23 Mayıs 2018 Çarşamba 11:55
 
  • 4,773 TL

  • 5,594 TL

  • 192,80 TL

  • 103.420

Öncekiler Sonrakiler

ÖĞRENCİ NASIL GEÇİNİR?

28 Kasım 2015 Cumartesi 14:02

Herkese merhaba,

Ülkemizde yaşayan her kesimin sorunları olduğu gibi üniversiteli öğrencilerin de birçok sıkıntısı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle ben de üniversitede okuyan bir öğrenci olarak sizlere “Üniversitelinin Gözünden” başlığı altında, benim ve daha birçok üniversitelinin güncel sorunlarını, bakış açılarını ve fikirlerini aktarmaya çalışacağım.


Kısaca kendimden bahsetmek gerekirse; İzmitliyim. İlköğretimimi Yahya Kaptan’da tamamladıktan sonra Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi’ni bitirdim ve şu anda Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim. Pek çok üniversiteli gibi ben de gezmekten, spor yapmaktan ve sosyal etkinliklere katılmaktan zevk alıyorum.


Buraya kadar her şey gayet güzel, peki üniversiteli geçimini nasıl sağlıyor?


İşte bu noktada belirsizlikler başlıyor. Birçoğumuz mecburen ailelerimize bel bağlayarak yaşıyoruz. Ailelerimizin yanı sıra destek alabileceğimiz bazı kuruluşlar var ki bunların başında Kredi Yurtlar Kurumu geliyor. Türk Eğitim Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de alternatif burs alınabilecek kurumlar.


Kredi Yurtlar Kurumu’nu (KYK) ele almak gerekirse iki seçeneğiniz mevcut. Geri Ödemeli Kredi ya da Karşılıksız Burs. Eğer YGS-LYS sınavlarında başarılı bir sonuç elde ettiyseniz, ailenizin maddi durumu yeterli değil ve “sosyal durumunuz” –ki hala bu kriteri anlamış değilim yorum sizin- uygun görülürse devlet size geri almamak üzere üniversite hayatınız boyunca her ay 330 TL ödüyor. Şayet ki bu standartlarınız yüksek görülürse, mezun olduktan sonra geri ödemek kaydıyla yine her ay 330 TL alabilirsiniz.


Peki, şimdi şunu sormak istiyorum; G-20 zirvesine ev sahipliği yapmış, dünyanın sayılı büyük ekonomileri arasına girmiş (!) ülkemizde Kasım 2015 verilerine göre 1 kişinin geçim maliyeti 1684 TL olarak hesaplandı. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 4530 TL oldu. Bu durumda öğrenci geçimini nasıl sağlayacak? Devletin verdiği 330 TL’yi, 1 kişinin geçim maliyetinden çıkarttıktan sonra hala geriye 1354 TL kalıyor. Bu hesaba yaşadığı şehirden farklı bir şehirde öğrenim gören öğrencilerin konaklama giderlerini de ekleyecek olursak durum içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Ve unutmayın ki birçok öğrenci ailesinden destek bile alamıyor.


Alternatif çözümlere gelecek olursak ya okurken çalışacaksınız, ya da başka kurumlara başvurarak burs bulmaya çalışacaksınız.
***

Bu ülkenin geleceğini oluşturacak öğrencilerin hayat standartları gün geçtikçe düşüyor. Üniversite öğrencisi, gençliğinin de verdiği canlılıkla en verimli olduğu dönemde bu sıkıntılarla boğuşacaksa, dersleri ile para kazanabilmek için çalışma hayatı arasında kalacaksa nasıl daha ileriye gideceğiz?


Öğrencinin ilk ve en önemli işi kendini ve dolayısıyla toplumu geliştirerek bu ülkeyi daha ileri seviyelere taşımak olmalı; gençliğinin baharında maddi sorunlarla boğuşmak, sürekli kendini kısıtlamak değil.
***

Yazımı birebir tanık olduğum şu olayla bitirmek istiyorum:


Burs aradığım dönemde bir vakıfla iletişime geçmiştim. Bu vakıf, Türkiye’de adından sıkça söz ettiren bir kuruluştu. Burs başvuruma yanıt ise aynen şu şekilde geldi: “Tüzüğümüz gereği özel okullarda okuyan öğrencilere burs veremiyoruz, iyi günler”


Arkadaşlar ben ve benim gibi birçok kişi vakıf üniversitelerinde tam eğitim bursuyla okuyor. Bu burs yalnızca eğitim masraflarını karşılıyor. Ve bu ülkenin en iyi okulları içerisinde sıklıkla vakıf üniversiteleri yer aldığı için bu üniversiteleri tercih etmek geleceğe yönelik sağlam bir adım anlamına geliyor. Özel okullarda ise harcamalarınız da buna göre daha yüksek oluyor. Bu yüzden devlet-vakıf ayrımına bakmadan öğrencinin ihtiyaçlarının başarıları doğrultusunda gözetilmesi gerektiğini düşünüyorum.


Kısacası bana gelen cevabın anlamı şuydu: “Özel okulda okuyorsan bunu göze alacaksın”.


Burslu ve başarılı olsak bile mi?


Yorum sizin…


Burada yer almasını istediğiniz sorunlarınız ve görüşleriniz için lütfen mail atın

Guzel konu

Mahir KAL
28 Kasım 2015 Cumartesi 15:44

Ozel okullara ve ogrenci profiline karsi bakis acisina cok guzel deginilmis,tebrikler..Selamlar

4 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET