20 Mayıs 2018 Pazar 12:57
 
  • 4,490 TL

  • 5,287 TL

  • 186,41 TL

  • 102.410

Öncekiler Sonrakiler

TÜRKİYE’NİN YENİBİRLİDER’E İHTİYACI VAR

04 Mart 2016 Cuma 11:32

Herkese merhaba,


Yoğun geçen bir haftanın ardından hafta sonu tatiline kavuşurken, aslında hiç hız kesmememiz gerektiğini anlatacağım bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.


Öyle ki, benim de son zamanlarda dâhil olduğum bir proje, aslında zaman kavramının sadece bizlerin kafalarımızda kurduğumuz bir algı olduğunu bana çok iyi bir şekilde öğretmiş oldu.


Çünkü bizler sürekli, bir şeyleri yapacak zaman bulamamaktan, meşgul olmaktan ve fırsat elde edememekten yakınıyoruz ve bunun sonucunda toplum olarak da git gide daha “hazırcı” bir hale geliyoruz, üretmiyoruz.


Ancak; şöyle de bir gerçek var ki zaman kavramını yine bizler kafamızda yaratıyor ve bunu bir problem gibi kendi önümüze koyuyoruz. Aslında zaman, tam şuanda ben bu yazıyı yazarken dahi akıp giderken, birçok yeniliğe, gelişime ve çokça fırsatlara gebe; ancak biz bunların farkına varamadan iş işten geçmiş oluyor.


Geleceği her zaman ileride bir yerlerde gibi hayal ederken aslında şu gerçeği kaçırıyoruz; her geçen saniye aslında geçmişte beklemiş olduğumuz geleceği yaşıyoruz.


Bu yüzden de sürekli hayallerimizi erteliyor, harekete geçmiyoruz.


Bunu özellikle üniversitelerde okuyan arkadaşlarım çok iyi anlayacaktır; derslerle, okul ve sosyal hayatla o kadar meşgulüz ki hayattaki duruşumuzu, amacımızı ve hayallerimizi düşünmeye zaman ayırmıyoruz, hatta belki de düşünmekten, kaybolmaktan korkuyoruz.


İşte tam da bu noktada en büyük hatayı yapıyoruz: sıradanlaşıyoruz. 


***

Bu nedenle, yazımın başlığında da belirttiğim üzere sizlere –özellikle lise ve üniversitelerde okuyan genç arkadaşlarıma- Yenibirlider Derneğini tanıtmak, aslında sahip olduğumuzfırsatları sizlere de örnek olması açısından aktarmak istiyorum. 


Gençlere yol göstermek, onları Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacak bireyler haline getirmek amacıyla 2012 yılında Cem Garih ve Kerem Kamışlı önderliğinde yola çıkan Yenibirlider Derneği, YBL 21 Programıyla kısaca amacını şöyle tanımlıyor: “Türkiye’nin gelecek nesil liderlik ekolünü oluşturmak, gençlerin içlerindeki liderlik vasıflarını erken yaşta keşfetmek ve onları sektörlerinde tecrübe sahibi kişilerle bir araya getirmek.”


Bu kapsamda, bu sene Türkiye çapından 3000’i aşkın üniversite 3. Sınıf öğrencisi, programa başvurarak değişime katıldı. Türkiye’nin 58 şehrinde bulunan 123 üniversitenin 136 farklı bölümünde okuyan öğrencilerden gelen başvurular sonucu, bir takım kişilik analizleri ve mülakatlar yapılarak 50 öğrenci programa katılmaya hak kazandı. Programa en çok başvuru ise İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ’den gerçekleşti.


Süreçten kısaca bahsetmek gerekirse “gençler tarafından, gençler için” felsefesiylehareketeden program, üniversite yaşamlarının sonuna yaklaşan başarılı öğrencilerin kendilerini tanımalarını, potansiyellerini keşfetmelerini ve bu sayede iş hayatına daha kolay bir geçiş yapabilmelerini hedefliyor.


Bu kapsamda, 50 öğrenciden sosyal sorumlu liderler yaratabilmek ve içlerindeki potansiyelleri ortaya çıkarabilmek için bir sosyal sorumluluk proje yarışması aşaması bulunuyor. Sosyal sorumluluk projeleriyle toplumun değişiminde rol oynayacak gençlerden 21’i programa dâhil olarak üniversite hayatlarının sonuna kadar liderlik eğitimleri alacak ve Türkiye’nin saygın şirketleri aracılığıyla yurt dışında staj yapma imkânına sahip olacak.


Bu aşamada 21 genç, sektörlerinin öncüsü olan 21 lider ile eşleşerek iş hayatını da yakından deneyimleyebilecek. Projeye destek veren kurumlar arasında Sabancı, Koç, Unilever, Intel, Microsoft, TAV Havayolları ve Samsung gibi dev firmalar yer alıyor.


Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Yenibirlider Derneği, Türkiye’nin donanımlı gençlere olan ihtiyacının bilincinde olarak gençlere imkân sağlamaya, onları desteklemeye gayret ediyor.


Ancak Yenibirlider Derneği, bu gibi kuruluşlardan yalnızca bir tanesi. Türkiye’de birçok başka kuruluş da gençleri destekleyerek onlara fırsatlar sunmaya devam ediyor.


Yani anlayacağınız, hayatı için fark yaratmak isteyen her birey artık bir şekilde destek bulabiliyor.


Ancak asıl sorun şu ki; biz gençler olarak ne istediğimize karar verebildik mi?


Kendi hayallerimizi mi yoksa başka insanların hayallerini mi yaşıyoruz?


***

Bu aşamayı yakından deneyimleyen bir üniversite öğrencisi olarak benim sizlere önerim: Hedeflerinizden önce hayalleriniz olsun, çünkü sınırı olmayan tek şey hayallerdir.


Ve zaman kavramını da bir kenara koyun,


Çünkü gelecekle bugün arasındaki mesafe git gide kısalıyor.


Düşlediğiniz geleceğin başlangıcının bugün olduğunu da asla unutmayın.


Hayallerinizi küçümsemeyin, inandığınız şeylerin peşinden gitmeye devam edin.


Çünkü Türkiye’nin gençlere, yeni bir lidere ihtiyacı var. 


Ve o yeni bir lider, biz gençlerin içinden doğacak.

***

Not: Fotoğrafta paylaştığım Proje koordinatörü Sn. Murat Yiğen'e de göstermiş olduğu içtenlik ve özveri nedeniyle içten teşekkürlerimi sunuyorum.

GÜZEL

Buse Kara
06 Mart 2016 Pazar 16:09

hayallerin peşinden gitmek gerçekten de önemli, umarım bu tarz oragnzasyonlar yaygınlaşır ve daha çok gencin hayali gerçek olur

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Öğrenciler desteklenmeli

Berk
04 Mart 2016 Cuma 12:45

Ben de üniversitede okuyorumbu tarz derneklerin ve projelerin daha da artması gerektiğini düşünüyorum. Umarım bizleri destekleyecek ve gerçekten katkıda bulunacak nice projeler hayata geçirilirTebrik ederim

2 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET