bil anakolej
06 Temmuz 2020 Pazartesi 07:55

ADAYLARA TAVSİYELER

12 Aralık 2018 Çarşamba 15:01

Bilirsiniz!
Bir seçim bitti mi, başka bir seçim başlar….
Seçimin aktörü partiler, malzemesi insandır.
Her siyasi oluşumda yeteri kadar koltuk olmadığı için, bu koltuklara bin bir zahmet ile sahip olan profesyonel siyasetçiler, kaptıkları koltuğun devamlılığını sağlamak için gece gündüz mücadele ederler.
Allah için zordur işleri.
Varlıklarını devam ettirmek, oralara gelmekten çok daha zordur.
Yapacakları bir tek hata bütün emeklerini ziyan edebilir.
Bahse konu olan profesyonel siyasetçiler her ne kadar kendi aralarında rekabet halinde gözükseler de, adı konmamış bir prensip anlaşması varmış gibi birbirlerini kollarlar.
Bölgelerinde cereyan eden gelişmeleri birbirleriyle paylaşır, dengeleri korurlar.
Yukarıda yaşanan mücadeleler sırasında da; “parası, zamanı, enerjisi olan, kendileri için de tehdit oluşturmayacak” yardımcı kadrolara ihtiyaç duyarlar.
Bunu için hedef kitleleri; sivil toplum, sendika ve ticari faaliyetlerde öne çıkan basında karşılığı olan siyasete istekli yeni yüzlerdir.
Gözlerine kestirdikleri bu istekli insanları kendi yanlarında siyaset yapmaya davet eder, yapacakları siyasi çalışmalarda destek olur genel merkezlerin havasını kontrollü bir şekilde teneffüs etmelerine yardım ederler.
O hava; taze siyasetçileri, köyünden Büyükşehir’e ilk kez gelmiş bir gurbetçiyi büyülediği gibi büyüler.
Genel merkezlerde çektirecekleri birkaç fotoğraf karesi yapacakları masrafları ve yorgunluklarını bir nebze hafifletir.
Onlar da kendi bölgelerinde bu siyaset büyüklerinin gözleri ve kulakları olurlar!
Ancak gerçek şu ki; iyi bir potansiyele sahip olup sadakatle hizmet etse dahi herkes siyaseten muradına eremez.
Çünkü; talip olan sayısı arttıkça ihtimal de azalır!
Ortalama 10 yıl kadar kıymetleri devam eden bu isimlerin pek çoğu seçilecek yerlerde kendilerine yer bulamasalar dahi, himayesinde oldukları siyaset büyüğünün hassasiyetleri doğrultusunda dostlarını arkadaşlarını bile kırıp dökmek zorunda bırakılabilirler!
Bunun adına da siyaset derler!
Bırakın seçilmeyi, aday adaylığından ileri gidemeyenler dahi olur.
Seçilmesi mümkün olmayan sıralarda bile canla başla çalışan ve siyaset büyüğüne asla sadakatsizlik yapmayan bu kıymetli insanlara da, bir daha ki seçime kadar, başkan diye hitap edilerek motivasyonlarının azalmaması sağlanır!
Sonra!
Sonra ne oluyor söyleyeyim mi!
Aradan geçen 10 yıllar sonra arkadan gelen daha enerjik, daha arzulu, daha paralı ve daha acemi gençler siyaset profesyonellerinin göz bebeği olurlar.
Şayet eskitilen yıpratılan bu samimi insanlar gerçekleri görüp, kullanıldıklarını anlayıp, kendi kabuğuna çekilir, evine işine sessizce döner ve pişmanlıklarını kendi içerisinde yaşar ise, onlara emektar veya dava adamı denir.
Yok isyan eder, itiraz eder hakkını arar ise “nefis yapıyor!” derler.
Hatta belki hain!
Çünkü nefis yapma hakkı bu organizasyonu yapan profesyonel büyüklerin hakkıdır. Ve maalesef herkese yetecek kadar nefis yapma imkanı yoktur.
En üzücü olanı da, kırıp döktükleri, cahil cahil atar yaptıkları, eski arkadaşları, eski dostları ile aynı şehirde, aynı ortamlarda hem de ünvansız bir şekilde yaşamak zorunda olmalarıdır.
Eskiden oturmak için kolay kolay yer beğenmedikleri salonlarda, artık kendilerine yer yoktur, tanımadığı yeni yüzlerin kendi yerinde oturduğunu eskiden salonlara girdiğinde yaşadığı kucaklaşmaların, merhabalara, hatta baş göz selamına indiğini görünce boğazlarında düğümlenen cevap veremedikleri onlarca soru vardır.
Ben de yukarıda ki bilgiler ışığında naçizane 2019 yılında yapılması muhtemel Güney Afrika seçimleri öncesi aday olacaklara tavsiyede bulunmak isterim.
Güney Afrikalı dostlarımız unutmasınlar ki! siyasette bir günde çok şey değiştiği gibi bir kişi değiştiğinde de çok şey değişir.
Siyasetin sizi büyüleyip sarhoş etmesine sömürgeleştirmesine android haline getirmesine izin vermeyin.
Sizden önce Güney Afrika yönetimine talip olanların yaptığı hataları yapmayın! Gönül kazanmaya bakın, mütevazi olun, kibirlenmeyin nihayetinde gelimli gidimli ölümlü dünya!
Talip olun, çok çalışın ama kendinizi kaybetmeyin, savunun ama kırıp dökmeyin, kendinizin dahi inanmadığı sözleri sarf edip gülünç duruma düşmeyin!
Büyümek adına küçülmeyin!
Çünkü; başta Güney Afrika politik tarihi olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesi siyaseten harcanmış harcatılmış nice kıymetli insanla doludur.
10 yıl önce adı soyadı ve makamı ile anılan, baş tacı edilen, saygı ve hürmette kusur edilmeyen başkanımmmmm derken en sondaki m harfi uzatıla uzatıla söylenen, ama bu gün belki adıyla hatta belki lakabıyla anılan nice makam sahipleri olduğunu unutmayın….
Diyerek….
İstifa etmek zorunda bırakılan Jacob Zuma’ dan boşalan kadrolara talip olacak tüm adaylara başarılar dilerim.
Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.
Selam ve dua ile.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ