bil anakolej
03 Temmuz 2020 Cuma 19:40

AH KERKÜK AH...

05 Nisan 2017 Çarşamba 11:40

Sözde müttefikimiz Amerika, ırakta ve suriyede planladığı böl parçala yönet hedefine maalesef ulaştı , 30 yıldır Irak’ın kuzeyinde koruma altına aldığı , besleyip büyüttüğü , Türk şehri erbili başkent yaptırdığı peşmerge aşiretine , sözde devletlerini neredeyse ilan ettirmek üzere.


Keşke peşmerge başı barzani ülkemizi ziyaret ettiğinde Şanlı Bayrağımızın yanına hava alanında o paçavrayı asmasaydık , nezaketimizden cesaret alıp aynı paçavrayı kerküğe’de astılar ya , o da ayrı bir dert oldu yüreğimize.

Üstüne üstlük Türk şehri Kerkükte resmi kurumlarda Türkçe konuşulmasına dahi müsade etmiyormuş “sözde dostumuz barzaninin peşmergeleri”.


Gerçi Milli Meselelerde ki  keşkelerimizi saysam sayfa yetmez ya neyse . beyhude muhaliflik yapıp yara kaşımak bu saatten sonra ülkemize bir fayda vermez. yenikapıdan sonra tünelin sonundan gözüken ışık , tren farı çıkmazsa , bakarsın inşallah gerçek bir Türklük Aydınlanmasına vesile olur.


Çünkü her yol denedi , başkada çare yok zaten.


Ak partili mütedeyyin üst düzey tecrübeye sahip profösyonel siyasetçilerin Türk Milliyetçilerine hoş görüsü inşallah pazara kadar olmaz sa geleceğe dair umutlarımız biraz daha artacak.


Bölücü örgüt pkk uzantısı pyd’nin terör koridoruna Fırat Kalkanı ile müsaade etmedik ama Menbiç ve Afrin’de öteki sözde müttefikimiz rusyanın yüzünden işler istediğimiz gibi olmadı .


Durum şu ki suriye ve Irak’ta bin yıllık Türk varlığı tehdit altında , Türkmenlerin can güvenlikleri yok , bildiğin ap açık can güvenlikleri yok ! bizden başka sahipleride yok , yani işleri Allah’a kalmış ! , Allah yardımcıları olsun.


Kerküğün yanlızlığı aklıma gelince , Erşad Salihi’nin yanlızlığı aklıma gelince bir Türk olarak , filistini mısırı sahiplenen yurdum insanı aklıma gelince kıskanmıyorum dersem yalan olur.


Şunu unutmayalım ki , Türkiye’nin güvenliği ve bütünlüğü Kerkük’ten, Telafer’den, Tuzhurmatu’dan,  Bayır Bucak’tan geçer. Türkmeneli’ndeki Türk varlığının korunması vazifeden ziyade ,bizim çıkarımızadır.


Gerçek şu ki içerideki siyasi mücadeleye ve ayrışmaya bir an önce nihayet verip etrafımızda dönen dolaplara , oynanan oyunlara birlikte çözüm bulmalıyız.


Referandumdan sonra sonuç ne çıkarsa çıksın , silkinip kendimize gelmemiz , özellikle yerelde had safhaya ulaşan ötekileşmeye çare bulmamız , dışarıya karşı güçlü olabilmek için içeride birlik ve beraberliği sağlamamız lazım.


Hep bana , hep benden olana anlayışı belki bir 30 yıl daha siyasal kazanımlar , siyasal başarılar sağlayabilir ama işte o 30 yılın sonunda , ülkemiz kaybeder , evlatlarımız torunlarımız kaybeder , ülkemiz kaybederse hepimiz kaybederiz.

Suriyede , libyada , mısırda da böyle başlamamışmıydı herşey , sıradaki hedef ülke biziz bunu görmemek büyük cehalet olmazmı ?


15 yıl boyunca değişmeyen eğilmeyen bükülmeyen insan bir 15 yıl daha geçse de , aynı insan olacağına göre bence biraz empati kurmak anlamaya çalışmak , karşımıza alıp konuşmak yerine , dinlemek lazım.


İnşallah yerel yöneticilerimiz belediye başkanlarımız etraflarını çepe çevre kuşatanlardan sıyrılıp 15 yıldır yok saydıkları insanlarla kucaklaşarak Ankarada devletimizi yönetenlerin elini kolaylaştırır.


Bu bahsettiğim kaynaşma herkes ile kucaklaşarak olur , siyaseten tanışılan birkaç kişinin gönülünü hoş ederek bir yere varılmaz , böyle bir çaba kişisel memnuniyetten ileri de gitmez geçici ve suni olur.


Ne yapalım şimdi , bize kapalı olan  her kapı ardına kadar açılsın diye , her istediğimiz olsun diye , kırk yaşından sonra yeniden dönüp imam hatip mi okuyalım.


Bilinmesi faydalı olur diye tekrar söylemek isterim ki bu taraftaki ötekileştirilenler fırsat kollamıyor , sıra bize gelsin de biraz da biz abad olalım demiyor , sadece Adaleti , tahammülü ve hoş görüyü görmek istiyor.


Adını duymak değil , teleffuz edilmesini değil , taahhüt edilmesini değil , uygulandığını görmek istiyor.


Zaten yüce Allah’da böyle emrediyor !


Kalp gözü kapanmamış olanlara ve Kerkük’deki soydaşlarıma
selam ve dua ile….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ