24 Mayıs 2018 Perşembe 01:35
 
  • 4,575 TL

  • 5,360 TL

  • 200,52 TL

  • 101.892

Öncekiler Sonrakiler

ERASMUS BİLMECESİ

19 Aralık 2015 Cumartesi 17:21

Tekrardan merhaba,

Güz döneminin artık sonuna gelirken yoğunlaşan ders ve ödevlerden dolayı ikinci yazımı yazmaya pek vakit bulamamıştım. Bu yüzden bir süre sizlerden de uzak kalmış oldum.


Ancak ilk yazımın yayımlanmasından sonra gelen olumlu tepkiler ve beğeniler beni daha çok yazma konusunda cesaretlendirdi. Hepinize önerileriniz ve destekleriniz için teşekkür ederim. Şimdiye dek yazımın 500’den fazla tekil kullanıcı tarafından okunmuş olması da beni ayrıca çok mutlu etti. Önceki yazımda da belirttiğim gibi, siz de dile getirilmesini istediğiniz önerilerinizi, sorunlarınızı bana mail yoluyla ulaştırarak “Üniversitelinin Gözünden” başlığı altında ses bulmasını sağlayabilirsiniz.


***

Şimdi gelelim asıl konumuza: ERASMUS BİLMECESİ


Malumunuz, Erasmus programı üniversite öğrencileri arasında oldukça popüler ve yurt dışında –bir süreliğine de olsa- yaşam tecrübesi elde etmek için oldukça güzel bir fırsat.


Bu programla, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yer alan ve AB’ye aday ülkeler ile birkaç özel anlaşmayla bu programa dâhil olan ülkelerin her hangi birindeki okulunuzun anlaşma sağladığı bir okulda 1 veya 2 dönem okuyabilir, aynı zamanda önemli tecrübeler edinebilirsiniz.


Türkiye’den de bu programa önemli ölçüde bir katılım söz konusu. Erasmus programıyla gidebileceğiniz ülkeler arasında başlıca: Avusturya, Danimarka, Fransa, İtalya, İsviçre, Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Letonya gibi ülkeler yer alıyor.


Bu ülkeler kendi arasında da hayat pahalılığı esas alınarak 3 gruba ayrılıyor:

1.      Grup: Danimarka, Fransa, İtalya, İsveç vs

2.      Grup: Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Hollanda vs

3.      Grup: Bulgaristan, Estonya, Polonya, Romanya vs ‘ den oluşuyor.


Buna göre 1. Grup ülkelere giden değişim öğrencilerine aylık 500 EURO, 2. Grup ülkelere 400 EURO ve 3. Grup ülkelere ise 300 EURO hibe desteği veriliyor.


***

Dikkat ettiyseniz hayat pahalılığı esas alındığında Türkiye 2. Grupta yer alıyor ve Türkiye’ye gelen yabancı öğrenciler aylık 400 Euro hibe desteği alıyor.


Basit bir hesapla ülkemizdeki net asgari ücret 1000,54 TL ve bugün ki EURO kurunun 3,16 TL olduğu hesaba katılırsa, Türkiye’ye gelen yabancı öğrencinin aldığı 400 Euro hibe ona 1264 TL; yani asgari ücretten daha fazla olarak geri dönüyor.


Ancak;

Türkiye’den yurt dışına okumak üzere giden Türk öğrencinin aldığı hibe, gittiği ülke standartlarında yaşam maliyetlerinin ne kadarını karşılayabiliyor?


Kısacası Türkiye’den Fransa’ya (500 Euro), Hollanda’ya (400 Euro) ve Litvanya’ya (300 Euro) giden bir Türk öğrenciyi ele alırsak:

Fransa’da asgari ücret 1457 EURO = 4604 TL

Hollanda’da asgari ücret 1501 EURO = 4743 TL

Litvanya’da asgari ücret 300 EURO = 948 TL


Yani;

Türkiye’ye gelen bir yabancı öğrenci masrafının %100’ünü Erasmus hibesiyle karşılarken, Fransa’ya giden bir Türk öğrenci için bu oran yaklaşık: %34, Hollanda için: %26, Litvanya için ise: %100.


Kısacası bir tek Litvanya’da hibe-asgari ücret oranı tam tutarken, yaşam pahalılığında aynı grupta yer aldığımız Hollanda’da asgari ücret standartlarına ulaşmak için geri kalan %74’ü siz kendiniz karşılayacaksınız.


Bildiğiniz üzere milletçe biz övünmeyi çok severiz: 4743 Liralık asgari ücretiyle Hollanda ve 1000 Liralık asgari ücretiyle Türkiye’nin denk tutulduğu bir ortamda; en büyük 20 ekonomi arasına girmiş ekonomimizle (!), gelişmiş yaşam standartlarımızla övünmesini de iyi biliriz; ancak görüyoruz ki bir tek rakamlar yalan söylemez;


Hollandalı buraya gelirken güzel de; bizim Türk öğrencimiz Hollanda’ya giderken neden eziyet oluyor?


İşte bu da ERASMUS bilmecesiydi, çözebilene helal olsun.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET