bil anakolej
08 Temmuz 2020 Çarşamba 07:20

BELKİ, BARİ, İNŞALLAH ….

15 Kasım 2017 Çarşamba 10:10

Ülkemizinve neslimizin geleceğine  dairendişeleriniz varsa inşallah beni anlayabilirsiniz!

Yok! endişeniz yoksa, bizher türlü yolumuzu buluruz! dayarız sırtımızı birilerine geçinir gideriz, ömürdediğin nedir ki diyorsanız bunları okuyarakzaman kaybetmeyin.

Sizinlebu yazımda, adı milli eğitim olan ama birtürlü millileştiremediğimiz, sabitleyemediğimiz eğitim sistemimiz hakkında kidüşüncelerimi paylaşacağım.

Müsaadelerinizle size cevabı kolay birkaç soru sorayım.

Okullarımızda uygulanan yeni sınav sistemi sizegüven veriyor mu?

Sınava girecek çocuklara güvenveriyor mu?

Birönceki sınav sistemi olan teog’un sadece 3 yıl kalıcı olduğunu sbs isimli sınav sisteminden vaz geçilerek yerine bir umut olarak geldiği  ve neden vaz geçildiğini biliyor musunuz?

Peki teog ve sbs den önce oks ve lgs sınavları olduğunu hatırlıyor musunuz?

Teog varken 120 soruda 10 yanlış yapanın giremediği Anadolu lisesine, yeni sistemde okulun yakınında oturan belkide 120 soruda 30 yanlış yapan bir evladımızın gidebileceğini , muhitinde çok iyi okul olmadığı için fen lisesi sınavına giren binlerce üstün başarılı aday arasından birkaç soru ile sıyrılamadığı için seviyesinin çok altında ki liselere gitme ihtimali olan evlatlarımızın olacağını biliyor musunuz?

Ekonomik durumu iyi olanların çocuklarıiçin iyi okulların yakınına taşınmak için ev veya adres değiştirmey ebaşladığını biliyor musunuz?

Bu değişikliklerin hepsi aşağı yukarı son 15 yılda oldu, bence hepsini hatırlıyor olmanız lazım !

Son 15 yılda kaç iktidar değiştirdik biliyormusunuz?

İktidarımızhiç değişmedi ise! kaç milli eğitimbakanı değiştirdiğimizi biliyormusunuz?

Söyleyeyim“6” altı “VI”

15 bölü 6 kaç yapar? 2.5 yapar yani yazı ile heriki buçuk yılda bir milli eğitim bakanımız değişmiş?

İnanınbu hızla milli eğitimde il müdürü şube müdürü bile değişmiyordur?

Pekisizce 15 yılda kaç maliye bakanı değişmiş?

Söyleyeyim“2” iki

Herbakan değişince yöntem değiştiği gibi yüzlerce yönerge ile içerik te değişiyor,Milli eğitim bakanının uzun süreli “kalıcı”olması hükümetin uzun süreli olması kadar, Maliye Bakanı kadar önemli değil mi?

         Gelişmiş ülkelerde eğitim hayatının tamamında Değerler eğitimi en önemli konudur, peki bizde değerler eğitimi zorunlu ders mi?

         Milli , Manevi ve insani değerlerieksik olan birinin mesleki bilgisi mükemmel olsa ne olur?

         Ne olduğuna, televizyon ve radyolardaki ana haber bültenlerinde ve gazetelerin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü sayfalarında şahit oluyoruz!

         Her şeyi geçtim size eğitim adına en üzüldüğüm şeylerden birini daha söyleyeyim! hukuk fakültelerinde “İslam Hukuku” dersinin zorunlu ders olmadığını biliyor musunuz?

         Uzmanlaşmak isteyen pek çok hukukçunun düzen ve sistem gereği haklı olarak boşanma hukuku, vergi hukuku, imar hukuku, medya ve iletişim hukuku, siyasethukuku ve ceza hukuku gibi hukukçuya en çok iş getirecek alanlarda uzmanlaşmak istediğini, pek çok üniversite de İslam Hukuku dersinin seçmeli dersler arasında dahi olmadığını biliyor musunuz?

Dememo ki , Milli Eğitim meselemiz iktidar muhalefet ayırt etmeden hepimizin ortak meselesidir.

Hem Türk Milletininhemde İslam Ümmetinin geleceğini ilgilendiren bu önemli konuda siyasi çıkar ve parti menfaati gözetmeden bir araya gelinse “kafakafaya verilse” içinde adaletli “ölçme ve değerlendirme sistemlerinin” olacağı değişmeyecek değişmesi teklif dahi edilemeyecek yeni bir Milli Eğitim sistemi oluşturulsa ne güzel olur.

“Belki, Bari,İnşallah”

Selamve dua ile ….

 


Doğrular kimsenin zoruna gitmesin

Ziya polat
15 Kasım 2017 Çarşamba 23:44

Bu kamyoncu kardeş çok dobur ve gerçekci birisi herzaman bu kadar uzun yazmaz konu milli eyitim olunca iş deyişiyor poroblem büyük iki cümle ilede ifade edilmiyor Buna dinayette dahil sonrası ünuvesiteler buralara bikkat edilmeli yoksa uçurumun dibine gidiyoruz

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ