sen bu bursu hak ettin, ‘A’ Üniversitesini yaz %75 burs senin!”


“Sadece barajı geç %50 indirim senin olsun!” vs gibi birçok reklama siz de benim gibi şahit olmuşsunuzdur.


Artık üniversiteye girmek, herhangi bir AVM’ye girmek kadar kolay olmuşken ikisinin de ortak noktası ise cebinizde para olmak zorunda olması. 


Cebine parasını koyan da diploma sahibi oluyor.


Ülkemizde ise hala bu duruma karşı direnmekte olan birkaç “vakıf” üniversitesi ayakta durmaya çalışıyor.


Özellikle “vakıf” kelimesine dikkat çekmek istiyorum. Şimdilerde modalaşan “özel okul” kelimesine inat bu ülkede kuruluş amacı tamamen kaliteli eğitim sunmak olan ve Türkiye’nin yarınlarına kaliteli nesiller yetiştirmeye çalışan “vakıf” üniversiteleri hala var.


İşte bunlardan biri de Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan ve Merhum İhsan Doğramacı tarafından 1984 yılında kurulan Bilkent Üniversitesi.


Ancak son zamanlarda Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşen bazı olaylar akıllara “daha ne kadar ileri gidecek?” sorularını getiriyor.


Geçtiğimiz günlerde Bilkent’te sessiz sedasız bir değişikliğe gidilerek Okul yemekhane fiyatları yükseltildi. Bu değişiklikle birlikte bu sene yemek fiyatlarına 2. kez zam yapılmış oldu.


Güz dönemi başlangıcında 3,35 TL’den 3,75 TL ye çıkan FIX Menü yemek fiyatları, Bahar dönemi başlamadan hemen önce bu kez 4.10 TL ye çıkarılarak, aynı yıl iki zamma birden imza atılmış olundu.


Bilkent Üniversitesi’nde yapılan bu fiyat artışları ise, 10 bin’den fazla öğrenci ve akademisyene ev sahipliği yapan üniversitede tepkiyle karşılandı. 


Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi öğrencinin herhangi bir geliri yok.


Öğrenci ya devletten aldığı krediye, ya da şanslıysa bulabildiği 3-5 kuruş bursa muhtaç yaşıyor. Bu durum ailelerin üzerindeki yükü de daha çok artırıyor.


Ancak buna rağmen insanın, dolayısıyla öğrencilerin, temel ihtiyacı olan beslenme hakkına bile zam üstüne zam yapılıyor.


Yarısından fazlası eğitim bursuyla okuyan bir üniversitede, özellikle de Bilkent gibi kaliteli bir vakıf üniversitesinde bile böyle bir uygulamaya imza atılıyorsa diğer okullardaki arkadaşlarımızın durumunu siz düşünün. 


Emin olun ki bazılarımıza çok az gelen 35 kuruşluk zammı karşılamakta zorlanan çok sayıda arkadaşımız var.


Öte yandan, belirli bir malın/hizmetin fiyatını alıcısının alım gücüne göre belirlemek ise haksızlık olur. Yani Bilkent'te belli bir kesmin alım gücü yüksek diye diğer öğrencileri hiçe sayamazsınız.


Devlet Üniversitesi’ndeki öğrenci, öğrenci de Vakıf Üniversitesindeki öğrenci, öğrenci değil mi yoksa?


Sizlerle bazı okullardaki yemek fiyatlarını paylaşmak istiyorum:
Marmara Üniversitesi: 1 TL
Boğaziçi Üniversitesi: 1,5 TL
ODTÜ : 2,05 TL

Yıldız Teknik Üniversitesi: 2 TL


Ayrıca geçtiğimiz aylarda Kocaeli Üniversitesi’nde ise yemek fiyatları 2 TL’den 1,5 TL’ye düşürülerek örnek bir davranışa imza atıldı. Bu nedenle Rektör Sayın Sadettin Hülagü’yü de girişimlerinden ötürü kutluyorum.


Son olarak tekrar, Türkiye’de yıllardır süregelen özel okulda okuyorsan “zengin”sin; ve zengin değilsen de “devlet üniversitesinde okumak zorundasın” ön yargısını aşmamız gerektiğini düşünüyorum.


Aynı manzaraları başka okullarımızda da görmek dileğiyle:


Siz de Change.org 'ta imza atarak değişeme katkıda bulunabilirsiniz: http://www.change.org/p/bilkent-üniversitesi-nde-ucuz-ve-kaliteli-yemek-istiyoruz-aatalar?source_location=petitions_share_skip#petition-letter

ismini çok beğendim

H. Yavuz
06 Şubat 2016 Cumartesi 02:23

Her kim Yağızhan yavuz düşünmüşse kutluyorum.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Zam

Neşet Vural
05 Şubat 2016 Cuma 02:20

Size katılıyorum, öğrenci için önemli ancak burs kyk gibi devlet destekleri dışında ailelerin de katkısı vardır biz de öğrenci okuttuk hala da devam eden ogrencimiz var kendimizden kısıp gönderiyoruz. Ayrıca, üniversite öğrencisi olmak gibi bir avantaj için de öğrenci ve ailelerin de fedakarlık yapması gerekir ancak özde size katılıyorum ben oldukça zor sartlarşartlarda üniversiteyi bitirdiği için sizin anlattıklarınİz bana hiç te zor gelmedi.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET